HP Omen 16-B1001NT vs Lenovo Legion 5 15ITH6H

M.Eren Köse

Hectopat
Daha fazla  
Son düzenleyen: Moderatör:
HP Omen 16-B1001NT bu modelde i7 12700h ve 3070 Ti Max-Q 115 watt DDR5 4800MHz 16 GB RAM var Lenovo Legion 5 15ıth6h bu modelde de i7 11800h ve 3070 130 watt var (galiba Max-Q tam emin değilim) DDR4 3200MHz 32 GB RAM var hangisini almalıyım emin olamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Omen'in linki: OMEN by HP Laptop 16-b1001nt | HP® Türkiye

Lenovo'nun linki: Lenovo Legion 5 15ITH6H i7-11800H 32GB DDR4 RTX 3070 GDDR6 8GB 1TB SSD 15.6" WQHD 165Hz G-Sync W11H Notebook | ITOPYA
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

işleri biraz daha karıştırayım :D

Bu arada kesinlikle cihaz alırken bu bütçelere
1661973275770.png

şu tarz konfigürasyonlar kurabileceğinizi unutmayın. Eğer Mux Switch li bir MAXP 3070 alırsanız performansı kasadaki 3060'ı geçiyor. Yani yanınızda taşınabilir bir masaüstü cihaz oluyor aslında.

Sıfır olarak

Şu modele de bakabilirsiniz. Ama Mux yok.
Mux elde etmek için harici kart takmanız gerekiyor.

Bu arada ufak bir bilgilendirme, Amd li omenlerde MUX yok.

Son olarak seçeceğiniz cihazın adaptörüne de iyi bakın. Çünkü stabil bir güç sağlayacak düzgün bir adaptör olması şart.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşleri biraz daha karıştırayım :D

Bu arada kesinlikle cihaz alırken bu bütçelere.
Eki Görüntüle 1502699

Şu tarz konfigürasyonlar kurabileceğinizi unutmayın. Eğer MUX Switch'li bir Max-P 3070 alırsanız performansı kasadaki 3060'ı geçiyor. Yani yanınızda taşınabilir bir masaüstü cihaz oluyor aslında.

Sıfır olarak.

Şu modele de bakabilirsiniz. Ama MUX yok.
MUX elde etmek için harici kart takmanız gerekiyor.

Bu arada ufak bir bilgilendirme, AMD'li Omen'lerde MUX yok.

Son olarak seçeceğiniz cihazın adaptörüne de iyi bakın. Çünkü stabil bir güç sağlayacak düzgün bir adaptör olması şart.

Çok teşekkür ederim hocam galiba HP Omen 16-B1001NT buna karar verdim 3070 Ti'lı olana MUX da var umarım uzun yıllar gider. Adaptörü 230 watt Max-P'li ASUS var ama onda da Ryzen var bende Intel istiyorum.

@Teccno teşekkür ederim hocam Max-P uzun süreli veremeyecektir kısmını tam anlayamadım da bendeki HP Omen Max Q hocam sizce uzun yıllar gider mi(6 7 yıl)
HP Omen 16-B1001NT de 3070ti MaxQ varsa eğer. 3060 MaxP nin bir tık üstü performans verecektir. Açıkçası çok tercih edeceğim bir seçenek değil.

Tam güçte vereceği performanstan bahesediyorum. Mesela bu cihazlarda dynamic boost olduğu için 230w adaptörün 70w ı ekran, klavye, anakart, fan, ram, ssd, ye gitse (ki genelde daha çok gider) size kalacak 150-160w
işlemci 60-70w çekse ekran kartına kalacak 90-100w,

Adaptörü eğer daha güçlü olsaydı, örneğin bendeki 330W gibi, o zaman her parçaya maksimum enerji sağlanabilirdi.
Yani ekran kartınızdan tam performansı büyük ihtimal bir kaç dakika sürdürecektir, sonra güç düşürecektir.

HP Omen 16-B1001NT de 3070 Ti Max-Q varsa eğer. 3060 Max-P'nin bir tık üstü performans verecektir. Açıkçası çok tercih edeceğim bir seçenek değil.

Tam güçte vereceği performanstan bahesediyorum. Mesela bu cihazlarda Dynamic Boost olduğu için 230W adaptörün 70W ı ekran, klavye, anakart, fan, RAM, SSD, ye gitse (ki genelde daha çok gider) size kalacak 150-160W
İşlemci 60-70W çekse ekran kartına kalacak 90-100W,

Adaptörü eğer daha güçlü olsaydı, örneğin bendeki 330W gibi, o zaman her parçaya maksimum enerji sağlanabilirdi.
Yani ekran kartınızdan tam performansı büyük ihtimal birkaç dakika sürdürecektir, sonra güç düşürecektir.

Anladım hocam ekran kartı 115 watt işlemci 45 watt taban 115 watt Max olması lazım sonradan HP teknik servis ile görüşüp uyumlu daha yüksek wattlarda bir adaptör kullanılabilir mi sipariş verdim hocam.

@Teccno laptopta Dynamic Boost var mı HP Omen 16-B1001NT da emin olamadım da.

Son düzenleme:
laptopta Dynamic Boost var mı HP Omen 16-B1001NT da emin olamadım da.
Her RTX laptopta var.

servis ile görüşüp uyumlu daha yüksek wattlarda bir adaptör kullanılabilir mi
Kullanımı etkilemediği için büyük ihtimal vermezler. Tasarlanış amacı bu.

sipariş verdim hocam.
Hayırlı olsun, ne kadar ödediniz? Eğer 30K dan fazlaysa parasına üzülürüm.

Son düzenleme:
@Teccno çok teşekkür ederim hocam keşke 30k olsa hocam😔 48k ödedim ASUS ile aynı fiyat ilk baktığımda 35k civarındaydı maalesef şartlardan dolayı biraz zorlandım. Sadece Vatan Bilgisayar da vardı denizli şubesinden aldım orada stok yoktu Antalya'dan ürün gelecek cumartesi pazar gelir en geç pazartesi dediler gelince arayacaklar aslında asla bu fiyatları hak etmiyorlar fakat 1 hafta sonra baktığımda 55 60k olmasından korktuğum için biraz acele edip aldım ama 3 4 aydır araştırıyordum bir sürü laptop hepsi gözümün önünde gün gün 10 binlerce lira arttı çok teşekkür ederim hocam yardımınız için inşaallah herkese istediği güzel bir bilgisayar nasip olur :)

HP Omen 16-B1001NT bu modelde i7 12700h ve 3070 Ti Max-Q 115 watt DDR5 4800MHz 16 GB RAM var Lenovo Legion 5 15ıth6h bu modelde de i7 11800h ve 3070 130 watt var (galiba Max-Q tam emin değilim) DDR4 3200MHz 32 GB RAM var hangisini almalıyım emin olamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Omen'in linki: OMEN by HP Laptop 16-b1001nt | HP® Türkiye

Lenovo'nun linki: Lenovo Legion 5 15ITH6H i7-11800H 32GB DDR4 RTX 3070 GDDR6 8GB 1TB SSD 15.6" WQHD 165Hz G-Sync W11H Notebook | ITOPYA

İşlemci bazında Intel Core i7-12700H performans olarak fark yaratan bir etmen zaten. Ayrıca o cihazı kullanma imkanı bulmuştum Sim siyah piano Black diyebileceğimiz bir kasası var ve soğutma performansı yeni nesil Omen'lerde çok iyi durumda.

@Teccno çok teşekkür ederim hocam keşke 30k olsa hocam😔 48k ödedim ASUS ile aynı fiyat ilk baktığımda 35k civarındaydı maalesef şartlardan dolayı biraz zorlandım. Sadece Vatan Bilgisayar da vardı denizli şubesinden aldım orada stok yoktu Antalya'dan ürün gelecek cumartesi pazar gelir en geç pazartesi dediler gelince arayacaklar aslında asla bu fiyatları hak etmiyorlar fakat 1 hafta sonra baktığımda 55 60k olmasından korktuğum için biraz acele edip aldım ama 3 4 aydır araştırıyordum bir sürü laptop hepsi gözümün önünde gün gün 10 binlerce lira arttı çok teşekkür ederim hocam yardımınız için inşaallah herkese istediği güzel bir bilgisayar nasip olur :)
48k ya çok kötü bir yatırım olmuş yani 3080 li modeller tercih edilebilirdi 3070ti MaxQda kaldınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı