HP DV6 1229et Mavericks Kurulumu Sorunu

egee17

Hectopat
Öncelikle geçen pazar gününden beri tam bir haftadır bu işin içindeyim yani daha yeni sayılırım. Laptop ta AHCI modu bulunmuyor. O yüzden kod girmem gerekiyor burada okuyup öğrendiğim kadarıyla. Öncelikle başka konuda açmıştım hafta içi ama o zaman kod olayını bilmiyordum ve masaüstündeki denemelerim sanal makina denemelerim de oraya karıştı. Sorunu şöyle anlatayım Mavericks şuanda USB de hazır boot ediyorum gelen menüde enter'a basıyorum elma logosu geliyor ve orayı geçmiyor. Ne bir işaret ne herhangi birşey, bende bu yüzden -v komutu ile açıp hatanın nerede olduğuna bakmaya çalıştım ve sonucu aşağıya aynen aktarıyorum.

Mac OS version:
Not yet set

Kernel version:

• Darwin Kernel version 13.0.0: Thu Sep 19 22:22:27 PDT 2013; root: xnu-2422.1.76-6/RELEASE_x86_64
  • System Model Name: MacPro 3,1 (Mac-F42C88C8)
  • System uptime in nanoseconds: 108 534 7218

Zadece boot: -v parametresi not set yet hatası doğurur.. Farklı kodlar dene fakat içerisinde cpus ve busratio mutlaka olsun.. Mesela şu şekilde
Kod:
boot: -v cpus=1 busratio=17 PCIRootUID=0
deneme yapabilirsin. Ayrıca CPUS kodu sata ahci enable yapılamayan insyde bios sahibi HP pavilion serisi laptoplar için olmazsa olmazdır... (Şimdi burada busratio değerini başka insanlar da kullanmak isteyecektir o değer işlemci hızının /133 değeridir.. İşlemcinizin turboboostsuz orjinal hızını 133'e bölerseniz busratio değeri ortaya çıkar)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şurda takıldı demek yerine takıldığı yeri Google'da bir arasanız bununla ilgili forumdaki birçok cevabın çıkabileceğini görebilirsiniz. Mesela npci=0x2000 gibi.

Sadece npci=0x2000 mi yazacağım yoksa başına yada sonuna birşeyler ekleyecek miyim? Ben de araştırıyorum ama mac os konusunda kod konusunda daha yeniyim ne nereye yazılır ne yapılır birileri söylemeden anlatmadan yapmak kolay değil. Birde Burak bey şu var siz her yere şunu şöyle yapsaydın bunu şöyle yap gibi ifadelerle yaklaşıyorsunuz ve bu ifadelerden sonra ne sorun çözülüyor nede sizin yorumunuzdan sonra başka bir şey yazan oluyor kimse sorunun üstüne düşmüyor. Size yaptığınız işi öğretecek değilim tabiki ama daha içten yaklaşabilirsiniz. Başınızdan savar gibi cevaplar veriyorsunuz ne zaman konu açsam sizin cümlelerden sonra konuya bir şey yazanda olmuyor konu kitleniyor. Bana madem deyinki ben buranın kralıyım burada yardımlaşma benim emirlerime göre oluyor burada benden habersiz kuş uçmuyor ben burayı böyle yönetiyorum bizde fikirlerimizi belirtmeyelim. Başka yerler arayalım başka forumlar bulmaya çalışalım ki benim anlamadığım Recep Bey olsun diğer forumlar olsun video olayına her forum reklam amaçlı giriyor ki buda çok normal ama insanlar buraya geldikten sonra aşağılanır gibi davranılması muhtaç bırakılmaya çalışılması hiç etik değil. Ben eminim ki bu yazıdan sonra da gene hiç kimse yardım etmeyecek yada sırf ben bunlara değindim diye birkaç bir şey yazan çıkacak benim sorunum gene yardımlaşma olmadan sayenizde uçup gidecek. Size bu yüzden çok teşekkür ederim.

Kodu yazdığın yere ekle
Kod:
[FONT=monospace]boot: -v cpus=1 busratio=17 PCIRootUID=0 npci=0x2000
sonra npci=0x3000 de deneyebilirsin...[/FONT]

Kodu yazdığın yere ekle
Kod:
[FONT=monospace]boot: -v cpus=1 busratio=17 PCIRootUID=0 npci=0x2000[/FONT]
sonra npci=0x3000 de deneyebilirsin...
Çok teşekkür ederim inanın bilsem zaten araştırarak bulmaya çalışıyorum anladıkça ama hiç bilmiyorken araştırmak ta kolay olmuyor.

- - - Güncellendi - - -

boot: -v cpus=1 busratio=17 PCIRootUID=0 npci=0x2000 bu kod ile şu hatayı alıyorum

" memory allocation error ! Addr: 0xdeadbeaf, Size 0x0, File: ati.c, Line: 1725
This is non recoverable error ! System HALTED !!!

aynı hatayı 0x3000 ile de aldım.

Forumda baktım başka bir arkadaşa bu kodları birde -x ile dene demişsiniz. O şekilde de denedim gene aynı hatayı aldım.
Bu arada uyarıyı google da arattım ama bir sonuca ulaşamadım.

- - - Güncellendi - - -

Hocam başka bir öneriniz var mı tıkandım kaldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Transmac adlı program ile Windows ortamında AppleIntelHD YE ait bütün kextleri silin, belki bu şekilde kurulum ekranına ulaşabilirsiniz. Araştırdığım kadarıyla ekran kartınıza ait Mavericks için kext yazılmamış tek bir kext var o da işinize yarar mı bilmiyorum. Tabi kext mobility için değil yinede deneye bilirsiniz.
ATI Radeon HD 550v/4650(1002_9480) OSX 10.9 Mavericks - OSx86.net Hackintosh

Masaüstüme de Mavericks kurdum onda da Creative ses kartım vardı onu çıkarttım onboard ses kartım Realtek ALC 888/1200 multibeast ile yükleme yaptım gene ses gelmiyor. Ekran kartı da hd 4850 diğer herşey stabil onboard ses kartını çalıştırabilsem ekran kartını değiştirmeyi düşünüyorum ama bir türlü çalıştıramadım ses kartını.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı