HP G62 Chipset Ve Ekran Kartı Sorunu

ertan tamer

Hectopat
İyi günler.
Hp g62 b16st cihazım bir gün kapandı ve açılmadı. Bilgisayarcıya verilmiş cihaz ve chipseti değişmiş bir kağıda yazmış yollamış bilgisayarı. Bilgisayar formatlı bi şekilde geldi ve 2 çeşit ekran kartı var bunlarda Intel Atı sadece Intel driverinin kurulu olduğunu gördüm. Tekrar format attıp driverları yüklemeye çalıştığımda ise Ati nin driverini yüklenmediğini gördüm. Hp nin kendi sitesinden Atinin kendi sitesinden indirdim ama sonuç alamadım. Hatta DriverPackSoultion programıyla denedim başarılı sonuç elde edemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Chipset değişimi dendiğinde, direkt olarak donanımın ana karttan sökülüp takılması demektir. Ve çok ciddi bir iştir.

Notebook chipset onarımı 2 şekilde gerçekleşir. Birinci yöntem;
REBALLING ( Yeniden Bacak Yapılandırılması ) Notebook anakartı üzerinde monteli olan (Lehimli) chipset’in BGA Rework cihazıyla sökülmesi, sökülen chipset in eski bacaklarının (chipset üzerinde bulunan lehim toplarının) temizlenmesi, yeniden chipset’in bacaklarının dizilmesi (Reball – Reballing ) İşlemi.
Bu işlem, çalışan her chipset tamirinde sağlıklı sonuçlanmamaktadır. Chipset arızası veren cihazın chipset entegresinin yanmamış olması gerekmektedir. Bu chipset cihaz üzerinden sökülüp, yeniden dizilip, takılmadan, chipsetin sağlam olup olmadığı anlaşılamaz.
2. Yöntem ;
CHIPSET DEĞİŞİMİ ( Yeni Chipset Entegresinin Montajı )
Arızalı chipset, cihaz üzerinden sökülür, yeni chipset entegresi ( kuzey köprüsü, güney köprüsü, vga chipset vb.) cihaz üzerine BGA REWORK cihazı ile notebook anakartının üzerine monte edilir.
Her iki yöntemde de BGA Rework cihazı olmadan chipset tamirlerinin yapılması mümkün değildir.
Chipset değişimi yada chipset tamiri yapıyoruz diyerek, BGA REWORK cihazı olmadan, ısı tabancaları yada ufak SMD Rework cihazları ile chipset tamiri yada chipset değişimi yapmaya kalkan kişi yada kurumların, anakartlara tamiri olamayacak şekilde kalıcı zarar verdikleri, chipleri sökerken, anakart üzerindeki veri yollarını koparttıkları gözlemlerimiz arasındadır. Bu durumda, tamiri olabilecek notebook anakartları, direk olarak hurda vasfına bürünmektedirler. Ekonomik bir şekilde anakartının tamirini yaptırmayı planlayan notebook kullanıcıları, büyük bedeller ödeyerek anakart satın almak zorunda kalmaktadır.
Kaynak:Chipset Değişimi | Chipset Tamiri | Chipset Isıtma | Notebook Tamiri

Yazıda da okunduğu gibi driverla olacak iş deği. Senin notebookla beraber o bilgisayarcıya gitmen lazım.

Son düzenleme:
Şuan cihazın bir sıkıntısı yok chipset ile ilgili bilgimde yok acaba ekran kartıyla ilişkilimidir değilmidir. Çünkü bana gelen kağıtta chipsetin değiştiği borcun ise 150 miydi 300 müydü öyle bişey oldugu söylendi. Cihaz geldi ve fişe takıp açtığımda max. 10 dakika açık kaldı ve tekrar kapandı ve açılmadı. Notebooğu tekrar yolladım ve yapılmayacagını söyledi ve geri yolladı. Para vs bişey almadı. Bu işlemleri ben yaptırmadım babam halletmiş ve başka bi arkadaşına vermiş oda noteboogu yapmış ve göndermiş. Herşey güzell hoş ama ATI driverimı kuramıyorum. Ya ekran kartı çalındı bilgisayarcıda dedim. Yada chipset değiştiği için bişeyler olmuş olabilir dedim. En sağlam bilgiyide burdan alacağımı düşündüm. Chipset için bilgilendirmenize teşekkür ederim..

NOT: Oturdugum yer biraz küçük burda yapılamayacagını Ankarada yapılması gerektiğini söyledi ve orada yapılıp geldi.

Chipsetle alakalıdır yani. Bilgisayar çöp anlamına geliyor şuanda teşekkürler. Peki bu ekran kartımı kullanmam için chipsetin tekrarmı değişmesi gerekmekte ?

HP G62 lerde iki ekran kartı var. Biri Ati diğeri intel. Ati olanın zamanla ya lehimleri erimiş yada tamamen yanmış. İlk gönderilen tamirci bunu yapamamış. İkinci tamirci yapmış, fakat bilgisayar sadece İntel kartı üzerinden çalışır olmuş.
Ati ekran kartı driver görmüyor yani çalışmıyor. Ama intel çalışıyor ve pc de genel olarak çalışıyor.
Bu şekilde biraz kullanırsın, ilerleyen zamanda yeni bir pc bakarsın.

Ekran kartın anakarta işlenmiş ve kaynaklı, değişimi olmuyor. Kullanabildiğiniz kadar kullanın, Oyun oynatmaz ama internet, film vs. işleri çok rahat yapar. İstersen şu videoyuda bir izle.Fikir edinmiş olursun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı