Hız Aşırtmanın Düzgün Çalıştığını Nasıl Anlaşılır?

"ForR"

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar az önce bu sitedeki basit bir overclock rehberine göre overclock yaptım. Öncelikle Vcore değerim 0.996 rakamlarındaydı sonra bunu 1.112'ye aldım ondan sonra 3.4 GHz ile 3.6 GHz arasında çalışan işlemcimi (Ryzen 5 2600) 3.9'a çektim. Bilgisayar sorunsuz açıldı ama ilk başta biraz yavaş açıldı. Sonra işlemci hızına baktım 3.85 GHz stabil çalışıyordu. Ardından BIOS'tan CPU sıcaklığına baktım 41 derece gösterdi. Şimdi bilgisayarımı tekrar açtım hala aynı bu durumda başarılı mıyım ? Ayrıca artık bu ayarlar artık sabit bir şekilde bu halde kalabilir mi yoksa sadece 1 günlük kullanıp geri falan mı kapatayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar az önce bu sitedeki basit bir overclock rehberine göre overclock yaptım. Öncelikle Vcore değerim 0.996 rakamlarındaydı sonra bunu 1.112'ye aldım ondan sonra 3.4 GHz ile 3.6 GHz arasında çalışan işlemcimi (Ryzen 5 2600) 3.9'a çektim. Bilgisayar sorunsuz açıldı ama ilk başta biraz yavaş açıldı. Sonra işlemci hızına baktım 3.85 GHz stabil çalışıyordu. Ardından BIOS'tan CPU sıcaklığına baktım 41 derece gösterdi. Şimdi bilgisayarımı tekrar açtım hala aynı bu durumda başarılı mıyım ? Ayrıca artık bu ayarlar artık sabit bir şekilde bu halde kalabilir mi yoksa sadece 1 günlük kullanıp geri falan mı kapatayım?
Prime 95 ile yaklaşık 30 dakika 1 saat arası test edin. Herhangi bir çekirdek durması, frekans düşürme ve error yazmazsa başarılı olmuş demektir.

Yeni nesil anakartlarda hali hazırda zaten OC profilleri var.En azından Intel kullanıcısı olarak ben bunları kullandım.Eğer sizde de varsa bu ayarlar voltaj ayarları ile oynamadan doğrudan yükseğe çekebilirsiniz.Soğutucunuz iyiyse sıcaklık yüksek değerlere çıkmazsa kolayca başarılı olursunuz.

Bunu anlamanin en kolay yolu; OC oncesi ve sonrasi benchmark testine sokup degerleri karsilastirmaktir. Cinebench R20 indirebilirsin.

Ayni zamanda Prime95 esliginde cekirdekbyuk durumlarini ve sicaklik degerlerini anlik olarak takip etmende fayda var.

Anakartınız nedir? Tüm suçu işlemciye atmamak lazım. Erkekte de sorun olabilir kadında da. :) Her anakartın oc performansı bir değildir. 1.25 V vererek 4.00 ghze sabitlemeye çalışın. Oc performansını belirleye en temel faktörlerden biri de yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi soğutmadır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buraya da bakabilirsiniz.

Arkadaşlar şimdi prime 95 testini yapacağım. Prime 95 bilgisayara zarar verebilir mi ? İşlemcim Ryzen 5 2600 ve Stok Fan ile birlikte kaç derecelik sıcaklığı normal görmeliyim ?
Desktop Screenshot 2019.06.14 - 20.38.17.44 (2).png
u arada AIDA64 ile olan sıcak voltaj değerleri normal mi bakar mısınız

Arkadaşlar şimdi prime 95 testini yapacağım. Prime 95 bilgisayara zarar verebilir mi ? İşlemcim Ryzen 5 2600 ve Stok Fan ile birlikte kaç derecelik sıcaklığı normal görmeliyim ? Eki Görüntüle 404507u arada AIDA64 ile olan sıcak voltaj değerleri normal mi bakar mısınız
Zarar vermez. Zaten ters giden bir şey olursa otomatik testi durduruyor. 75-80 i geçmesin yeter. Yalnız 1.5 volt çok fazla hangi amaçla o kadar verdiniz? azar azar arttıracaksınız.

Ben 1.5 volt vermedim ki şimdi normale döndürüp baktım 1.3 voltlarda geziyo ben 0.052 volt falan arttırmıştım neden olduğunu anlamadım. Prime 95 testini yapınca PC kitlendi bende reset atmak zorunda kaldım . Şuan Default BIOS ayarlarındayım. Neyse galiba başarısısız oldu . Cevaplarınız için teşekkürler . İlerde tekrar heveslenirsem bir daha deneyeceğim .
Arkadaşlar bu arada AIDA 64 de volt ayarları 1.7 lerde geziyor ama BIOS ayarlarını sıfırladım herşeyi otomatiğe aldı ve işlemci 39 derece acaba bir yanlışlık olmuş olabilir mi ?
Desktop Screenshot 2019.06.14 - 21.13.10.14.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı