Hometech C14 Laptopa Windows 7 Nasıl Kurulur?

Ekran görüntüsü atabilir misiniz? Öyle daha anlaşılır oluyor.

Dosyayı seçiyoruz sonra MBR'den başka seçenek yok. X64 Ultimate denesek PC zorlanır mı? yada x32 ?

Dosya Ekleri

• resim_2023-01-15_213037920.png
    resim_2023-01-15_213037920.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 16
Dosyayı seçiyoruz sonra MBR'den başka seçenek yok. X64 Ultimate denesek PC zorlanır mı? Ya da X32?

Herhalde Windows 7 ISO olduğundan dolayı öyle yapıyor daha önce görmemiştim. 32 Bit ya da 64 Bit Ultimate deneyin o zaman ama sonuç değişmeyebilir. Çok da bir fark yok. Emin olmam açısından Windows'un arama yerine sistem bilgisi yazın ve BIOS modu UEFI mi ona bakın.

Herhalde Windows 7 ISO olduğundan dolayı öyle yapıyor daha önce görmemiştim. 32 Bit ya da 64 Bit Ultimate deneyin o zaman ama sonuç değişmeyebilir. Çok da bir fark yok. Emin olmam açısından Windows'un arama yerine sistem bilgisi yazın ve BIOS modu UEFI mi ona bakın.

Hocam alias hatası veriyor açılmıyor PC ama UEFI sanırım.

Hocam alias hatası veriyor açılmıyor PC ama UEFI sanırım.

UEFI olduğu belli oluyor UEFI Shell var yine de tam emin olmak istemiştim. PC'yi kapatıp tekrar açmayı deneyin BIOS'a girebiliyorsanız boot menü sırasından Windows boot Manager'i 1. sıraya alın.

UEFI olduğu belli oluyor UEFI Shell var yine de tam emin olmak istemiştim. PC'yi kapatıp tekrar açmayı deneyin BIOS'a girebiliyorsanız boot menü sırasından Windows boot Manager'i 1. sıraya alın.

Tamam hocam bende halletmiştim. X64 Ultimate indireceğim olmaz ise bilgisayarcıya götürürüm artık.

Tamam hocam bende halletmiştim. X64 Ultimate indireceğim olmaz ise bilgisayarcıya götürürüm artık.

Bilgisayarcıya götürmeye gerek yok bence. İlla çıkılıyordur o UEFI Shell ekranından benim anakart UEFI olmadığından dolayı hiç karşılaşmadım o hatayla ve UEFI Shell ekranıyla. Bu arada BIOS'ta UEFI with CSM diye bir ayar varsa onu seçebilirsiniz böylece MBR kurulum yapabilirsiniz. USB bellek gene gözükmezse BIOS'tan çıkıp Windows açıldıktan sonra USB belleği takın Windows'da USB bellek gözüktükten sonra geri BIOS'a girip deneyebilirsiniz. USB belleğin modeli boot menü içerisinde gözükmese bile farklı adıyla gözükebilir. USB belleğin gözükmemesinin nedenini bit sürümüyle yani 32 Bit ve 64 Bit mevzusundan kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Bilgisayarcıya götürmeye gerek yok bence. İlla çıkılıyordur o UEFI Shell ekranından benim anakart UEFI olmadığından dolayı hiç karşılaşmadım o hatayla ve UEFI Shell ekranıyla. Bu arada BIOS'ta UEFI with CSM diye bir ayar varsa onu seçebilirsiniz böylece MBR kurulum yapabilirsiniz. USB bellek gene gözükmezse BIOS'tan çıkıp Windows açıldıktan sonra USB belleği takın Windows'da USB bellek gözüktükten sonra geri BIOS'a girip deneyebilirsiniz. USB belleğin modeli boot menü içerisinde gözükmese bile farklı adıyla gözükebilir. USB belleğin gözükmemesinin nedenini bit sürümüyle yani 32 Bit ve 64 Bit mevzusundan kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Hocam oradan çıktım zaten sıkıtı yok. Birde diğerini deneyeyim olmaz ise ayrıntılı bakarım artık.

Hocam oradan çıktım zaten sıkıntı yok. Bir de diğerini deneyeyim olmaz ise ayrıntılı bakarım artık.

Biraz kafanı karıştırmış olabilirim yani karışık yazmış olabilirim ama bunun için bilgisayarcıya gitmeye gerek yok.

Disk bölümü düzeninde GPT yok hocam. Daha doğrusu hiç bir yerde yok.
ISO dosyası GPT için uygun değilse UEFI kurulum için yani GPT çıkmaz. Windows 7'nin tam olarak UEFI desteği normal şartlarda yok. UEFI Windows 8.1 kurulum dosyalarına 7'yi entegre ederek yapıyorlar o da sıkıntı çıkarabiliyor. Bir gün bir bakmışsınız boot ekranında takılı kalmış açılmıyor gibi. UEFI olmasın çok da sorun değil.

Windows 7 güzel seçim bu cihaza. Bence Windows 7'nin 32 Bit sürümü olan Home Basic'i kurun. 32 Bit olmasayacaksa 64 Bit Home Basic olsun.

• ISO dosyasını indiriyorsun. Tüm Windows 7 ISO dosyaları
  • Rufus uygulamasını indiriyorsun. Rufus
  • USB'yi takıyorsun.
  • Rufus uygulamasını açıyorsun.
  • İndirdiğin Windows 7 ISO dosyasını seçiyorsun "seç" yerinden.
  • Dosya sistemi NTFS seç. Genellikle Rufus kendisi ayarlıyor bunu.
  • Disk bölüm düzeni MBR seç.
  • Rufus'un başlat tuşuna basıyorsun, sana verilerini silinebileceğini söylüyor. Tamam diyorsun.
  • Tamamlandıktan sonra USB belleğin içine ISO dosyan yazılmış olacak.
  • BIOS'a gir, boot yerine gir, USB'i 1. sıraya al ve save yap çık. Windows kurulum ekranı gelecek.
  • Şimdi yükle bas.
  • Disk biçimlendirme ekranı gelince temiz kurulum istiyorsan tüm diskleri biçimlendir. Sil yaparak tek disk haline getirebilirsin. Yeni tıklayarak istediğin boyutta bir disk bölümü oluşturabilirsin.
  • İleri dedikten sonra Windows dosyaları yüklenecek.
  • Her şey bittiği zaman yani ilk yeniden başlatma istediği yer gelince yeniden başlat tuşuna basıp USB belleği çekin. Böylece Windows kurulum ekranı falan tekrar etmeyecek 1. boot sırasını disk alacak.

Ve sonuç olsrak hometch laptopun bu modeline Windows 7 kurulmuyormuş(anakartından dolayı). Öğrenmiş olduk.

Geri
Yukarı