HP-15-AY000 ekran kartı verimli kullanılmıyor

joandearc

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun bir süredir kullanmadığım dizüstü HP-15-AY000 bilgisayarım bulunuyor. Bir süredir kullanmıyordum BIOS aracılığıyla format attım akabinde HDD çıkartıp SSD taktım. Fakat şöyle bir problem var ki ekran kartını verimli kullanamıyorum. Valorant oyununu indirdiğim zaman kasmalar ve takılmalar oluyor, aniden 30 FPS'lere düşmesi vesaire. Driverleri güncelledim, fanı temizledim. Sanıyorum ki ilk baş Intel ekran kartını kullanıyordu sonrasında yüksek performans olayıyla altta belirttiğim gibi düzelttim.
Örnek göstermem gerekirse AMD Radeon ayarlarına girdiğim zaman;
AMD Radeon kullanılabilir değil diyor. Ben bu hatayı Windows grafik ayarlarından yüksek performansı seçerek değiştirdim. Öneriniz nedir? Daha verimli performans elde etmem için ne yapmam gerekiyor?

unknown.png

GPU ve VRAM 0 gözükürken şu şekilde değişim gerçekleşti. (Valorant açıkken)

unknown.png

Sistem özelliklerim ise şu şekilde. Sistem özelliklerimin iyi olmadığının farkındayım fakat Valorant ya da daha basit sistemlere sahip oyunlarda kasma problemi yaşamam bana mantıksız geliyor.

1602418212639.png

1602418192081.png

Son düzenleme:
Hangi ayarlarda açtınız oyunu ?
Özellikle düşüğe aldım. Hatta son olarak çözünürlüğü 1366'dan 1280'e falan çekmiş olmam gerek. Pek değişen bir şey olmadı. Onun dışında ek olarak AMD Radeon ayarları yaptım ki daha fazla FPS elde edebilmek için. Pek değişen bir şey olmadı.
Problemi çözdüm, eksik driverlerin olduğunu fark ettim. Onun dışında gereksiz dosyaları ve ufak tefek bir kaç ayarlama daha yaptım. Konu arşive taşınabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı