HP Omen 16 İncelemesi (Intel Core i7-12700H, RTX 3070)

Öncelikle "Bu kadar gülecek ne vardı?" diyorum.

TurboBoost'u kapatıyorum çünkü normal kullanımda cihazın performansı gayet yeterli geliyor. Oyunlarda açılabilir. Zaten "ısınma ve ses sorunu" yazdığıma da bakmayın çünkü daha önce kullandığım Monster Tulpar T7 ile kıyaslayınca ısınma da fan sesi de yok denecek kadar az.

3070 Max-Q'nun 3060 Max-Q'ya yakın olduğu iddianız bana biraz komik geldi (belki de bu yüzden gülüp durmuşsunuzdur). Ayrıca cihazda 85 ya da 100 Watt değil, -testlerimde 120 Watt'a kadar çıktığına şahit olduğum- 115 Watt'lık 4. nesil bir GPU kullanılmış. Yani o kadar gömmeye gerek yok bence.

Son düzenleme:
100watt 3070 de MAX-Q oluyor. Dynamic Boost ile +15W alıyorsunuz.

İddiam o değil, Turbo Boost kapalı 3070MAX-Q = 3060MAX-Q Dedim. Okumanızı düzeltmenizi öneririm.
Normalde 3070MAX-Q = 3060MAX-P'dir.

Dynamic Boost ile de olsa sonuçta gerektiği yerde 115 Watt'a çıkıyor mu, çıkmıyor mu?

Ne okuduğumun gayet farkındayım. Siz önceki nesillerde takıldığınız için ezbere yorum yapıyorsunuz. 4. nesil Max-Q'ların en önemli özelliği zaten yükü CPU'nun üzerinden alması. Yani Turbo Boost kapalıyken performansın RTX 3060 Max-Q'ya gerilemesi gibi bir durum söz konusu değil.

Ayrıca benim iddiam da şu: AMD, Intel fark etmez, hangi laptop olursa olsun oyun oynarken ama boost'u kapatarak, ama undervolt yaparak işlemci frekansını düşüreceksiniz zaten, bence bundan kaçış yok. Bu konuda uzun süredir bir aldatmaca var zaten; Turbo Boost, laptop'larda göz boyamadan ibaret.

Ayrıca benim iddiam da şu: AMD, Intel fark etmez, hangi laptop olursa olsun oyun oynarken ama boost'u kapatarak, ama undervolt yaparak işlemci frekansını düşüreceksiniz zaten, bence bundan kaçış yok. Bu konuda uzun süredir bir aldatmaca var zaten; Turbo Boost, laptop'larda göz boyamadan ibaret.
Bomboş bir iddia, cs yada valoranta girin. Turbo açık kapalı aldığınız fps ye bakın anlayacaksınız.
(Evet işlemci tabanlı oyunlar fps düşüşü aşırı fazla olacaktır.)

Derseniz ben GPU ağırlıklı oyun oynuyorum elinizdeki en yüksek grafikli hikaye oyununu turbo açık kapalı deneyin kaç fps alıyorsunuz.

Yada bu şekilde uğraştırır. Timespy testi yapın turbo açık ve kapalı şekilde farkı görürsünüz. Bizimle de rahatça paylaşabilirsiniz skorları. Hem diğer arkadaşlara da gelecekte yardımcı olur

Hunt showdown’da yüksek ayarlarda kaç fps acaba 144 fps görmez değil mi? Oyun varsa bakabilme şansınız var mı?

Bomboş bir iddia, cs yada valoranta girin. Turbo açık kapalı aldığınız fps ye bakın anlayacaksınız.
(Evet işlemci tabanlı oyunlar fps düşüşü aşırı fazla olacaktır.)

Derseniz ben GPU ağırlıklı oyun oynuyorum elinizdeki en yüksek grafikli hikaye oyununu turbo açık kapalı deneyin kaç fps alıyorsunuz.

Yada bu şekilde uğraştırır. Timespy testi yapın turbo açık ve kapalı şekilde farkı görürsünüz. Bizimle de rahatça paylaşabilirsiniz skorları. Hem diğer arkadaşlara da gelecekte yardımcı olur
Bomboş bir iddia olsaydı, yerli ve yabancı forumlarda grafik performansıyla ilgili sorun yaşayanlara en çok yapılan tavsiye "Turbo Boost'u kapatın" olmazdı.

Baştan beri GPU ağırlıklı oyunları baz alıyorum. "GPU, CPU'dan etkileniyor" yazmışsınız. Ben de yeni nesil Max-Q'nun CPU düşük saat hızlarında çalışırken yükü kendi üzerine aldığını belirttim. İşlemci tabanlı oyunlarda FPS düşüşü ne kadar olabiliyor? 300'den 200'e mi düşüyor örneğin? Benim için hiç önemli değil çünkü ben GPU'yu optimize kullanan oyunları tercih ediyorum. Cihazın oyun performansını da baştan beri bu yönde değerlendirdim zaten.

Önceki sayfalarda paylaştığım pefrormans ve oyun testlerinde, Turbo Boost'u kapatınca oyun performansının arttığını yazmıştım diye hatırlıyorum. Yanlış hatırlıyorsam, yeri gelmişken şimdi yazayım: Turbo Boost'u kapatınca GPU tabanlı çoğu oyunda anlık FPS düşüşleri kayboldu. CPU ferekansındaki dalgalanmalar oyun performansına doğrudan etki ediyor.

Hunt showdown’da yüksek ayarlarda kaç fps acaba 144 fps görmez değil mi? Oyun varsa bakabilme şansınız var mı?
Ne yazık ki online oyun oynamadığım için bahsettiğiniz oyuna da sahip değilim.

CPU ferekansındaki dalgalanmalar oyun performansına doğrudan etki ediyor.

Evet düzgün soğumazsa dalgalanması çok normal.

GPU'yu optimize kullanan oyunları tercih ediyorum.

Örnek verirseniz bakalım.

Turbo Boost'u kapatınca oyun performansının arttığını yazmıştım

Pik FPS azalmıştır. Ama dediğiniz gibi ısı droplarından kurtulmuşsunuz. Stabilitesi artmış FPS değil. Dilerseniz aldığınız FPS'i paylaşın bakalım.

Merhaba,

HP Omen'den o kadar memnunum ki dayanamayıp Türkiye'ye yeni gelen 12800HX'li ve RTX 3070 Ti'lı Omen 17'yi de aldım.

Büyük olasılıkla boşa düşeceği için Omen 16'yı satmayı düşünüyorum.

2 aylık tertemiz cihaz. İlgilenen arkadaşlar özel mesajla ulaşabilir. Fiyatı uygun tutacağım.

Cihaz bu:

Yeni konular

Geri
Yukarı