Hogwarts Legacy 12 Milyon Adet Sattı

Optimizasyon anlamında, optimizasyon hiç yok hatta.
Optimizasyonu kötü, sanırım korsan koruması da performansı düşürüyormuş ama yine de Cyberpunk'tan daha iyi. :D 2080 Ti ile 2K ultrada Cyberpunk ile çok sorun yaşadım, bu oyunda 2K ultrada kasma yaşamadım. Cyberpunk'ın bugları konusuna da pek girmiyorum, oyunu 4-5 saat oynayıp bıraktım dayanamayıp.

Bu oyunda yaşadığım tek sorun sürücü güncellemesinden sonra oyunun ilk açılışında sıkıntı yaşamam oldu. Onda da 1 dakika kadar bekleyince shader hazırlama kısmına geldi, başka da çok ufak 1-2 hata dışında bir şey yaşamadım.

Oyunu orijinalde çoktan bitirip başarım fulledim ama sırf denemek için korsan indireceğim, orijinal sürümde rezaletti durum çünkü.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şurada karşılaştırmış. Korsan daha iyi çalışıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
DRM'den tiksiniyorum. Hala daha anlayamadılar, alacak olan her halükarda alıyor zaten. CP2077 DRM'siz çıktı da CDPR iflas etti sanki. Ben PC'ye oyunun yükü dışında bir de anti-tamper yazılımının yükünü çektirmek zorunda mıyım arkadaş, yeter da.

Bu videoyu gördüm ama benim sorunum düşük FPS değil o yüzden denemek istiyorum. Oyun kendi kendine 10FPS'lere kadar düşüyor bende o sorun korsanda da var mı merak ediyorum.

Gerçekten üzücü çünkü oyun rezalet bir durumda. Teknik anlamda gördüğüm en kötü iş, Cyberpunk 2077 bile teknik bir başyapıt şu oyunun yanında. Üzücü olan taraf oyuncuların bundan hiç şikayet etmemesi, kimse bu konuda şikayet etmezse ve bu ürünler bu satış rakamlarını yakalarsa ilerde daha çok böyle bozuk oyun görürüz. Yavaş yavaş konsol oyunculuğuna kayacağım gibi görünüyor.

Nerde o Cyberpunk 2077 ile dalga geçenler, nerde Elden Ring'in çıkışındaki sorunlardan dolayı kükreyenler? Hepsi şu an oyunu övüyor muhtemelen :D
Hocam size özel bir problem olabilir mi? Çünkü hem oynayanlardan hemde inceleyenlerdenilk defa böyle bir yorum gördüm.

Hocam size özel bir problem olabilir mi? Çünkü hem oynayanlardan hemde inceleyenlerdenilk defa böyle bir yorum gördüm.
Oynayanlar neyse de, inceleyenlerde nasıl görmediniz, oyunun incelemelerinde optimizasyondan şikayet eden çok kişi var.

DRM'den tiksiniyorum. Hala daha anlayamadılar, alacak olan her halükarda alıyor zaten. CP2077 DRM'siz çıktı da CDPR iflas etti sanki. Ben PC'ye oyunun yükü dışında bir de anti-tamper yazılımının yükünü çektirmek zorunda mıyım arkadaş, yeter da.
Ayrıca neredeyse bütün oyunlar en fazla 1 2 ay içerisinde kırılıyor. :)

Gerçekten üzücü çünkü oyun rezalet bir durumda. Teknik anlamda gördüğüm en kötü iş, Cyberpunk 2077 bile teknik bir başyapıt şu oyunun yanında. Üzücü olan taraf oyuncuların bundan hiç şikayet etmemesi, kimse bu konuda şikayet etmezse ve bu ürünler bu satış rakamlarını yakalarsa ilerde daha çok böyle bozuk oyun görürüz. Yavaş yavaş konsol oyunculuğuna kayacağım gibi görünüyor.

Nerde o Cyberpunk 2077 ile dalga geçenler, nerde Elden Ring'in çıkışındaki sorunlardan dolayı kükreyenler? Hepsi şu an oyunu övüyor muhtemelen :D
Oyunun performansı kötü evet, ama Cyberpunk 2077 kadar kötü değil. Teknik olarak Cyberpunk 2077 kadar kötü çıkmış hiç bir oyun daha yok. 3080 ve 3600X ile DLSS kalitede 4k'da 50-60 FPS arası oynayabiliyorum. RT açınca performans çok düşüyor, oynanamaz hale geliyor. Bir de ara ara anlamsız droplar var. Cyberpunk'ı çıktığı gibi oynamıştım, buglar ve performans sıkıntıları olarak Cyberpunk kadar kötü olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Reddit’te çok makarası dönüyor, yerden yere vuruyorlar aslında. Hem fiyatı, hem donanım gereksinimleri nedeniyle oynayanın az olması bizdeki şikayet sayısını azaltıyor.

Oyunun performansı kötü evet, ama Cyberpunk 2077 kadar kötü değil. Teknik olarak Cyberpunk 2077 kadar kötü çıkmış hiç bir oyun daha yok. 3080 ve 3600X ile DLSS kalitede 4k'da 50-60 FPS arası oynayabiliyorum. RT açınca performans çok düşüyor, oynanamaz hale geliyor. Bir de ara ara anlamsız droplar var. Cyberpunk'ı çıktığı gibi oynamıştım, buglar ve performans sıkıntıları olarak Cyberpunk kadar kötü olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Ben de Cyberpunk'tan daha kötü olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim, Cyberpunk 2077 çıkışında buglar dışında konuşuyorum FPS'in düşük olması haricinde hiçbir sıkıntı yoktu. Ne anlık düşüş yaşardın ne başka bir şey. Sadece FPS olması gerekenden daha düşük olurdu. Hogwarts Legacy'de gereksiz RAM kullanımı var, oyunda memory leak bile olabilir, gereksiz VRAM kullanımı desen o da var.

Tüm bunlar toplanıyor oyun içinde çok ciddi sıkıntılara yol açıyor. Ben de Cyberpunk'ı ilk çıktığı zamanlar oynamış biriyim, RX5500 XT ile oynamıştım yanlış hatırlamıyor isem. Ama Cyberpunk oynarken hiçbir şekilde oynanış içindeyken 100FPS alıp ara sahne girdiğinde 15FPS aldığımı hatırlamıyorum. Ama Hogwarts bana bunu yaşatıyor işte, sağa bakıyorum 100FPS sola döndüğümde oyun 15FPS oluyor :D Cyberpunk'ta böyle bir şey hiç yoktu. Cyberpunk'ta sağa bakınca 100 alıyorsan sola döndüğünde en fazla 80'e düşerdi yani.

Hogwarts sadece şu saçma RAM ve VRAM kullanımları sebebiyle bile Cyberpunk'tan çok daha kötü bu açıdan zaten başka hiçbir teste gerek yok RAM kullanımları ortada, hiçbir oyunda böyle bir RAM kullanımı söz konusu değil.

Geri
Yukarı