HP Notebookta Windows 8'i Kaldırarak Windows 7 Kurma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

CeRRaNo JoZAeF

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, HP notebook bilgisayarım var, Windows 8 işletim sistemine sahip ama ben Windows 7 işletim sistemi kurmak istiyorum fakat bir türlü başaramıyorum. Yüklemenin bir yerinde disklerle ilgili bir hata vererek kapatıyor. Şimdi dışarıda da BIOS'la ilgili bir sıkıntı olduğunu bana söyleyerek 70 ile 100 TL arasında ücret istiyorlar. Bu sıkıntı gördüğüm kadarıyla bütün Windows 8 Toshiba, HP gibi notebook üreticilerinin tamamında varmış. Herhalde Microsoft yazılımı illegal değiştirmesinler diyerek bu önlemi almış. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan varsa bizi para vermekten kurtarabilir mi? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hatanın ne olduğunu not alıp paylaşırsan ve makina bilgisi verirsen daha iyi olur.
Bahsettiğin gibi bir senaryo olmaz, işletim sistemini engelleme için konuşuyorum.

Windows 7 kullanmaya devam ederseniz hayatınız boyunca kazıklanmaya devam edeceksiniz. Aslında kazıklanmanızdaki neden kendini geliştirmemeniz ve öğrenmeye kapalı olmanız.

Yüklemenin bir yerinde disklerle ilgili bir hata vererek kapatıyor.

Bu hata, GPT dosya sistemi hatası. Windows 8 ile birlikte UEFI hayatımıza girdi ve UEFI, GPT dosya bölüm tablosu ile uyumlu çalışıyor. Eskiden MBR vardı. Master Boot Record. MBR, 2 TB üstü diskleri desteklemiyor ve UEFI boot gibi hızlı açılış yöntemlerine destek vermiyordu. Windows 7 yine kurabilirsiniz ama diskteki bütün bölümleri silip diski tekrar MBR olarak biçimlendirmeniz gerek. Bu işlem 30 saniye sürüyor.

Şimdi dışarıda da BIOSla ilgili bir sıkıntı olduğunu bana söyleyerek 70 ile 100 TL arasında ücret istiyorlar.

Dediğim gibi öğrenmeye kapalı olduğunuz sürece kazıklanmaya mahkumsunuz. BIOS'la ilgili bir sıkıntı yok. 70-100 lira baylıacaksınız, güzel bir kazık yiyeceksiniz ve daha hızlı açılan UEFI kurlumunu silip Legacy kuruluma dönüştürecek. Paranla rezil olmak tabiri daha iyi olamazdı.

Bu sıkıntı gördüğüm kadarıyla bütün Windows 8 Toshiba, HP gibi notebook üreticilerinin tamamında varmış.

Bu sıkıntı bilgisayarlarda değil sizde. Windows 8 ile gelen bilgisayarı 8.1'e güncellemk varken neden 7 yüklemek istyorsunuz ? Amaç nedir ? Beceremeyince de bilgisayar sıkıntılı... Hiç ben bilmiyorum ya da ben araştırmıyorum yok. Aynı gittiğiniz bakkal gibi, bir şeyi yapamayınca bilgisayara çamur at...

Herhalde Microsoft yazılımı illegal değiştirmesinler diyerek bu önlemi almış.

Bunu da güzel uydurdunuz. İşletim sistemi lisansları BIOS'un içinde yer alıyor artık. Ve GPT dosya sistemi bir koruma değil.

Şimdi güzelcene 8.1.3'e geçebilirsiniz:

Windows 8.1 RTM Türkçe İndirme Bağlantıları

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı