Hoparlör Kabini Yapımı

Yunus

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Elimde 2 adet hoparlör var.Bunları daha verimli hale getirmek için kabin yapmam gerekti.Ve Mr YAMYAM dan yardım alarak kabini yapım işlemine geçtim. Kabinim öncelikle subwoofer kabin ve bu da tasarımı.

9qtfx.png

Çift bölümlü alt tarafında izocam kaplamalı bir subwoofer kabini yapıyorum.
Ancak izolasyon aşamasında kafam karıştı.
Tekniğini anlayan kişilerden yardım bekliyorum.İzolasyon nasıl sağlanmalı ?

Resimde anlattığım gibi üst kısımlar daha ince malzeme ile kaplanabilir. En ideal olanı eski halıfleks türü malzemelerdir. Oto döşemelerinde kullanılan sıkıştırılmış bezler de ideal olacaktır.
Hoparlör ve kabin cidarından hava almamalıdır. Tüm kabin mümkün olduğunca iç köşelerden silikon ile izole edilmelidir.
ÖNEMLİ NOT: Kabinin alt plakası daha önce anlattığın gibi içten içe ölçümlerle kesilmişse ve hoparlör montajı için yeterli büyüklükte delik açılamıyorsa sadece alt plaka dıştan dışa ölçümlenerek yeniden kesilmeli ve hoparlör tam olarak oturtulmalıdır. Montaj esnasında kenarlardan hava kaçağı olmamasına dikkat edilmelidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hoparlörleri sadece bantlayıp deneyeyim demiştim. Kabinin biri dayanamadı alt kapak yamuldu ve bantla sağlamlaştırdığım alt bölüm hava kaçırmaya başladı.
Ama izolasyon konusunda yardımlarınızı eksik etmeyin.En son olarak çivi ile çakacağım tutkalla sıkılaştıracağım.Şimdiden yardım eden herkese teşekkürler.

Alt kısımda 2 cm kalınlığında sarı izocam kullacaktım. Üst bölümü kaplayacağım ince malzemenin temsili bi resim var mı.:D

Hoparlörleri sadece bantlayıp deneyeyim demiştim.Kabinin biri dayanamadı alt kapak yamuldu ve bantla sağlamlaştırdığım alt bölüm hava kaçırmaya başladı.
Ama izolasyon konusunda yardımlarınızı eksik etmeyin.En son olarak çivi ile çakacağım tutkalla sıkılaştıracağım.Şimdiden yardım eden herkese teşekkürler.
Yapım aşamasında fotoğraflarını koyarsan, gerekli düzeltmeleri anında haber verebilirim. Böylece olası bir hatanın önlemini almış oluruz.
İç malzemenin temsili resmi. Kabinin iç kısımlarında bulunan koyu renkli malzeme.
dl011.jpg

By mr_yamyam at 2012-06-15

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorgan yünü değil mi o ya :D
Bende halı kullanacam. Üst bölümde. Yarın bi aksilik çıkmazsa kabini bitirmeyi düşünüyorum. Burdan haber vereceğim..

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı