HP 15-DB1063NT termal macun değişimi sonrası performans düşüşü

naber adamım

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba sorunum şu: Benim laptopumun işlemcisi 2.57 GHz de sabitleniyordu ama Boost frekansı ile 3.5'lere çıkabiliyor ki önceden çıkıyordu sonradan böyle bir sorun oldu laptop sadece boştayken 3 GHz'leri görüyordu.
Bende bu konuyu araştırdım ve ısıdan dolayı olduğunu ariyeten termal macun değiştirme fan temizleme gibi şeyleri yapacağımı öğrendim.
Laptopu serviste temizlettirdim ve termal macun değişimi yaptırdım ama laptop eskisinden daha kötü olmuştu. Isınıp kapandığını görmediğim laptop altında fan varken bile kapanır oldu Minecraft Dungeons ETS 2 gibi oyunlarda büyük performans düşüşü var.
Böyle sorunlar baş gösterince Cooler Master'ın termal macunlarından birini aldım vatandan ve termal macunu herhalde 3-4 kez değiştirdim.
Hem standart şekilde sürdüm çok ince sürdüm sadece nokta sıkıp basınçla yayılmasını istedim bunlarda olmayınca sinirlenip işlemcinin üstünü termal macunla kapladım hiçbir türlü bir değişiklik olmadı.
Konu biraz uzun oldu ama neyse :D
Laptopum: HP 15-DB1063NT

Haklısınınz bende düşündüm ama Windows 10 da bu sorun ortaya çıktı zaten :D
Her türlü şeyi denedim açıkçası laptopu Linux Mint bile yaptım öyle söyleyeyim.

Edit: İnşallah hiçbir yerden bulamadığım yardımı buradan bulabilirim çünkü bu sorun 3 aydır falan var ve termal macunu silip laptopu çalıştırıp yakmama az kaldı 😡

BIOS ayarlarında işlemci güç yönetimi ile ilgili ayar var mı?
HWiNFO ile işlemci stapm değerleri ile CPU kullanımı ve sıcaklığı değerlerini PC'yi biraz zorlayıp atabilir misiniz?

1675775482792.png

BIOS ayarlarında işlemci güç yönetimi ile ilgili ayar var mı?
HWiNFO ile işlemci stapm değerleri ile CPU kullanımı ve sıcaklığı değerlerini PC'yi biraz zorlayıp atabilir misiniz?

BIOS da öyle bir ayar bulamadım ama sonuçlarda 4K video açınca böyle oldu.
Resimden bağımsız az önce 92'ye çıktı.

Ahım şahım bir güç çekilmemiş bende de aynı işlemci var anlık 27 watt çektiği oluyor bu kadar fırlamıyor.

Ne yapmalıyım hocam.

Edit: Ben önceden Ryzen Controller ile undervolt yapıyordum performans artıyordu ona rağmen laptop kapanmıyordu şöyle söyleyeyim ben bu çöp laptopta Forza Horizon 4 oynuyordum :(

Geri
Yukarı