İnceleme Honeywell PTM 7950 Deneyimi

Merhaba, RX 5500XT ekran kartım için pumpout yapmayan macun arıyordum. Birçok macun kullandım (MX4, Maxtor CTG9E, Xigmatek PTI-G3606) ancak hepsi pumpout yaptı. Xigmatek PTI-G3606 macunu viskozitesinin yüksek olmasına güvenerekten 2 ay önce Vatan Bilgisayar'dan almıştım. Onu sürdüğümde ilk başta sıcaklıklar iyiydi ancak yine birkaç hafta sonra yavaş yavaş yükselmeye başladı. En son MX6 alacaktım ancak @Artoria Pendragon'ın Honeywell ile alakalı profil mesajını gördüm ve attığı linkte fiyat gayet iyi olduğu için dayanamayıp aldım. Sürekli macun al macun al gereksiz masraf oluyor ve ev macun doldu. :D Tek seferde işi bitirmek istediğim için AliExpress'ten ürünü vergisi osu busu dahil 143 TL'ye aldım.

1699362933981.png

Gelmesi 2-3 haftayı buldu ve bugün elime geçer geçmez ekran kartına uyguladım, sonuçlar şaşırtıcı.

İlk önce ürünün kutu içeriği ile başlayalım:

IMG_20231107_132635.jpg

Ben 31x50 ölçülerinde aldım, fotoğraftakilere nazaran bayağı küçük geldi ancak benim işimi gördü. Laptopa uygulayacaksanız ve çip yüzeyleriniz genişse daha büyük ölçüleri tercih etmenizi kesinlike öneririm, yetmeyebilir. Honeywell'in kalınlığı 0.2mm, kağıttan bile daha ince diyebilirim.

Şeffaf poşet içerisinde parmak eldiven, fırça, macun üzerindeki şeffaf plastikleri sökmek için yapıştırıcı, spatula, alkollü mendil ve tornavida çıkıyor. Kutu içeriği çok iyi.

Ekran kartını açtım ve 2 aylık Xigmatek macunun hali bu. Az daha zaman geçse bir şey kalmayacakmış GPU üstünde.

IMG_20231107_135901.jpg

Kartı güzelce temizleyip Honeywell'i uyguladım, görüntüsü bu şekilde. GPU çekirdeğini tam kapladı, birazcık taştı ama fazlası göz çıkarmaz.

IMG_20231107_143040.jpg

Test sonuçlarına gelelim. OCCT Power testini 10 dakika boyunca Xigmatek PTI-G3606 ve Honeywell PTM 7950 üzerinde uyguladım. Test aynı koşullarda yapıldı. Kasanın mesh olduğunu söylememde fayda var. Test esnasında CPU error hataları aldım ancak o başka bir olay, Curve Optimizer yaptığımdan dolayı hata vermiş, önemsiz.

Xigmatek PTI-G3606 Testi​

Ekran Görüntüsü (51).png

Hotspot maksimum 101 dereceyi görmüş, GPU ile hotspot arasında 42-43 derece fark var, bu çok fazla. Fan hızı ise sonlara dayanmıştı, fazla ses çıkarıyordu. 2800 RPM. Kart tam gücünde çalışıyor, iki test esnasında da çektiği Watt'ta herhangi bir değişiklik olmadı. 125W.

Honeywell PTM7950 Testi​

Ekran Görüntüsü (52).png

Hotspot'ta 25 derecelik düşüş var neredeyse, maksimum 77 görmüş. GPU sıcaklığı olması gerektiği gibi, zaten serindi ancak aralarındaki fark azalmış oldu. Fan hızımız acayip geriledi ve ses çıkartmıyor neredeyse. 1800 RPM ortalama.

Honeywell'i uyguladıktan sonra kart artık çıkamadığı frekanslara daha rahat çıkıyor ve uzun süre bu frekanslarda kalabiliyor. Kesinlikle kafam rahat olsun derseniz tek seferlik bunu alın kullanın, gereksiz yere macun arayıp acaba bu da pumpout yapacak mı telaşına girmeyin. Honeywell testi daha çok taze olduğu için uzun kullanımdaki farklarını da ara ara bu konuda güncelleyeceğim. Bakalım ilk günkü performansını koruyacak mı? @Artoria Pendragon'a bu macunu almamda vesile olduğu teşekkür ediyorum. :D

Ürünü aldığım yerin linki: 9.96AU $ 46% OFF|Honeywell ptm7950 termal ped macun ptm 7950 faz değişim GPU CPU soğutucu 80x80 soğutma iletken silikon ped термопрокла| | - AliExpress

Ben de kryosheeti deneyecektım ama anakartı zortlattım :D

PTM'den daha iyi diyorlar.

PTM ve Kryosheet'in en büyük avantajı temas probleminin asla olmaması ve pump out diye bir şey yok.

Kryosheet'de böyle sonuç veriyor. Sıvı metale göre yaklaşık 15 derece daha kötü ama Edge ile hotspot sıcaklığı arasındaki fark 2 :D Sıvı metalde bu fark 10-15 derecelere kadar çıkabiliyor.

Kryosheet neredeyse tüm yüzeye eşit şekilde temas ediyor ama termal iletkenliği daha düşük.

Tekrar sıvı metale döneceğim büyük ihtimal. Kartı stokta kullanan arkadaşlar için iyi bir seçim olur.
image (8).png

Yeni konular

Geri
Yukarı