HP Laptop kapanmıyor

EgehanCeylan

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı 2-3 yıldır kullanıyorum. Sorun ne zaman başladı hatırlamıyorum. Bilgisayarı kapat dediğimde ekran kapanıyor fakat güç ışıkları yanmaya devam ediyor. Biraz araştırdığımda Windows 10'un arkaplan uygulamalarını kapatamaması vb. şeyler yazıyordu. Diğer çözüm yollarınıda uyguladım fakat hiçbir şey değişmedi. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olabilir misiniz?

Windows update’den güncellemeleri kontrol et. Biraz zaman tanıyınca ne oluyor ? Ne gibi bir tepki veriyor ?
Belki update sırasında shutdown yapmışsındır. Dediğimi yap olmazsa cmd üzerinden kapat direk.

Başlata tıkla sol alttaki windows simgesi bulunan menünün adı. Sonra cmd diye arat sağ tıkla yönetici izini ile çalıştır. (Çıkmazsa aramada çalıştır diye arat o çıkan ekrana da cmd diye arat.) sonra siyah bir ekran gelecek komut istemcisi yazacak penceresinde. Oraya shutdown -f yaz enter’la sonra shutdown -s yaz enter’la. Yani ilk baştaki -f komutu çalışan uygulamaları falan kapatır ne varsa. -s de direk kapatma komutudur.

Windows update’den güncellemeleri kontrol et. Biraz zaman tanıyınca ne oluyor ? Ne gibi bir tepki veriyor ?
Belki update sırasında shutdown yapmışsındır. Dediğimi yap olmazsa cmd üzerinden kapat direk.

Başlata tıkla sol alttaki windows simgesi bulunan menünün adı. Sonra cmd diye arat sağ tıkla yönetici izini ile çalıştır. (Çıkmazsa aramada çalıştır diye arat o çıkan ekrana da cmd diye arat.) sonra siyah bir ekran gelecek komut istemcisi yazacak penceresinde. Oraya shutdown -f yaz enter’la sonra shutdown -s yaz enter’la. Yani ilk baştaki -f komutu çalışan uygulamaları falan kapatır ne varsa. -s de direk kapatma komutudur.
Ne kadar beklersem bekliyim ekran siyah ve güç düğmeleri açık kalıyor. Update'leri sık sık takip ediyorum. Update sırasında kapatmış olabilirim işletim sistemi zarar görmüş olabilir mi? Ne yapmalıyım yeni bir windows'mu kurdurıyım?

Yani CMD’den yapınca da mı aynı sonuç ?
Ekran siyah oluyor kapanma emrini alınca ve hala PC çalışıyor diyorsun anladığım kadarıyla.

Bunun donanımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum. Tamamen yazılımsal bir sıkıntı.

Önerim iyi seviye Anti malware programlarla taraman. Antivirus taramaları değil.

Örneğin; Anti Spyware, Malwarebytes Anti-malware, Spyhunter, Malware Fox, Emisoft veya Bitdefender Anti virüs free edition.

Ama deneyimlerime dayanarak Anti spyware, malwarebytes ve son umut olarakta Emisoft kullan. Diğerlerini kullanmadım ama iyi seviye anti malware’lardır. Onlarıda kullanabilirsin ücretsiz sürümü hangisinin daha geniş kapsamlı bilmiyorum tabi. Veya ücretli sürümünü de kullanabilirsin senin kararın.

Ekran siyah oluyor kapanma emrini alınca ve hala PC çalışıyor diyorsun anladığım kadarıyla.

Bunun donanımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum. Tamamen yazılımsal bir sıkıntı.

Önerim iyi seviye Anti malware programlarla taraman. Antivirus taramaları değil.

Örneğin; Anti Spyware, Malwarebytes Anti-malware, Spyhunter, Malware Fox, Emisoft veya Bitdefender Anti virüs free edition.

Ama deneyimlerime dayanarak Anti spyware, malwarebytes ve son umut olarakta Emisoft kullan. Diğerlerini kullanmadım ama iyi seviye anti malware’lardır. Onlarıda kullanabilirsin ücretsiz sürümü hangisinin daha geniş kapsamlı bilmiyorum tabi. Veya ücretli sürümünü de kullanabilirsin senin kararın.
Bu anti malwarelar ne? Şu an Malwarebytes ile tarıyorum. Bu dediğiniz anti malwarelar ile tararsam sorunum çözülür mü?

Yönetici olarak komut satırına sfc /scannow komutu yapın. Ardından sistemi yeniden başlatın. Bir de o şekilde kapatmayı deneyin.

Malwarebytes ile taradım 1 sorun buldu sildim fakat hala kapanmıyor bilgisayar. Sizce format atmalı mıyım? Yeni baştan bir Windows kurıyım mı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı