HP Gaming Pavilion 15-EC0020NT laptopta format sonrası performans kaybı

Splenari

Zeptopat
Daha fazla  
Dostlar selam;

Bilgisayarım şu şekilde.
HP Gaming Pavilion 15-EC0020NT
Bakmayla uğraşmak istemeynelerede şöyle sistem özelliklerinden bahsedeyim;

Ryzen 7 3750h.
8 GB 2400 MHz.
GTX 1660 Ti Max-Q 6 GB.
AMD Radeon(rm) RX Vega 10 Graphics.
Windows 10 Pro orijinal.

Sıkıntı şu ki bilgisayar formatlanmadan önce de performansı pek iyi değildi. Format sonrası bir tık daha düştü örneğin League of Legends pek oynayan birisi değilim ama arkadaşlarım çağırdığında ve girdiğimde yukarıdaki özelliklere sahip bir bilgisayar düşük veya en yüksek seviye fark etmeksizin 75-80 FPS alıyor. Hatta sürekli 50'lere kadar düşüyor. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?
Mesela Back 4 Blood oynuyoruz arkadaşlar ile ara ara donmalar kasmalar oluyor ve FPS göstergesini açmadım ancak maximum 50 FPS almışımdır takılmaları hissedebiliyordum. Masaüstünde oluşan takılmalar vs hiç saymıyorum onlar pek abartılacak şekilde çok bir sıkıntı cıkartmıyor ama bahsettiğim oyun içi performansta bayağı sıkıntı oluyor. Şimdi herkesin söyleyebileceği klasik olan şeyleri sıralıyayım;

Driverlarımın hepsi güncel, el ile doğru şekilde kurduğuma eminim.
Bilgisayar hiçbir şekilde ısı sıkıntısı çekmiyor.
Açtığım oyunları grafik ayarları kısmından yüksek performans seçerek 2. ekran kartı yani 1660 Ti ile açmasını sağlıyorum.
Güç planı kısmından yüksek performans seçili durumda.

Bunların hepsi eksiksiz bir şekilde yapıldı. Benim araştırmalarım sonucu bu kadar oldu sizden yardım almak istedim.
Şimdiden yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürlerimi iletiyorum :)

Dostlar selam;

Bilgisayarım şu şekilde.
HP Gaming Pavilion 15-EC0020NT
Bakmayla uğraşmak istemeynelerede şöyle sistem özelliklerinden bahsedeyim;

Ryzen 7 3750h.
8 GB 2400 MHz.
GTX 1660 Ti Max-Q 6 GB.
AMD Radeon(rm) RX Vega 10 Graphics.
Windows 10 Pro orijinal.

Sıkıntı şu ki bilgisayar formatlanmadan önce de performansı pek iyi değildi. Format sonrası bir tık daha düştü örneğin League of Legends pek oynayan birisi değilim ama arkadaşlarım çağırdığında ve girdiğimde yukarıdaki özelliklere sahip bir bilgisayar düşük veya en yüksek seviye fark etmeksizin 75-80 FPS alıyor. Hatta sürekli 50'lere kadar düşüyor. Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?
Mesela Back 4 Blood oynuyoruz arkadaşlar ile ara ara donmalar kasmalar oluyor ve FPS göstergesini açmadım ancak maximum 50 FPS almışımdır takılmaları hissedebiliyordum. Masaüstünde oluşan takılmalar vs hiç saymıyorum onlar pek abartılacak şekilde çok bir sıkıntı cıkartmıyor ama bahsettiğim oyun içi performansta bayağı sıkıntı oluyor. Şimdi herkesin söyleyebileceği klasik olan şeyleri sıralıyayım;

Driverlarımın hepsi güncel, el ile doğru şekilde kurduğuma eminim.
Bilgisayar hiçbir şekilde ısı sıkıntısı çekmiyor.
Açtığım oyunları grafik ayarları kısmından yüksek performans seçerek 2. ekran kartı yani 1660 Ti ile açmasını sağlıyorum.
Güç planı kısmından yüksek performans seçili durumda.

Bunların hepsi eksiksiz bir şekilde yapıldı. Benim araştırmalarım sonucu bu kadar oldu sizden yardım almak istedim.
Şimdiden yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürlerimi iletiyorum :)

Bende bir HP laptop sahibiydim önce servise göndermiştim bana batarya ile ilgili bir sıkıntı olduğunu bataryanın bittiğini ve yenisi takılırsa düzeliceğini söylediler batarya takıldı ve masaüstündeki kasmalar düzeldi fakat yine bir sorun vardi HDD gözükmüyordu gidip geliyordu bende uğraşmak istemeyip sattım belki yine anakartda bir sıkıtı olabilir istersen servise gönder.

Çift kanal RAM eksiği var.
Birazdaha açarmısınız ? İçerisindeki 8 gb ram 4+4 olarak takılı.
Bende bir HP laptop sahibiydim önce servise göndermiştim bana batarya ile ilgili bir sıkıntı olduğunu bataryanın bittiğini ve yenisi takılırsa düzeliceğini söylediler batarya takıldı ve masaüstündeki kasmalar düzeldi fakat yine bir sorun vardi HDD gözükmüyordu gidip geliyordu bende uğraşmak istemeyip sattım belki yine anakartda bir sıkıtı olabilir istersen servise gönder.
Batarya veya anakart ile ilgili sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum bilgisayar 6 aylık 0 alındı.

Biraz daha açar mısınız? İçerisindeki 8 GB RAM 4+4 olarak takılı.

Batarya veya anakart ile ilgili sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum bilgisayar 6 aylık 0 alındı.

8 GB RAM ile çift kanal bile olsa çoğu oyun 8'den fazlasını istediği için performans tam anlamıyla alınmaz. İçinde 4+4'leri satıp 8+8 alarak FPS problemini düzeltebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı