Hoparlör Kabini Yapımı

Benim, özel yapım kabinlerimi gör ve biraz fikir sahibi ol.
Kahverengi görülen subwoofer dır.
Hoparlörlerin rezonans alt frekansı 40Hz. Üst frekansı 22KHz Profesyonel kalite +/-3db referans
Subwoofer ın rezonans frekansı 20Hz dir. -5db octav ile 31.5Hz ten 500Hz e lineer +/-2db

Süper ses çıkıyordur bunlardan :D

Bende kendi kabinimin iskeletini hazırladım. İşte resim.
nwits2.jpg

İç köşelerden sıktığım tutkalın kalınlığı nasıl sence ?
Bunlar kuruduktan sonra iç köşelerde delik delik boşluklar kalıyor. İki kat geçtim ama hala aynı şey oluyor. Üçüncü bir kat daha geçeyim mi iç köşelerden ?

İç köşelerden sıktığım tutkalın kalınlığı nasıl sence ?
Bunlar kuruduktan sonra iç köşelerde delik delik boşluklar kalıyor. İki kat geçtim ama hala aynı şey oluyor. Üçüncü bir kat daha geçeyim mi iç köşelerden ?

Yoh yoh. İki kat iyi olmuş. Zaten o tutkal o şekilde görünür.

UJW0.jpg

Bugün tüm günümü bu iki kabine harcadım. Sonunda bu saatlerde bitti :D
İçine koyduğum izocamı binanın çatısından çaldım çaktırmayın. :D
2B80.jpg

MOXB.jpg

OEJI.jpg

SARQ.jpg

- - - Güncellendi - - -

İlk önce kabinin iskeletini hazırlamıştım. Bu gün ise hoparlörün oturacağı deliği açtım. Burası baya bir zordu. Çünkü hoparlörün çapı 135mm idi. Ona uygun punch da bulamadım. Kendi imkanlarımla açtım. Diğer switch deliklerini, hava deliklerini ve iç hava deliğini de deldim. Sonra da izocam ve havluyu hazırladım. Onları dilim dilim kestim. İlk önce havluları yapıştıracağım üst bölüme yavaştan başladım. Zaten çok uzun sürmedi. Havlu gözenekli idi tutkalla yapıştırması çok kolay oldu :D
Sonrada kaşındırıcı bölüme (izocam) geçtim. Burası beni biraz uğraştırdı aynı zamanda da kaşındırdı. Gerekli yerlere tutkalı döktüm. Ondan sonra bide hoparlörün etrafına hava kaçırmaması için tutkal döktüm mis gibi oldu. Bunların kuruması için biraz çay molası verdim.
Sıra vidalama işlerine gelmişti. Vidalayacağım yerleri 2mm lik matkap ucuyla deldim. Sonra aynı yerlere vidaları geçirdim. Yine işimi sağlama almak için dıştan bir kat daha tutkal geçtim.Sonuç olarak aldım pc ye bağladım hoparlörleri.Sonuç gerçekten mükemmel :D

Hoparlörleri yapıştırmak yerine 1.5 cm lik vidalarla vidalamış olsaydın daha iyi olurdu. Ama bu şekilde de olur. Sadece hoparlör yanarsa tüm kabini atarsın:)
Ses olarak son halinde, bass sesleri daha derin hisstemen gerekiyor. Doğru mu?
Keşeke sana rezonans testi yaptırabilsem.

Aynen basslar daha derin en son halinde. Fakat sesi fazla açtığımda burnuma tutkal kokuları gelmeye başlıyor :D
Her şey için teşekkürler abi. Baştacısın ..
İyi forumlar :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı