Hızlı tarayıcı önerisi

• Google Chrome
  • Opera
  • Brave
  • Microsoft Edge
  • Yandex
Bu tarayıcılar temelde aynı tarayıcı aslında. Hepsi Chromium tabanlı tarayıcılar. Bir kaç özellik değiştirip, biraz arayüz ve ayar değiştirip karşımıza çıkarıyorlar. O yüzden deneyim olarak birbirleri arasında muazzam farklar yok.

Firefox kullanıcısı olarak sebebim, Chromium tabanlı tarayıcılardan sıkılmış olmam ve bazı konularda hantallıkları. (örn, Youtube videosunu tam ekran yapmak istediğinizde akıcı bir şekilde değil de takılarak tam ekran oluyor. Firefox'ta tam ekrana geçiş çok daha akıcı)

Benchmark'lara bakarak tarayıcı seçmek bence çok yanlış. Benchmark'lar hiçbir zaman temel kullanıcı deneyimini test edemezler.

Firefox'a 4 sene önce ilk kez geçtiğim zaman Google Chrome'da Netflix'ten bir şeyler izlerken ara ara mikro takılmalar oluyordu ve bu durum sinirimi bozmuştu, bir türlü çözememiştim. Firefox'u denemeye karar verdim. Daha sonra Google Chrome'da bu sorunlar çözüldü fakat Firefox deneyimini o kadar beğenmiştim ki bir daha Chromium tabanlı hiçbir tarayıcıya geçmedim.

Başka tarayıcılara geçmedim demek, onları test etmedim demek değil. Edge aralarında bana göre en güçlü tarayıcı. Ama her zaman yedek tarayıcım olarak duruyor. Google Chrome'u artık kurmuyorum bile.

Geri
Yukarı