Rehber Hızlı Başlatma nedir, kapatılmalı mı?

Hızlı Başlatma nedir, kapatılmalı mı?​

Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde hızlı başlatma ayarı vardır. HDD kullanıcıları için Windows 7’ye oranla Windows 8 ve 10 daha hızlı başlar. Peki neden?

Kısaca “Hızlı Başlatma” nedir onu tanımlayalım.

Microsoft tarafından yapılan açıklama:
"Hızlı başlatma, bilgisayarınızın kapatıldıktan sonra daha hızlı başlatılmasına yardımcı olan bir ayardır. Bunun için Windows kapatma işleminden sonra sistem bilgilerini bir dosyaya kaydeder. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, Windows bu bilgisayar bilgilerini kullanarak yeniden başlatmak yerine bilgisayarınızın çalışmasını sürdürür."

Burada yukarıda yer alan yazıyı kısaca özetleyeceğim, makaledeki esikler ve silinen kısımları (bir yerlerden bulup) anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bize denen ilk şey şu:
“Windows 8 önyükleme aşamaları Kırmızı: POST ve önyükleme, Mavi: İşletim sistemine ait dosyaların yüklenmesi ve Yeşil: Kullanıcı dosyalarının yüklenmesi.”
Peki nerede bu kırmızı, mavi ve yeşil? Sorun bende mi bilmiyorum ama resim falan yok. Siliniş olabilir. Neren olduğunu hatırlamadığım bir yerden bu konu hakkında bir resim bulmuştum.

1623886983736.png

(Yazıları ben ekledim o yüzden “şaftı kaydı” görselin)

Burada makale bize yeteri kadar açıklama sunmuyor. Bu yüzden ben kısaca özetleyeyim.
Bu aşamalar zaten basit ve bilindikler.

• POST süreci: Bu kısma kadar gelindiğinde BIOS sistemi kontrol eder ve donanımların sağlamlığını test eder.
  • İşletim sistemine ait dosyaların yüklenmesi: Bilindik ve bazen Windows bazen anakart üreticisinin olduğu logo ekranı gelir.
  • Kullanıcı dosyalarının yüklenmesi: Şifre girme ekranın geldiği kısım.

Makale bize “Microsoft mühendisleri bu parçalı ve rastlantısal veriyi sıralı veriye dönüştürdüler.” diyor. Ne demek bu sıralı veri?

(Bu görsel tanıdık gelebilir)
1623886983753.png

Gördüğünüz gibi 2 sayısı 7’nin yerinde ve 1’den 2’ye (7’ye) atlanmış.
Sıralı okumada ise yükleme daha kolaydır. Resimden de anlaşılıyor.

Bu sistem denildiği gibi Hazırda Beklet modundan yararlanılarak yapıldı.
"Bunu da daha önceki Hızlı Başlatma sürümlerinde bulunan Hazırda Beklet modundan yararlanarak yaptılar.”

Hızlı başlatmada sistem şu şekilde işliyor:
“Windows 8'de ise bilgisayar kapatılırken basitçe;
  1. Kullanıcı oturumları kapatılır.
  2. Geri kalanlar tek bir dosya halinde diske kaydedilir. (Alttaki resimde turuncu kısım)”
Resim gene silinmiş, o yüzden kendim bir yerden bulup ekledim.
1623886983773.png

Hızlı Başlatma bana göre “Hazırda Beklet”in geliştirilmiş modu gibi bir sistemdir. :)

Nedir bu “Hazırda Beklet”?​

Bu seçenek kullanıldığında sistem çalışmaları diskin bir bölümüne kayıt ediyordu.
Bu bölüme de hiberfil.sys adı veriliyordu. Böylece sistem açılırken tek bir yerden veri yükleyerek açılır.
Sistem fişi çekildiğinde veya güç kesildiğinde gider. Sistem aslında tam olarak kapandı sayılmazdı.
Bu yüzden yeniden başlatma gibi işlemlerde işe yaramazdı. Bana kalırsa gereksiz bir şey.

Hızlı Başlat modu kapatılmalı mı?​

SSD kullanıcısıysanız, evet kapatılmalı.
SSD’ler rastlantısal veriyi HDD’lere göre daha hızlı işler ve sıralı ile çok bir fak kalmaz.

Hızlı başlat nasıl kapatılır?​

Windows arama > Güç ve uyku ayarları > Ek güç ayarları > (Sol menüden) Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin > Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir >Hızlı başlatma kapatın.

Kısacası “Hızlı Başlat” seçeneği SSD kullanıcılarını pek bağlamaz. SSD’ler zaten hızlı açılırlar.
Bu belirttiğim kaynakta da açıklanıyor.
Eğer bir hız farkı yoksa bu seçenek kapatılmalı. Kapatılmalı diyorum çünkü bu Hızlı Başlat ayarının gerçekten sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Bu ayar yüzünden güç nedeniyle mavi ekran alanlara ve @Kerem00 ve @Alpha Centauri gibi sıkıntı yaşayanlara da denk geldim.

"Hızlı Başlat"ın neden olduğu bazı sorunların listesi:​

Hızlı başlatma ayarının Windows'ta yaşattığı sorunlar:
  • Sistemi ne yapsanız da kapatamazsınız.
  • Sistem güç tuşuna ilk basışta açılmaz.
  • Oyunlarda bir süre vakit geçirdikten sonra kasmaya başlar ve frekans düşer. Sistem yeniden başlatıldığında bu yaşanmaz.(Her ne kadar thermal throttling gibi gözükse de 2 kere "Hızlı Başlatma" yüzünden bunun yaşandığını gördüm.)
  • Sistem 3875643 gündür açık gözükür.
  • Boot menüsü üzerinden USB'yi seçmenize rağmen diskteki Windows boot edilir.
  • Kısacası normal açılışta sorun yaşatıp da yeniden başlattığınızda sorun yaşatmayan her şey "Hızlı Başlatma"dan kaynaklanabilir.
Hızlı başlatma ayarının GNU/Linux ile dual boot'ta yaşattığı sorunlar:
  • GRUB bootloaderi Windows'u görmez.
  • Üstteki USB'den boot edememe sorunu burada da geçerli.
Birkaç tane sebep olduğu hata da vardı ama aklıma gelmedi. :D

Bahsettiğim makalede olanları özetlemeye ve olmayan bazı şeyleri eklemeye çalıştım.
"Hızlı Başlat" konusunda umarım kafanızda bir soru işareti kalmaz, iyi günler.

Hızlı başlatma, bazı bilgisayarlarda Kernel-Power 41 (sistemin belirsiz bir zamanda kendi kendine yeniden başlaması) hatasına da neden olabiliyor, örnek olarak benim bilgisayarımda bu Kernel-Power 41 sorunu hızlı başlatmayı kapatmamla çözülmüştü. Bu
PSU bile değiştirmiştim sorun çözülür diye fakat çözülmemişti, meğersem sorun hızlı başlatta imiş.
Hızlı başlatma ayarının Windows'ta yaşattığı sorunlar listesine bunu da ekleyebilirsin.

Windows 11'de bu ayarı açık kullanıyorum. Ara sıra Dual Boot seçme ekranı gelmiyor. O zaman kapatıp açınca düzeliyor. Onun dışında zararını görmedim, hatta açılışı hızlandırdı.

Tamam, yanlış gösteriyor işte. Hızlı başlatma açık olunca fazla gösterir evet ama bu yine yanlış gösteriyor. Sistemi ben ilk format attığımdan beri hızlı başlatma açık kullanıyorum.
Yeniden başlatınca düzeliyordu sanırım. Bende de öyleydi. Ya da fişi çekip geri takın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı zamanda bilgisayarınızı kapattığınız halde fanlarının ışıklarının vs. kapanmasını engelleyen ve 3 4 saat boyunca çalışmasını sağlayan ayardır.
Peki bu ayar açık kalırsa klavyemin RGB (Klavye ışığı demek istedim) ömrü azalır mı?
Her şeyin bir ömrü vardır. Bir miktar azaltacaktır. Ama ledlerin ömrü uzundur. Dandik klavye değilse, klavye ölmeden ölmeyecektir.

Bu konuya eklenecek kadar önemli bence. BIOS üzerinden kapatılsa bile mi kapanmıyor?
BIOS değil de Windows üzerinden kapatılırsa çözülüyor bu sorun. Ama 30 saniyede açılan PC 3 dakikaya varan sürelerde açılıyor.

Hızlı başlat seçeneği sistemimde otomatik olarak açık mıydı bilmiyorum. Fakat bugün bilgisayarımı kapattığımda monitör kapanmasına rağmen kasa çalışmaya devam etti. Hızlı başlat seçeneğini kapatmanın sorunu çözeceğini gördüm internette, denedim ve çözüldü.
Ama anlamadığım bu ayar açılınca bilgisayarda yer kaplayan dosyaların, önceden bilgisayarda olmamasıydı. Birkaç kere ayrıntılı dosya taraması yapmıştım ve şimdi gördüğüm dosyalar o zaman yoktu. Ve büyük dosyalar yani bunlar. (uzantılarını hatırlamıyorum fakat dosya gezgini üzerinden ulaşamıyorsunuz.) Bu ayar kendiliğinden otomatik açılabiliyor mu? Güç seçeneğinin nihai Performans'da olması buna neden olmuş olabilir mi? Bilen varsa aydınlatsın lütfen.

Her ne kadar sorunlu bir ayar olduğunu bilsem de dizüstü bilgisayarımda açacağım sanırım. Kronik sorunlu bir HDD'ye sahip olduğu için açılıp kendine gelmesi 10 dakikadan fazla sürüyor. Sanırım sorunların yaşanmamasını ümit etmekten başka şansım yok.

Hocam ben son 3 yıldır hızlı başlatma açık, sizce kapatmalı mıyım? Okuduklarıma göre kapatmalıyım zararı veya faydası var mıdır özetle?

Geri
Yukarı