Hometech Alfa 700C M.2 Sata SSD Sorunu

Merhaba, ben de aynı sorundan muzdaribim. Bilgisayarın üzerindeki bilgi etiketinde "M. 2 SATA desteği" yazıyor:

20191222_184055.jpg

Bilgisayarın garanti kapsamı dışına çıkmasını göze alarak arkasındaki küçük kapağı açtım ve SSD'nin iletişimini sağlayacak yuvada görünen şu:

20191228_043446.jpg

Yani etikette yazmadığı halde NVMe olarak görünüyor. Ben de şöyle bir SSD aldım:

20191222_183115.jpg

Bunu alırken üzerindeki PCI-e ibaresini atlamışım, sanırım sorun çıkaran durum o. Ama bilgisayarın üzerindeki etikette hangi cins M.2 SATA SSD almak gerektiği yazmıyor ve arka kapağı açarak bilgisayarı garanti dışı bırakmak zorunda kalıyoruz.

Şimdi sorunumuz acaba PCI-e ibaresi mi? Yanlış SSD mi almışım? Hoş, aldığım SSD'yi o yuvaya yerleştirdiğimde gerektiği gibi oturmuyor da, 2-3 mm kısa kalıyor ve oradaki vida bu parçayı sabitlemekte çok zorlanıyor. Ben bu bilgisayarların üretiminde ciddi hatalar olduğunu düşünmeye başladım. Ne dersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows arama tuşuna, bilgisayar yönetimi yazın programı açın. Disk yönetimine girin büyük ihtimalle orada gözükecektir, sağ tıklayın biçimlendire basın bütün işlem bu kadar.

SSD'yi taktıktan sonra mı yapıyorum bunları? Orada da gözükmedi mesele o. Bu SSD takma işini bir bilen kişi yaptı ve bildiği her şeyi yaptı, hiçbir şekilde gözükmedi SSD.

SSD'yi taktıktan sonra mı yapıyorum bunları? Orada da gözükmedi mesele o. Bu SSD takma işini bir bilen kişi yaptı ve bildiği her şeyi yaptı, hiçbir şekilde gözükmedi SSD.
SSD'yi taktıktan sonra yapmalısınız.

Bende de aynı PC'den var ve sizin de yaptığınız gibi NVMe SSD aldım ve olabileceğini sandım (Corsair MP300 240GB) ama Hometech Alfa 700C Model bilgisayar M.2 SSD NVMe formatında SSD desteklemiyor. Daha teknik bilgi vermeden şöyle söyleyeyim NVMe PCle arabirimi kullanan SSD'lerdir. Ama bizim model PC (Alfa 700C) soket girişleri aynı olmasına rağmen SATA arabirimi kullanan PC. Sonuç olarak aldığım Corsair MP300 model NVMe SSD'yi iade edip onun yerine WD'nin M.2 SSD SATA WD Green M.2 2280 240GB modelini aldım taktım sorunsuz gördü ve çalıştı normal HDD takmış gibi hiçbir başka işlem yapmadan kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Sanırım M2 tip SSD'ye geçmek isteyen herkes, mutlaka bu problemi yaşıyor. :) Bende de bu cihazdan var, tam anlamıyla ihtiyacımı karşılıyor ancak hafıza dışında. Geçen aylarda biraz bakınmıştım ama çok üstünde durmadım. Şimdi masaüstü bilgisayarıma NVMe bir ssd bakarken, acaba dizüstüne de olur mu diye düşünürken buralara geldim. İyi ki de gelmişim. Almadan önce tüm bilgiye sahip olmak en güzeli.

Ben henüz almadım ama alacak arkadaşlara, aldıkları yerdeki ürünü mutlaka kendi sitesinden veya bir başka siteden de incelemelerini tavsiye ederim. Çünkü satıcılar bazen hatalı bilgiler girebiliyor. Ve çentik durumu da nadir de olsa farklılık gösterebiliyor. Tek çentik sata çift NVMe veya tam tersi, net olarak söylemek doğru değil. Bu cihaz için tek doğru M2 SATA destekli bir ürün almak.

Ben de "Kingston SSDNow UV500 120GB SUV500M8/120G M.2 SSD 828054" model ürünü almaya karar verdim. 210 ₺ gibi bir fiyatı var.

Masaüstü bilgisayarım içinse; "Adata XPG SX8200 Pro 256GB 3500MB/1200MBs NVMe PCIe M.2 SSD (ASX8200PNP-256GT-C)"
Bu da yaklaşık 500 ₺. F/P güzel gözüküyor.

Bende de aynı PC'den var ve sizin de yaptığınız gibi NVMe SSD aldım ve olabiliceğini sandım (Corsair MP300 240GB) ama Hometech alfa 700C model bilgisayar M.2 SSD NVMe formatında SSD desteklemiyor. Daha teknik bilgi vermeden şöyle söyleyeyim NVMe pcle arabirimi kullanan SSD'lerdir. Ama bizim model PC (alfa 700C) soket girişleri aynı olmasına rağmen SATA arabirimi kullanan PC. Sonuç olarak aldığım Corsair MP300 model NVMe SSD'yi iade edip onun yerine WD'nin M.2 SSD SATA WD Green M.2 2280 240GB modelini aldım taktım sorunsuz gördü ve çalıştı normal HDD takmış gibi hiçbir başka işlem yapmadan kullanıyorum.

Hocam linkini atar mısınız büyük sorunum var bu depolama konusunda.

Arkadaşlar herkese merhaba başlıkta da göründüğü gibi Hometech Notebook Alfa 700C cihazım var. Toshiba RC100 modeli M.2 SATA SSD aldım taktım ancak cihaz görmüyor. M.2'de sorun olduğunu düşünmüyorum sıfır kutuda geldi ürün.
Hometech BIOS ayarı yapılması lazım veya başka bir şey gerekiyor ancak ne kadar araştırsam da bir sonuç bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Bundan almalısın bu m2 sata.

Toshiba RC100 m2 nvme farklı şeyler çalışmaz.

Selamlar,

Daha önce teknik bilgi vermiştim arabirim ile ilgili. Şu model m2 sata ssd aldım. "WD 120GB Green M.2 Sata Ssd Disk WDS120G2G0B 828083"

Çalışmadı. Çok tuhaf... Sonra BIOS'tan bir ayar değiştirdim, BIOS tamamen gitti. Çok ama çok tuhaf.

Buradan net uyarımdır, sakın ama sakın BIOS'tan boot ayarı dışında bir şey değiştirmeyin, BIOS siliniyor. Konu hakkında bilgisiz birinin yazdığı bir durum gibi gelebilir ama aksine benim işim bu. :) BIOS silinmesi sonrası, touchpad çalışmıyor, BIOS'a giremiyorsunuz, sadece Windows açılıyor doğrudan. Konu ile alakalı internette bir ton şikayet bulabilirsiniz.

Velhasıl, cihazın kampanyası devam ettiği için genel merkezine götürdüm. Anakartında sıkıntı varmış, değiştirdiler. Aynı zamanda kendi kendine silinen BIOS'u yeniden attılar ve problemim giderildi. Normalde BIOS işlemi için 140, Windows için 68 ₺ alıyorlar...

Bilginize,

Geri
Yukarı