HP ile gelen lisanslı Windows'u SSD'ye taşımak

• Konuyu başlatan Fus
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 3B

Fus

Hectopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Rusça Filoloji
Hp-15 n003st model bir PC'im var. İçinde 1 adet 750 GB HDD mevcut. HDD, "C:" ve "D: Recovery"şeklinde ikiye bölünmüş. Yakında bir SSD alıp, DVD sürücüsü yerine monte edip OS'mi buraya kurmayı düşünüyorum.

Aklımda şu sorular var:

1- Bu durumda lisanslı HP ile birlikte gelen lisanslı Windows'umu bu diske taşıyabilir miyim?
2- Önerebileceğiniz SSD kart ve yuvası var mı? (veya bir rehber) DVD 13 cm uzunluğunda, 1 cm yüksekliğinde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardeşim öncelikle hayırlı olsun, daha yeni senin gibi geçiş yapmış biri olarak çok memnun kalacağından emin ol. Ben altta vereceğim linkteki adımlar ve programlar sayesinde sıkıntısız güzelce geçiş yaptım :) Yani sorduğun gibi C tamamen klonlanıyor, Windows'un da tabiki. Sonrasında HDD'deki C'yi silip D'ye katıyorsun. D HDD C SDD olcak :)
Disk Klonlama ile Windows'u SSD'ye Taşıma - Technopat
İkinci soruna gelirsek iki çeşit standart var DVD Kızak kalınlığı konusunda. DVD'ni sökerek ismini ve kodunu google'a yazarsan kalınlığı karşına çıkar. Buna göre N11'den en uygun fiyatlı ücretsiz kargolu şekilde bulabildim ben. Onun linki de bu: Dvd Yuvasına Takılan Ssd Harddisk Kutusu 12.7mm Ssd Kızak - Caddy - n11.com

HP forumlarında DVD'nin ölçüsünü sorduğumda modlardan biri bana, optik okuyucunun SATA portunun bir şekilde ana sabit disk portundan daha yavaş olduğunu, daha da önemlisi, optik okuyucu yuvasına koyacağım SSD'den boot'layamayacağımı, sadece depolama alanı olarak kullanabileceğimi yazdı (SS ektedir). Dolayısıyla kafam karıştı. Acaba HP 15 serisine ait bir durum mu?
Not: Kızak yeri 9.5 mm'imiş.

Dosya Ekleri

• hp response.png
    hp response.png
    23,3 KB · Görüntüleme: 223
Genelde çoğu laptopda DVD yuvası SATA 2' dir. SSD' nizin hızını yarı yarıya düşürecektir onun yerine HDD' yi DVD yuvasına takıp, SSD' yi ise HDD' yi çıkardığınız porta takarsanız tam performans alırsınız. Ayrıca bu şekilde daha rağat ediceksiniz SATA SSD' ler neredeyse ısınmıyor :).

HP forumlarında DVD'nin ölçüsünü sorduğumda modlardan biri bana, optik okuyucunun SATA portunun bir şekilde ana sabit disk portundan daha yavaş olduğunu, daha da önemlisi, optik okuyucu yuvasına koyacağım SSD'den boot'layamayacağımı, sadece depolama alanı olarak kullanabileceğimi yazdı (SS ektedir). Dolayısıyla kafam karıştı. Acaba HP 15 serisine ait bir durum mu?
Not: Kızak yeri 9.5 mm'imiş.
Hocam onu söylemeyi unuttum evet arkadaşın da dediği gibi HDD yerine SSD'yi takacaksınız. HDD'yi de DVD yerine. BIOS'tan SSD için bir değişiklik yapılıyordu. AHCİ-İDE kısmında. Verdiğim linkte onu anlatıyor yapmayı unutmayın. Ayrıca ben HDD yerine SSD taktım HDD'yi de DVD yerine ve boot oldu normal açıldı pc. Klonlamayı yaptım. Diğer açılışta direk SSD'den açıldı. Biosta Boot kısmından 1. sıraya almayı unutma ama :)

Bu durumda alacağım SSD'nin fiziksel boyutunun laptop kasasında sabit kalması için şuanda kullandığım HDD ile aynı boyutta olması gerekiyor. Ve mevcut HDD'nin DVD yerine alacağım 9,5mm lik kızağa oturması gerekiyor. Burada bir uyumsuzluk olabilir mi? Şimdiye kadar kasayı tam olarak hiç açmadığım için boyutunu bilemiyorum.
9,5mm lik kızağa mevcut HDD oturmazsa tüm planlar suya düşebilir anladığım kadarıyla o_O
Amma karışıkmış yahu! (n)

HDD' nin etiketinde yazar olmadı bir cetvel ile ölçebilirsin uymama ihtimali çok çok düşük bir ihtimal.

Bu durumda alacağım SSD'nin fiziksel boyutunun laptop kasasında sabit kalması için şuanda kullandığım HDD ile aynı boyutta olması gerekiyor. Ve mevcut HDD'nin DVD yerine alacağım 9,5mm lik kızağa oturması gerekiyor. Burada bir uyumsuzluk olabilir mi? Şimdiye kadar kasayı tam olarak hiç açmadığım için boyutunu bilemiyorum.
9,5mm lik kızağa mevcut HDD oturmazsa tüm planlar suya düşebilir anladığım kadarıyla o_O
Amma karışıkmış yahu! (n)
SSD ve HDD boyutu zaten birbirine eşit oluyor. HDD söktüğümde kızağı vardı üzerinde, onu söküp aynı şekilde SSD'yi oturtup vidalayıp sonra yerine taktım. Sende de öyle olacak muhtemelen. Benim DVD yeri de 9.5mm'ydi. İçine zaten HDD'in takılır uyumsuzluk söz konusu değil. O kalınlık sadece kızağın kalınlığı HDD ile bir alakası yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı