Hoparlöre dokunurken elektrik hissediliyor

MuhammedAli00

Femtopat
Daha fazla  
Birkaç gündür hoparlöre ses seviyesini değiştirmek için dokunurken arada bir elektrik hissediyordum ve sonra hoparlörün ışığının olmadığını fark ettim. Sizce ne oluyor?
Daha açık söylemek gerekirse ses ayarlama düğmesi yuvarlak döndürebilir şekilde yapılmış. Onun etrafını saran mavi bir ışık şu an yanmıyor ve bunun benim hoparlöre temas ettiğimde bazen elektrik hissetmemle alakası var mıdır?
Hoparlöre zarar gelmiş midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arıza da yapmış olabilir. İçlerindeki trafo kaynaklı da olabiliyor.

Elektrik hissetmek dediğin nedir? Dokununca elektrik çarpma, ark sesi mi geliyor yoksa size mi elektrik temas ediyor?

Sadece ses ayar düğmesine dokununca ses cızırtı sesi gibi diyorsanız bu potla alakalı. Size elektrik çarpıyorsa hangi bölge metal veya kablo değmiyorsa iletken olmadığından çarpamaz!
Kısaca görselle açıklayın ve sesle destekleyin ne olduğunu.

Elektrik hissetmek dediğin nedir? Dokununca elektrik çarpma, Ark sesi mi geliyor yoksa size mi elektrik temas ediyor?

Sadece ses ayar düğmesine dokununca ses cızırtı sesi gibi diyorsanız bu potla alakalı. Size elektrik çarpıyorsa hangi bölge metal veya kablo değmiyorsa iletken olmadığından çarpamaz!
Kısaca görselle açıklayın ve sesle destekleyin ne olduğunu.

Üzgünüm ama bu olay ile ilgili ne ses ne fotoğraf bulabilirim olay şu elim ses kısıp açmaya yarayan yuvarlağa değince elektrik alıyorum ve elim titriyor aslında tam olarak titremiyor ama elimde karıncalanma oluyor kusura bakmayın çok bilgili değilim ve elimde fotoğraf ve ses kaydı yok.
Bu bazen oluyor.

Trafo nedir?

Üzgünüm ama bu olay ile ilgili ne ses ne fotoğraf bulabilirim olay şu elim ses kısıp açmaya yarayan yuvarlağa değince elektrik alıyorum ve elim titriyor aslında tam olarak titremiyor ama elimde karıncalanma oluyor kusura bakmayın çok bilgili değilim ve elimde fotoğraf ve ses kaydı yok.
Bu bazen oluyor.

Trafo nedir?
Hoparlörlerin içindeki amfi devresinde olur. Yani ses yükseltme devresi.

Ayar düğmesi sorunu @Murat5038 hocamın dediği gibi pot ile alakalı olabilir. Hissedilen ise statik elektrik de olabilir. Metal olmayan yerlerde çarpılma zor.

Size son bir şey daha soracağım sizce bu elektrik ve ışık olayı hoparlörün zarar gördüğüne ve ileride bozulacağına bir işaret olabilir mi sizce? Gerçekten önemli benim için bir tahminde bulunursanız çok güzel olur.
Arıza yaptığını sanmıyorum açıkçası çünkü hoparlör ile ilgili sıkıntı doğurabilecek bir şey olmadı.

İleride bozulabilir de. Bunun garantisini veremeyiz. Hemen de bozulmaz.

Foto neden alamazsınız? Dokunduğun yer metal mi en azından onu bilirsiniz heralde?
Elektrik hissi dönen düğme dediğinde oluyorsa ve metal değilse size çarpan bir şey yok POT arızsından kaynaklı. Eğer metal ise cihaz da metal ise ki çok zor. Temasla içinde bir kaçak olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı