High Power Performance GD 750W 1008 TL

Orası ayrı onun bir eksi olmadığını savunmadım, HV Pro'da bile iki adet 4+4 var :D

Sadece o kadar da takılacak bir şey olarak görmüyorum F/P sınıfı için, dikkat eden varsa bana da çekilmek kalıyor kenara. 1000 TL kaliteli 750W Gold için tercih edilesi bir para.
Eksi mi? Eksidir. Üst seviye bir güç kaynağı aldığında ekstra bağlantı istersin. Modüler olmaması da bir eksidir. Ürün kaliteli. Bunda bir sorun yok ama eksiye eksi demek zor değildir. Neden eksi olduğunu da belirli bir platforma ait işlemciler ve anakartlar için belirttim zaten. İşte "ona bakan kişi de Performance GD almasın zaten" diyeceksek o zaman bu ürün herkese hitap etmiyor demektir.

Yani ürün güzel ki bunu çoğu yerde savundum ama eksikleri de var. Zaten bu eksikler yine onu F/P seviyesine koyuyor. Haliyle bu tarz bir ürünü alacak kişi dikkat edecek.

Orası ayrı onun bir eksi olmadığını savunmadım, HV Pro'da bile iki adet 4+4 var :D

Sadece o kadar da takılacak bir şey olarak görmüyorum F/P sınıfı için, dikkat eden varsa bana da çekilmek kalıyor kenara. 1000 TL kaliteli 750W Gold için tercih edilesi bir para.

Kaliteli Gold deyince benim aklıma RMx, Core Reactor, ROG STRIX, Focus +, MPG A-GF, Supernova G5 gibi modeller geliyor. Sadece 2 yıl garantili ve %100 Japon cap. olmayan bir PSU orta kalitenin ötesine geçemez. Gold olayına da fazla takılmayın, Rampage PSU'lar da Gold.

Bir buçuk yıldır kullanıyorum, henüz ne ses ne sorun çıkardı. Zamanında 870 TL'ye satın almıştım; şuanki fiyatı, bir buçuk yıl öncenin ekonomik şartları ile günümüzü karşılaştırdığımızda bedava niteliğinde.

Eksi mi? Eksidir. Üst seviye bir güç kaynağı aldığında ekstra bağlantı istersin. Modüler olmaması da bir eksidir. Ürün kaliteli. Bunda bir sorun yok ama eksiye eksi demek zor değildir. Neden eksi olduğunu da belirli bir platforma ait işlemciler ve anakartlar için belirttim zaten. İşte "ona bakan kişi de Performance GD almasın zaten" diyeceksek o zaman bu ürün herkese hitap etmiyor demektir.

Yani ürün güzel ki bunu çoğu yerde savundum ama eksikleri de var. Zaten bu eksikler yine onu F/P seviyesine koyuyor. Haliyle bu tarz bir ürünü alacak kişi dikkat edecek.

E tamam, ben de eksi dedim ki zaten. Eksi olduğunu söylememişim gibi bu kadar açıklamaya gerek yoktu.

Kaliteli Gold deyince benim aklıma RMx, Core Reactor, ROG STRIX, Focus +, MPG A-GF, Supernova G5 gibi modeller geliyor. Sadece 2 yıl garantili ve %100 Japon cap. olmayan bir PSU orta kalitenin ötesine geçemez. Gold olayına da fazla takılmayın, Rampage PSU'lar da Gold.

A-GF PSU'larda Hold-Up ve PWR_OK zamanlama sıkıntıları var. A750GF'de yanlış ayarlı, A650GF'de doğru ayarlı olsa da standartları karşılamıyor. Onlar da sütten çıkma ak kaşık değil yani.

Focus Plus'ların eski modelleri de sıkıntı çıkartan modellerdi.

Bu ürün ripple gibi direkt parça ömrüne etki eden durumlarda saydığın PSU'lar ile kapışıyor. İncelemesi sosyalde var, doğrudan kendisi değil aynı iç yapıyı paylaşan PSU'dan alıntılama.

Bu ürünün eksileri belli: 750W'a rağmen iki adet EPS yok, modüler değil ve fan için ömrü de 30.000 saat. 30.000 saatten sonra fan ses yapmaya başlıyor, fanını değiştirirsiniz biter. Geçici yanıt testleri 3.3v'ta başarısız, fan profili agresif, 2% verimliliği düşük.

Bu kadar eksiyi saydım, 1000 TL verip de bunu alanların takacağı tek şey EPS kablolarının iki adet olmaması olabilir. Diğerlerini cidden düşünen varsa bütçesi büyük ihtimal çok daha fazladır.

E tamam, ben de eksi dedim ki zaten. Eksi olduğunu söylememişim gibi bu kadar açıklamaya gerek yoktu.

A-GF PSU'larda Hold-Up ve PWR_OK zamanlama sıkıntıları var. A750GF'de yanlış ayarlı, A650GF'de doğru ayarlı olsa da standartları karşılamıyor. Onlar da sütten çıkma ak kaşık değil yani.

Focus Plus'ların eski modelleri de sıkıntı çıkartan modellerdi.

Bu ürün ripple gibi direkt parça ömrüne etki eden durumlarda saydığın PSU'lar ile kapışıyor. İncelemesi sosyalde var, doğrudan kendisi değil aynı iç yapıyı paylaşan PSU'dan alıntılama.

Bu ürünün eksileri belli: 750W'a rağmen iki adet EPS yok, modüler değil ve fan için ömrü de 30.000 saat. 30.000 saatten sonra fan ses yapmaya başlıyor, fanını değiştirirsiniz biter. Geçici yanıt testleri 3.3v'ta başarısız, fan profili agresif, 2% verimliliği düşük.

Bu kadar eksiyi saydım, 1000 TL verip de bunu alanların takacağı tek şey EPS kablolarının iki adet olmaması olabilir. Diğerlerini cidden düşünen varsa bütçesi büyük ihtimal çok daha fazladır.
Hadi uzatalım o zaman. Farklı konularda da bunu yapmıştın.

Bana x, y, z ürünü üzerinden bilgi paylaşmana gerek yok. Forumda yeni değilim ve ürünler arasındaki farklı anlayabiliyorum. Konu "Performance GD" özelindeki yetersiz güç bağlantıları ve modüler olmama halidir. Bu güç kaynağı için eksidir. Bunu da nedenleri ile belirttim. XPG Pylon gibi modüler olmayan bir güç kaynağında bile 650W'tan itibaren ekstra güç bağlantısı konuyor. Çünkü yüksek W değerine sahip seviyesi belli bir güç kaynağında ekstra bağlantılar istenir, beklenir.

Yani konunun başından beri ne kalitesine göre, ne fan yapısına bağlı, ne şu ürün daha mantıklı gibi ele aldım. Eksikleri belli dedim. Ama işte şu kadar güç sağlar dedin, kablo üzerinden bir yorum getirdin, Z serisi kullanan bununa ilgilenmez dedin, şimdi fanı değişir diyorsun. Bunlar senin nezdindeki yorumlar. Ben global açıdan ürünün eksiklerini konunun başından beri sundum ve belirttim. Lütfen karşındaki insanın çocuk ya da bilgisiz olmadığını anla.

Son düzenleme:
"...Çünkü yüksek W değerine sahip seviyesi belli bir güç kaynağında ekstra bağlantılar istenir, beklenir..."
Lütfen dediklerimi yanlış veya ofansif algılamayın, sadece dediklerinizi okuduktan sonra aklımda oluşan fikri paylaşmak istedim.

EPS çıkışı hk.: Teoride 8 pin EPS bağlantısı tek başına (takribi) 400W taşıyabilir, kayıpları da düşündüğümüzde (ısıya dönüşme, dalgalanmalar vb.) aşağı yukarı 300W gibi bir gücü rahatlıkla taşıyabiliyor olması gerekir. Bu doğrultuda maksimum toplam güç değeri 650-750W olan PSU'ların ek bir EPS çıkışı bulundurması bana anlamsız geliyor, zira testlere göre R9 5950X -bu CPU'yu alan bu PSU'yu almaz o ayrı mevzu- gibi bir CPU bile 200W limitinin ötesine PBO ile dahi geçemiyor; overclock da yapılsa yine 8 pin EPS bağlantısının yeteceğini düşünmekteyim. Ayrıca evet, üst düzey overclock yapacak kişi stabilite için 2 hatta 3 adet EPS çıkışı bekler ama bunu yapacak kişi de daha pahalı bir şeylere bakar.
Intel tarafından da bahsetmek gerekirse 8 pin EPS i7 10/11/12 nesil için belki yeterli olabilir ama i9 sınıfı için x2 8 pin EPS şart duruyor. Ki i9 10900K gibi bir CPU için diğer bileşenleri de düşündüğümüzde 850W'dan aşağısı tercih edilmemeli diye düşünüyorum.

Lütfen dediklerimi yanlış veya ofansif algılamayın, sadece dediklerinizi okuduktan sonra aklımda oluşan fikri paylaşmak istedim.

EPS çıkışı hk.: Teoride 8 pin EPS bağlantısı tek başına (takribi) 400W taşıyabilir, kayıpları da düşündüğümüzde (ısıya dönüşme, dalgalanmalar vb.) aşağı yukarı 300W gibi bir gücü rahatlıkla taşıyabiliyor olması gerekir. Bu doğrultuda maksimum toplam güç değeri 650-750W olan PSU'ların ek bir EPS çıkışı bulundurması bana anlamsız geliyor, zira testlere göre R9 5950X -bu CPU'yu alan bu PSU'yu almaz ayrı mevzu- gibi bir CPU bile 200W limitinin ötesine PBO ile dahi geçemiyor; overclock da yapılsa yine 8 pin EPS bağlantısının yeteceğini düşünmekteyim. Ayrıca evet, üst düzey overclock yapacak kişi stabilite için 2 hatta 3 adet EPS çıkışı bekler ama bunu yapacak kişi de daha pahalı bir şeylere bakar.
Intel tarafından da bahsetmek gerekirse 8 pin EPS i7 10/11/12 nesil için belki yeterli olabilir ama i9 sınıfı için x2 8 pin EPS şart duruyor. Ki i9 10900K gibi bir CPU için diğer bileşenleri de düşündüğümüzde 850W'dan aşağısı tercih edilmemeli diye düşünüyorum.
Yok, yok. Ne demek.

Teorik olarak güç kaynağının verebileceği güç değerini zaten görüyoruz. Bunlar kitapçık bilgileridir. Tekil bağlantı üzerinden bir çok kullanıcı anakart, ekran kartı beslemesi sağlıyor. Konu zaten bu değil. Konu, mevcut ürünün eksik-az-yetersiz bırakılmış çıkışlar barındırması. Bunu 500-600 TL'lik x bir üründe aramazsın. Çünkü ödemene oranla ne alacağını bilirsin. He şu bağlantı konusuna şahane örnek, XPG Pylon'dur. Aşırı üst düzey bir ürün değildir ama W bağlı olarak eksik bırakılmaması gereken noktalardan birini çözmüşlerdir. Aynı husus modüler olan Corsair CF serisinde de geçerlidir.

Temelde aynı yere geliyoruz. Bu ürün her kullanıcı için alınabilir değil. "Bence, bizce, kendimce" yorumlarını uzak tutmak gerek.

Hadi uzatalım o zaman. Farklı konularda da bunu yapmıştın.

Bana x, y, z ürünü üzerinden bilgi paylaşmana gerek yok. Forumda yeni değilim ve ürünler arasındaki farklı anlayabiliyorum. Konu "Performance GD" özelindeki yetersiz güç bağlantıları ve modüler olmama halidir. Bu güç kaynağı için eksidir. Bunu da nedenleri ile belirttim. XPG Pylon gibi modüler olmayan bir güç kaynağında bile 650W'tan itibaren ekstra güç bağlantısı konuyor. Çünkü yüksek W değerine sahip seviyesi belli bir güç kaynağında ekstra bağlantılar istenir, beklenir.

Yani konunun başından beri ne kalitesine göre, ne fan yapısına bağlı, ne şu ürün daha mantıklı gibi ele aldım. Eksikleri belli dedim. Ama işte şu kadar güç sağlar dedin, kablo üzerinden bir yorum getirdin, Z serisi kullanan bununla ilgilenmez dedin, şimdi fanı değişir diyorsun. Bunlar senin nezdindeki yorumlar. Ben global açıdan ürünün eksiklerini konunun başından beri sundum ve belirttim. Lütfen karşındaki insanın çocuk ya da bilgisiz olmadığını anla.

Hiçbir şeyi uzatma çabam veya o tarz bir niyetim yok, dediğin eksileri de zaten terslemedim veya işte haksız olduğunu vurgulamadım. Hatta o eksilerin çok daha fazlasını kendim saydım, yani burada P-GD'yi dinim imanım gibi savunmuyorum ama savunuyormuşum gibi hala bu konunun uzaması düşündürücü.

Öncelikle, dediğim o tek 8 pin mevzusu 8+4 anakartlara gitti daha çok. 8+8 kullananların ise büyük ihtimal bunu zaten tercih etmeyeceğini ve kablo sayısı daha iyi olan ünitelere yöneleceğini söyledim, o 8+8 Z serisi anakartlar zaten kolay kolay uygun fiyattan bulunacak kartlar değil. Onlardan alanın bütçesi vardır büyük ihtimal, bunu tercih etmeyeceklerdir ama sonuçta eksi. Buraya kadar bir sıkıntı olmamalı dediklerim hakkında.

Ben de zaten istediğimden ve beklediğimden eksi olduğunu söyledim herhalde 3-4 defa, hatta 600W'lık modelde de eksi sadece buna özgü de değil.

Fanı 3-4 yıl dayanacak cinsten, garantisini çıkarıyor yani. Zamanı gelince fazla ses çıkarsa da değişilir sadece, garantisi zaten büyük ihtimal çoktandır bitmiş olacağından o fanı değiştirmek sıkıntı çıkarmaz. Burada da bir sıkıntı olmamalı.

Ben karşımdakini bilgisiz görmüyorum, ama kimse de karşısında beni bilgisiz görmesin. Şu ana kadar konuda kiminle kapışmaya girdiğimin farkındayım, üslubum da ona göre. Fark ettiysen anlattığım PSU'ları da sana anlatmadım zaten, üstüne niye alındın anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı