Hisse alıp - satma nasıl oluyor?

• Konuyu başlatan Spookd
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 252

Spookd

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar halka arz mantığını öğrenmeye çalışıyorum masraf çıkaracak şekilde kazanç sağlamak istiyorum. Onun için aklıma takılan sorularla ilgili.
Desteğiniz lazım.

Örneğin halka arz olmuş bir şirket var, ben bu şirketten hisse almak istiyorum. Talep-emir filan girmemiz gerekiyormuş bu süreç nasıl işliyor, ne oluyor bu talep-emir?
Aldığımız hisseleri ne zaman satabiliyoruz ve kime satıyoruz? Bizim gibi küçük diğer yatırımcılar mı alıyor?
Talep süreci bittikten sonra lot alma imkanımız oluyor mu?

Talep emir otomatik bir sistem diye biliyorum ayrıca borsayla masraf çıkaramazsın filistin-İsrail savaşı sebebiyle her şey düştü şu an girmek için güzel zaman.

Firma borsaya başvurur ben hisselerimi halka arz etmek istiyorum diye. Sonra kaç lotu kaç TL'ye satacağını piyasaya bildirir sonra sen bankanın borsa sekmesinden halka arz sekmesine girerek o halka arzı seçersin ve kaç hisse almak istediğini girersin. Farklı hisse dağılımları var ama bunları öğrenmene gerek yok genelde internette aşağı yukarı kaç hisse geleceğini hesaplayıp söyleyenler var sallıyorum 10 hisse geliyorsa senin 100 hisse parası yatırmanın bir anlamı olmaz 10 hisse parası yatırır geçersin ama hem İsrail-filistin savaşı hem asgari maaş zammı hem de borsanın her zaman olduğu gibi rastgele hareket etmesi hisseleri düşürdü. Eskisi gibi halka arzlardan bir hisse alıp paranı %200-%300 arttıramıyorsun hatta halka arzdan çıktıktan sonra direkt %10-%10 değer kaybeden hisseler bile var.

Talep emir otomatik bir sistem diye biliyorum ayrıca borsayla masraf çıkaramazsın filistin-İsrail savaşı sebebiyle her şey düştü şu an girmek için güzel zaman.

Kesinlikle katılmıyorum böyle hisse alınıp satılmaz kış geldi doğal gaz alın diyorlar tahtacı satsa herkes batar şu an girmeyin size naçizane tavsiyem her şeyinizi kaybedersiniz şu an herkes kriptoya kaçıyor bisti büyük düşüş bekliyorum 2015'ten beri herkes biste giriyor ve şimdi kaçıyorlar kripto mecrası çok artacak göreceksiniz :)

Bir aracı kurum ile anlaşıyorsun (Tüm bankaların kendi aracı kurum ruhsatlı bölümleri var) Para yatırıyorsun. Alım satım için emir veriyorsun. Emir gerçekleşirse aracı kurum senden komisyon alınıyor. İlk Para alt sınırı var çoğunda (ya da hepsinde). Hesabın olan bankanın müşteri hizmetleri ile görüş. Sana yardımcı olur.

Kesinlikle katılmıyorum böyle hisse alınıp satılmaz kış geldi doğal gaz alın diyorlar tahtacı satsa herkes batar şu an girmeyin size naçizane tavsiyem her şeyinizi kaybedersiniz şu an herkes kriptoya kaçıyor bisti büyük düşüş bekliyorum 2015'ten beri herkes biste giriyor ve şimdi kaçıyorlar kripto mecrası çok artacak göreceksiniz :)

Depremde inşaatla ilgili bütün hisseler artmıştı bence doğal gaz vs de artar. Kripto zaten her türlü daha iyi.

Depremde inşaatla ilgili bütün hisseler artmıştı bence doğal gaz vs de artar. Kripto zaten her türlü daha iyi.

Böyle alım satım yapıyor musun? Gerçekten merak ediyorum sıfır analiz deprem oldu bina hissesi kış geldi doğal gaz? Böyle mi alıp satıyorsun gerçekten

Arkadaşlar halka arz mantığını öğrenmeye çalışıyorum masraf çıkaracak şekilde kazanç sağlamak istiyorum. Onun için aklıma takılan sorularla ilgili.
Desteğiniz lazım.

Örneğin halka arz olmuş bir şirket var, ben bu şirketten hisse almak istiyorum. Talep-emir filan girmemiz gerekiyormuş bu süreç nasıl işliyor, ne oluyor bu talep-emir?
Aldığımız hisseleri ne zaman satabiliyoruz ve kime satıyoruz? Bizim gibi küçük diğer yatırımcılar mı alıyor?
Talep süreci bittikten sonra lot alma imkanımız oluyor mu?

Selam Dostum,
Yaklaşık 6 aydır Midas üzerinden halka arz yapıyorum. Kısaca açıklamaya çalışacam. Şirketler halka arz olacakları zamanı önceden planlar ve tarih verirler. Bu tarihleri takip etmen yararına olur. Halka arzda sen belli bir lot alırsın. Eğer lotun dağıtılan paydan fazla ise iade alırsın. Halka arz başladıktan sonra lot alman çok zor, herkes emir veriyor satılırsa direk almak için. Benim tavsiyem iyi takip ederim diyorsanız kendiniz düştüğünü gördüğünüzde satmanızdan yana (Şahsen öyle yapıyorum). Sattığın zaman emir veren insanlara gider veya alıcı o zaman yoksa daha sonra lot almak isteyenler alır. Bu kadarını bilmen yeterli olacaktır.
İyi günler, Bol kazançlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı