HP Omen 15 pil ömrü bitti

jwain

Centipat
HP Support ile görüştüm, BIOS üzerinden pil testi yaptırdılar ve pilin değişmesi gerek dendi. Fiyat istedim daha bilgilendirmediler henüz. Neyse, şimdi bu çıkaracakları pil fiyatı bana çok fazla gelirse başka marka ve biraz daha ucuz bir pil bulursam taktırırsam ne kadar sağlıklı olur?

Çünkü bataryalar, yüksek akım, düşük akım gibi elektriksel sorunlarda sorunun anakartınıza ulaşmasını engeller. Böyle bir sorun yaşadığınızda arızalanan batarya olur ve anakart zarar görmez. Yine de anakartınızın da zarar görme ihtimali elbette ki bulunur. Ancak bataryasız çalıştırıldığında bu risk çok daha fazla olur.

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim, yazınızı okuyunca bataryayı tekrar takıp o şekilde bilgisayarı açtım. Şu anda sabit %0 belirtiliyor, sanırım şarj olmuyor ama artık bu şekilde kullanacağım.

Çünkü bataryalar, yüksek akım, düşük akım gibi elektriksel sorunlarda sorunun anakartınıza ulaşmasını engeller. Böyle bir sorun yaşadığınızda arızalanan batarya olur ve anakart zarar görmez. Yine de anakartınızın da zarar görme ihtimali elbette ki bulunur. Ancak bataryasız çalıştırıldığında bu risk çok daha fazla olur.
Yüksek akıma karşı koruyan batarya değil şarj adaptörüdür.Eğer batarya akım koruma görevi görseydi devamlı doldur-boşalt reaksiyonuna girerdi ve kısa sürede bataryanın ömrü biterdi hocam.

Pil ömrü ciddi şekilde azaldığı için pili çıkartıp o şekilde kullanmaya başlamıştım, sizin yazınızı okuyunca merak etmeye başladım niçin pil takılı olmalı beni bilgilendirir misiniz? Bu konuda bilgim yok.

Kullanıcı ani kesilmelere karşı UPS kullanmayıp , bu kesilmelerde kaydedilmemiş verilerin kaybı konusunda da bir sorun görmezse ve güncel teknolojilerle üretilmiş bir anakarta sahipse (en azından 3-4 senelik) bataryasız da kullanılabilir.Tabi mesela HDD kullanılıyorsa ani kesilmeler çok çok nadir de olsa pek hoş olmayabilir.

Bunun haricinde bu devirde artık bilgisayar sadece masa üzerinde ve sürekli çalışmayacaksa bataryasız kullanmanın da pek mantığı olabileceğini düşünmüyorum hocam.Batarya kullanmanın en büyük avantajı ömrü az olsun çok olsun ani kesilmelerde verilerinizi güvenle kaydedip kısa sürede güvenle çıkmanızı sağlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı