HP Gaming Pavilion 1050 Ti laptopda ani FPS düşmesi

MXAY

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle sağlıklı günler arkadaşlar. Laptopumda yaşadığım sorun ile alakalı sizin de görüşlerinizi merak ediyorum. Öncelikle sistemi yazayım;
HP Gaming Pavilion - 15-CX0026NT.
Intel® Core™ i5+ 8300H.
8 GB DDR4-2666 SDRAM (2 X 4 GB)
NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti (4 GB GDDR5 ayrılmış)
Toshiba 500GB 5400RPM HDD.
16 GB PCI-e® NVMe™ Intel® Optane™ bellek ile depolama hızlandırma
Windows 10 Home Single Language.

Laptopu ikinci el satın aldım, ilk aldığımda içinse Seagate 1TB 7200 RPM HDD vardı, fazla oyun oynamamşstım ilk zamanlar, loll, CS:GO falan sıkıntı yoktu GTA 5, BF, PUBG falan da oynamıştım, FPS düşmesi fark etmemiştim. Fakat aldıktan 2-3 ay sonra HDD yalan oldu. Garantiye gönderebilirdim ama üniversiteye gidecektim yarıyıl tatilinden sonra o yüzden beklememek için arkadaşımdan idareten yukarıda belirttiğim HDD'yi aldım. Optane Bellek'i etkinleştirdim. Şu an sistem normal olması lazım fakat GTA 5, CoD Warzone gibi oyunlar anlık FPS düşmesi yaşıyorum. Güç planım yüksek performansta. Acaba HDD kaynaklı olabilir mi diye düşünüyorum. Hatta açıkçası YouTube'da video izlerken ara ara oyunlardaki FPS düşmesi gibi 1-2 saniyelik takılmalar oluyor, ama normal kullanımda sıkıntı yok. Yani LoL, Valorant, CS:GO'da FPS düşmesi olmuyor. Büyük oyunlarda yaşıyorum galiba, ama bence sistemin bu oyunları kaldıramayacak bir sistem değil, gayet güzel. Ne önerebilirsiniz, bu sorunu nasıl çözebiliriz. Şu anki düşüncem eski HDD'den alıp HDD değiştirmek.

Geri
Yukarı