Hogwarts Legacy kırıldı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Adamların yıllarca uğraşıp 150 milyon dolar harcadığı belki yüzbinlerce saat emek verilmiş bir şeyi para vermeden indirmek doğru mu peki sana göre?
Değil zaten. Ben Minecraft'ı da orjinal kullanıyorum. Sıkıntı şu herkes orjinal savunuculuğu yapıyor ama kişinin parası yoksa ne desek boş. Millet beni korsancıyım sanıyor ahahah. 😃

Hocam oyun 700 TL yapmayın yani öğrenciyken çalışan kişi de her oyuna 700 - 1000 TL veremez.
Oyun oynamak bu kadar lüks olmamalı.
Haklısınız hocam bir oyun 700 lira ya da ne bileyim 1200 lira civarında olmamalı. Fakat burada mesajları okuduğumda bir şey çok dikkatimi çekti. Fiyatların pahalı olması ve türkçe dil desteğinin olmayışının tek suçlusu firmalarmış gibi bu firmaların çıkardığı oyunları da korsan oynamak müstehak yazan arkadaşlar var. Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum. Hogwarts Legacy isimli oyunun yurtdışı satış fiyatı $59,99 yani 1132₺. Fakat ülkemizdeki satış fiyatı ise $37 yani 699₺. Burada firma mı bu oyunu almamız için bizi zora sokuyor? Firma mı bu oyunu bizim gözümüzde artık bir lüks yapıyor? Yapmayın arkadaşlar üstüne birisi fiyat konusunda steam balonu patladı yazmış. Dolar kurunun 18₺+ olduğu bir ekonomide suçu nasıl steam ya da diğer oyunların firmalarını yükleyebiliyoruz? Gördüğümüz çoğu fiyat o firmaların bize özel uyguladığı fiyatlardan oluşuyor aslında ama sanırım hiç kimse oturup ülkemizdeki oyun fiyatları ile yurtdışını kıyaslamıyor arasındaki farklar için. Ekonomimiz üst düzey iyi ama oyun yapan firmalar bizi çok zora sokuyor algısıyla burada korsanı olağan bir şey gibi göstermeniz yanlış, tüm anlatılmak istenen bu aslında. Öğrenci adam bir oyuna nasıl 700 lira versin diye soruyoruz. Evet öğrenci birisi 700 lirayı bir oyuna kolayca veremez bu çok zordur. Fakat o 700 lirayı veremiyor diye suçlusu oyunun yapımcı firması değildir. Ekonominin mevcut gidişatının sorumluluğunu yapımcı firmalara yükleyerek korsan kullanımını bunun arkasına bahane olarak sığdıramayız. Türkçe dil desteği konusunda ise herkes alım gücüdür harcanacak para ve emektir tamamen bunlara bakıyor. Fakat kimse global açıdan ülkemizin ve dilimizin bu sektörde ne kadar önemsenip önemsenmediğinden bahsetmiyor, asıl bu konuyu araştıracağız ki neden türkçe dil desteği gelmiyor bu oyunlara sorusunun cevabını alacağız. Yoksa dediğiniz gibi türkçe dil desteği koymak masraflı değilse neden koyulmuyor? :)

Haklısınız hocam bir oyun 700 lira ya da ne bileyim 1200 lira civarında olmamalı. Fakat burada mesajları okuduğumda bir şey çok dikkatimi çekti. Fiyatların pahalı olması ve türkçe dil desteğinin olmayışının tek suçlusu firmalarmış gibi bu firmaların çıkardığı oyunları da korsan oynamak müstehak yazan arkadaşlar var. Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum. Hogwarts Legacy isimli oyunun yurtdışı satış fiyatı $59,99 yani 1132₺. Fakat ülkemizdeki satış fiyatı ise $37 yani 699₺. Burada firma mı bu oyunu almamız için bizi zora sokuyor? Firma mı bu oyunu bizim gözümüzde artık bir lüks yapıyor? Yapmayın arkadaşlar üstüne birisi fiyat konusunda steam balonu patladı yazmış. Dolar kurunun 18₺+ olduğu bir ekonomide suçu nasıl steam ya da diğer oyunların firmalarını yükleyebiliyoruz? Gördüğümüz çoğu fiyat o firmaların bize özel uyguladığı fiyatlardan oluşuyor aslında ama sanırım hiç kimse oturup ülkemizdeki oyun fiyatları ile yurtdışını kıyaslamıyor arasındaki farklar için. Ekonomimiz üst düzey iyi ama oyun yapan firmalar bizi çok zora sokuyor algısıyla burada korsanı olağan bir şey gibi göstermeniz yanlış, tüm anlatılmak istenen bu aslında. Öğrenci adam bir oyuna nasıl 700 lira versin diye soruyoruz. Evet öğrenci birisi 700 lirayı bir oyuna kolayca veremez bu çok zordur. Fakat o 700 lirayı veremiyor diye suçlusu oyunun yapımcı firması değildir. Ekonominin mevcut gidişatının sorumluluğunu yapımcı firmalara yükleyerek korsan kullanımını bunun arkasına bahane olarak sığdıramayız. Türkçe dil desteği konusunda ise herkes alım gücüdür harcanacak para ve emektir tamamen bunlara bakıyor. Fakat kimse global açıdan ülkemizin ve dilimizin bu sektörde ne kadar önemsenip önemsenmediğinden bahsetmiyor, asıl bu konuyu araştıracağız ki neden türkçe dil desteği gelmiyor bu oyunlara sorusunun cevabını alacağız. Yoksa dediğiniz gibi türkçe dil desteği koymak masraflı değilse neden koyulmuyor? :)
Anlatamıyorum ben bu meseleleri maalesef, 699₺ oyunun tam fiyatı bile değil. Sanırım Türkler tüm oyunlar 1.200₺ olunca anlayacak 699₺'nin aslında çok olmadığını. Bir öğrenci için bırakın oyunları her şey pahalı gelir zaten öğrenci kafasıyla ürünün fiyatı tartılmaz. Parası olmayana döner bile pahalı gelir.

Böyle emek hırsızları olduğu sürece gelmez Türkçe. En azından çıktığı gün makine çeviri falan geldi.

Gerçekten bazı şeyleri hak ediyoruz galiba. Bir ülkede 3 saat çalışıp oyunu alırken "öğrenciler" diğer ülkede 3 gün çalışıyor. Warner Bros. Veya diğer şirketler türkleri ya da ekonomisi kötü olan ülkeleri sevdikleri için mi yarı fiyatıyla satışa koyuyorlar yapmayın "sevgi" değil satış politikası için yapılıyor. Bu fiyatlar için firmalarda çalışan araştırma ekipleri var. Öğrenci kafası ile ürün fiyatı tartılır çünkü o öğrenci sizin geleceğiniz eğer o öğrencinin ihtiyaçları karşılanmıyorsa "giderlerse gitsinler" diyerek mi çözüm üreteceksiniz. "parası olamayana döner bile pahalı gelir" denmiş şaka gibi sanki "pahalılaşmamış" gibi. İnanamıyorum ya biraz daha konuşsanız "gençler iş beğenmiyor" "sorumlular dış minnaklar" diyeceksiniz galiba.

Anlatamıyorum ben bu meseleleri maalesef, 699₺ oyunun tam fiyatı bile değil. Sanırım türkler tüm oyunlar 1.200₺ olunca anlayacak 699₺'nin aslında çok olmadığını. Bir öğrenci için bırakın oyunları her şey pahalı gelir zaten öğrenci kafasıyla ürünün fiyatı tartılmaz. Parası olmayana döner bile pahalı gelir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı