HP 15-DK0018NT vs Dell G315

EfeSnmz

Hectopat
Selamlar iki bilgisayar arasında kaldım. Aslında özellik olarak çok fazla fark yok ama G315 için olumsuz yorum yapanlara rastladım. Sanırım fanlar aşağıda olduğu için çabuk ısınıyormuş.
HP Pavillion:
HP Pavilion Gaming 15-DK0018NT 8UF66EA i7-9750H 16GB RAM 1TB+128GB SSD 6GB GTX1660Ti 15.6" FHD | Trendyol

Dell315: Dell G315 Intel Core i7 9750H 16GB 1TB + 512GB SSD GTX1660Ti Fiyatı

Ayrıca bu fiyat bandında başka öneriler de yapabilirsiniz.

Şu şekilde alternatiflerde bulunuyor tabii. Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
HP'nin sogutmasi iyi olsa da sitede ekran karti Max-Q olarak belirtilmis yani normal versiyondan daha az performans verecek. Ayrica ekrani kac Hz belli degil.

Dell G315 icin Reddit gibi forumlarda dusuk Watt'li 1660Ti versiyonu kullaniyor diyorlar. Ayrica bazi konularda kasa kalitesinden ve ekrandan dolayi sikayet eden kullanicilar gordum.

Monster Tulpar ile Acer Nitro, ikiside iyi cihazlardir. Fakat Sikayet Var gibi sitelerde Monster firmasi donus yaparken ve kullanicilar sorun cozuldu olarak isaretlerken Acer'in sayfasi cozulmemis pek cok sorun ile dolu. Ayrica cevremdeki insanlardan da Monster'dan garanti ve bakim konusunda olumlu bahsedenler var. Yani Monster'i bir tik one koyuyorum.

Asus islemcisi yuzunden biraz daha geriye dusuyor ayrica Acer ile ayni servisi kullaniyor. Fakat Cihaz 120Hz ekrana sahip ve ROG yani Asus'un kalitesini ortaya koymaya calistigi serilerden birine ait.
Benim siralamam:
5)Dell
4)HP
3) Asus
2) Nitro
1) Monster

Sirlamada Mesela Asus'ta i5 olmasina ragmen i7'li HP'den daha one koydum. Cunku bazi oyunlarda i7 ~10FPS fazla alacak olsa da 120Hz bir ekran sizi genel kullanimda daha fazla tatmin edecektir.
Tabi bu kisisel bir liste. Performans'a gore bir siralama yapmak icin tek tek benchmarklari kiyaslamak gerekir.

HP'nin sogutmasi iyi olsa da sitede ekran karti Max-Q olarak belirtilmis yani normal versiyondan daha az performans verecek. Ayrica ekrani kac Hz belli degil.

Dell G315 icin Reddit gibi forumlarda dusuk Watt'li 1660Ti versiyonu kullaniyor diyorlar. Ayrica bazi konularda kasa kalitesinden ve ekrandan dolayi sikayet eden kullanicilar gordum.

Monster Tulpar ile Acer Nitro, ikiside iyi cihazlardir. Fakat Sikayet Var gibi sitelerde Monster firmasi donus yaparken ve kullanicilar sorun cozuldu olarak isaretlerken Acer'in sayfasi cozulmemis pek cok sorun ile dolu. Ayrica cevremdeki insanlardan da Monster'dan garanti ve bakim konusunda olumlu bahsedenler var. Yani Monster'i bir tik one koyuyorum.

Asus islemcisi yuzunden biraz daha geriye dusuyor ayrica Acer ile ayni servisi kullaniyor. Fakat Cihaz 120Hz ekrana sahip ve ROG yani Asus'un kalitesini ortaya koymaya calistigi serilerden birine ait.
Benim siralamam:
5)Dell
4)HP
3) Asus
2) Nitro
1) Monster

Sirlamada Mesela Asus'ta i5 olmasina ragmen i7'li HP'den daha one koydum. Cunku bazi oyunlarda i7 ~10FPS fazla alacak olsa da 120Hz bir ekran sizi genel kullanimda daha fazla tatmin edecektir.
Tabi bu kisisel bir liste. Performans'a gore bir siralama yapmak icin tek tek benchmarklari kiyaslamak gerekir.

Gerçekten çok teşekkürler tam aklımdan geçenleri söylediniz. Değerli yorumunuz için sağolun. Dell’in de G3’te 1660Ti Q Max serisini kullanıyor diyenler var ayrıca G3 normalde i5 ve 1050 kullanıldığı için soğutma sisteminin i7 ve 1660Ti da nasıl bir tepki vereceğini sorgulamak gerek. Acer hakkında çok fazla bir fikrim yok ama makyaj olarak çok fazla ilgimi çekmiyor açıkçası. Hp konusunda yine çok fazla ısınıyor diye yorumlar okudum ama 1660Ti Q Max kullanmaları zaten vazgeçmek için yeterli bir sebep sanırım. Geriye Monster kalıyor ama Monster’da beni soğutan bir yanı var işte kasa kalitesi ve 256gb ssd. Monster’a alternatif olarak:
Msi belki i7 karşısında zayıf ama kasa,hoperlör kalitesi,soğutma olarak Monster’dan daha iyi tabi 8gb ram yeterli olmayabilir ,yükseltmek lazım.

Asus Rog ise işlemci ekran hızı olarak yine iyi fakat gtx1650 biraz şüphede bırakıyor. Aynı modelin i5 9300 ve 1660Ti olan versiyonuda satılıyor aynı fiyata.

Kısacası bu fiyat bandında üretici bir tarafı iyi koyarken diğer taraftan kısıyor. Monster’da iki tarafta iyi, yalnız oda malzeme kalitesinden kısıyor. Açıkçası benim için fps ikinci planda. Benim için önemli olanlar kasa kalitesi(çok hor kullanıyorum), hoperlör kalitesi, taşınabilirlik ve uzun ömürlülük. Kararsız kaldığım nokta bu. Asıl karar malzeme kalitesini ve yapılan onca olumsuz yorumu bile bile fps uğuruna Monster almak mı? Yoksa fps den vazgeçip daha düşük gpu veya cpu olan fakat daha kaliteli ve kendini kanıtlamış bir seri almak mı?
Bunun cevabını verebildiğim gün sanırım sipariş vereceğim 😂

Hocam taşınabilirlik konusuda maalesef bu cihazlarin hepsi 2kg+ ayrıca adaptörleri de en az yarım kilo var. Ki HDD'li bir ürün alıyorsanız da 250 gram da HDD başına ekleniyor. Bataryaları 4-6 saat ya gidiyor ya gitmiyor. Ayrıca bu fiyata genelde kasalar ya plastik oluyor ya da magnezyum yerine alüminyum kullandıkları için cihaz 2.5kg'ı da geçiyor.
Konu "Gaming laptop" bölümünde o yüzden Ultrabooklara yonelmezsiniz biliyorum fakat oyunlara o kadar düşkün değilseniz ve sadece kodlama/mühendislik/ofis/CAD için kullanacaksanız MSI Prestige ya da Dell XPS gibi serileri de bir göz önünde bulundurun derim.

Kendi adıma 2.1kg'lik Lenovo L340 cihazını aldığıma taşınabilirlik açısından çok pişmanım. Şu an olsa LG gram, Dell XPS 15 ya da MSI Prestige serisinden bir ürün alırdım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı