HP EliteBook 8470P işlemci yükseltme

customrom

Kilopat
Daha fazla  
HP EliteBook 8470P cihaza sahibim. Cihaz fabrika çıkışı 4 GB RAM ile geldi. İkinci RAM slotuna aynı marka ve modelde 8 GB RAM takıp toplamda 12 GB'a yükselttim. Aynı zamanda hard diski, SSD ile değiştirdim. Cihazda Intel(r) Core(tm) i5-3230M işlemci var. Bu işlemciyi daha yüksek bir performansa sahip aynı nesil(3) i7 işlemci ile değiştirirsem oyunlarda hissedilir ölçüde performans artışı elde edebilir miyim?

Değiştirebileceğimi düşündüğüm işlemci modeli: Intel® Core™ i7-3632QM.

Bu işlemci benim bilgisayarımın işlemci soketi ile uyumlu mudur? Alıp cihazıma takarsam uyumsuzluk sorunu yaşar mıyım? Sizin önerebileceğiniz başka bir işlemci var mıdır? Sizce işlemciyi yükseltmeye değer mi?

İşlemciler arasında uyumluluk kıyaslaması yaparken soket uyumluluğu dışında bakılması gereken başka bir kriter var mıdır?

Teşekkürler.

Belki yardımcı olur diye araştırma yaparken yararlandığım siteleri paylaşmak istedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplarda işlemci değişimi masaüstü sistemlerdeki kadar basit olamayabiliyor. Laptop işlemcileri zor bulunabiliyor. Eğer güç tüketimleri aynı değilse (arada ufak bir fark olsa bile) cihaz hiç açılmayabiliyor hatta. Ne için değiştireceksiniz işlemciyi?

8470P, işlemci upgrade'inin yapılabildiği en basit cihazlardan biri, alt kapakta vida bile yok.

3632QM olur. Ben onboard ekran kartlı 8470P'me 3630QM takmıştım, TDPsi daha yüksek olduğundan termal macunu kalitesinden almam gerekmişti sadece. O şekilde sorun da yaşamadım, throttle vb. ama harici ekran kartlı model varsa sende, 3630QM sıkıntı olur. Sanırım bendeki QM77 çipsetliydi. CPu-z'den sendekine de bakabilirsin.

3632QM en güvenli liman, orta seviye bir termal macun dahi iş görür.

Upgrade öncesi BIOS'un güncel olsun, başka yapman gereken ek bir işlem yok montaj sonrası.

Dosya Ekleri

• cpu_z_cpu.png
    cpu_z_cpu.png
    29,5 KB · Görüntüleme: 48
  • cpu_z_caches.png
    cpu_z_caches.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 61
  • cpu_z_mainboard.png
    cpu_z_mainboard.png
    16,2 KB · Görüntüleme: 58
  • cpu_z_memory.png
    cpu_z_memory.png