Hometech Alfa 700C M.2 Sata SSD Sorunu

ahmetm8

Centipat
Arkadaşlar herkese merhaba başlıkta da göründüğü gibi Hometech Notebook Alfa 700C cihazım var. Toshiba RC100 modeli M.2 SATA SSD aldım taktım ancak cihaz görmüyor. M.2'de sorun olduğunu düşünmüyorum sıfır kutuda geldi ürün.
Hometech BIOS ayarı yapılması lazım veya başka bir şey gerekiyor ancak ne kadar araştırsam da bir sonuç bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum takınca direk görmez zaten. Bence bir formatlaman lazım. Minitool partition wizard ile formatla.

Dostum takınca direk görmez zaten. Bence bir formatlaman lazım. Minitool partition wizard ile formatla.
USB boot ile format denedim ancak disk bölümüne geldiğinde M.2 görünmüyor. Bilgisayarı bios aldığımda da görünmüyor M.2
Sistem mi görmüyor, windows mu görmüyor?
Zannedersem sistem görmüyor, windows ile ilgili olsa bios da görünür windows içinde görünmezdi. Bios a girdiğimde de görünmüyor M.2 SSD

USB boot ile format denedim ancak disk bölümüne geldiğinde M.2 görünmüyor. Bilgisayarı bios aldığımda da görünmüyor M.2

Zannedersem sistem görmüyor, windows ile ilgili olsa bios da görünür windows içinde görünmezdi. Bios a girdiğimde de görünmüyor M.2 SSD

Muhtemelen SSD nvme kullanıyor, SSD'n sata olduğu kesin mi?

Kesin resmi sitesinde o şekilde M.2 Sata yazıyor bende ona göre aldım zaten. Toshiba rc100 aldım. Baya bir araştırma yaptım da aldım sorunsuz çalışması gerekiyor ancak olmadı.

Ben baktım fakat sata arabirimi kullandığına dair bilgi bulamadım. Bulduğum kaynaklarda diskin nvme kullandığı yazıyor.

Ben baktım fakat sata arabirimi kullandığına dair bilgi bulamadım. Bulduğum kaynaklarda diskin nvme kullandığı yazıyor.
buradan aşağı kaydırın M2 SATA yazdığını göreceksiniz. nvme dediğiniz tek yuvalı m2 oluyor sata çift yuva oluyor.
aldığım ürün bu
TOSHIBA_Gallery_Product_SSD_Memory_RC100_01.png

buda ürün özellikleri m.2 sata desteği yazıyor
8c79f606f1b6a433e520b98feb1b4574.jpeg

buradan aşağı kaydırın M2 SATA yazdığını göreceksiniz. nvme dediğiniz tek yuvalı m2 oluyor sata çift yuva oluyor.
aldığım ürün bu
Eki Görüntüle 423561
buda ürün özellikleri m.2 sata desteği yazıyor
8c79f606f1b6a433e520b98feb1b4574.jpeg

Evet ssd form faktörü olarak m2 sata, fakat arabirim olarak nvme kullanıyor, ssd'n hızlarına bakarsanız 1200mb/s r/w olarak gösterilmiş. Sata arabirimi kullanan bir ssd'n bu hızlara ulaşması imkansız.

Evet ssd form faktörü olarak m2 sata, fakat arabirim olarak nvme kullanıyor, ssd'n hızlarına bakarsanız 1200mb/s r/w olarak gösterilmiş. Sata arabirimi kullanan bir ssd'n bu hızlara ulaşması imkansız.
ne acayip bir durum ki aldığım toshiba rc100 nvme hızlarına ulaşıyor bakabilirsiniz 1100 yazma 1600 okuma hızına sahip. Google da toshiba rc100 olarak aratın nvme özelliğinde üretilmiş m2 sata olarak geçiyor.

Geri
Yukarı