HP Omen 16 İncelemesi (Intel Core i7-12700H, RTX 3070)

panelook'da bu modele ait bir veri görünmüyor malesef. Sadece 165hz %100sRGB ve 300 nit parlaklık belirtilmiş. Muhtemelen yeni bir panel kullandığı için panelook verilerine ulaşamıyoruz. Bu arada Undervolting olayı her hp omen sürümünde olmadığı belirtilmiş. Muhtemelen aldığınız cihazda da bu yok ancak intel işlemci olduğu için throttlestop ile yine de sıcaklıkları manuel ayarlayarak düşürebilirsiniz. Normalde görselde şu şekilde görünmesi lazımdı.(Resim aşağıda) Grafik skorunu artırmak için 3 part uygulamalar kullanmanız gerekecek. (msi afterburner)

Dosya Ekleri

• ss.jpg
    ss.jpg
    99,6 KB · Görüntüleme: 48
panelook'da bu modele ait bir veri görünmüyor malesef. Sadece 165hz %100sRGB ve 300 nit parlaklık belirtilmiş. Muhtemelen yeni bir panel kullandığı için panelook verilerine ulaşamıyoruz. Bu arada Undervolting olayı her hp omen sürümünde olmadığı belirtilmiş. Muhtemelen aldığınız cihazda da bu yok ancak intel işlemci olduğu için throttlestop ile yine de sıcaklıkları manuel ayarlayarak düşürebilirsiniz. Normalde görselde şu şekilde görünmesi lazımdı.(Resim aşağıda) Grafik skorunu artırmak için 3 part uygulamalar kullanmanız gerekecek. (msi afterburner)

Az önce kontol ettim, Omen 16'nın monitör modeli "BEOE09E5".

Bu arada Omen 16 ve Omen 17'nin ekranlarını boyut olarak kıyaslarsak dikeyde 1 cm, yatayda 2 cm'lik bir fark görüyoruz. Yani WQHD formatından bekleneceği gibi boyut artışı daha çok ekranın enine yansıyor. Keşke Omen'lerin ekranı da Lenovo Legion Pro'larınki gibi WQXGA olsaydı da dikeyde daha fazla alana sahip olsaydık. Cihaz 17 inç olsa da hâlâ gözüme dar ve basık görünüyor.

Bu arada 12800HX ve RTX 3070 Ti için önerebileceğiniz ayarlar ve uygun gördüğünüz değerler varsa, öğrenmek isterim.

Dosya Ekleri

• 01.png
    01.png
    96,7 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
Hp omen 16'nın panel detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz. Bunu omen 17'yi satın alırken size söylenen bilgiler/kitapçık..vb ile kıyaslarsınız. Ayarlar konusuna gelecek olursam öncelikle işlemci sıcaklığı yüksek olduğu için bence ilk aşamada işlemci tarafını çözün. Öncelikle Throttlestop 9.5 sürümünü indirin. Cihazınızda otomatik uv özelliği olmadığına göre muhtemelen win 11 bellek bütünlüğü de açıktır. İlk olarak win 11 arama kısmına "Çekirdek yalıtım" yazın. Karşınıza gelen menüden "Bellek bütünlüğü" kısmını kapatın. Cihazınızı yeniden başlatmanız gerekecek. (win 11 bu arada uyarı verecek bunu görmezden gelin) Cihazı yeniden başlattığınızda artık uv kilidi açılmış olması gerekir. Bunu yapmazsanız Throttlestop'da FIVR'de voltaj kontrolünü açabiliyor olsanız bile değerleri girdiğinizde offset kısmı hep 0.00 görünecektir. Yani yapılan değişiklikleri sistem(win11) kabul etmez. Özetle ilk olarak "bellek bütünlüğünü" kapatın. Not: Bu söylediğim 11. nesil işlemciler için geçerli ancak 12. nesil de de muhtemelen geçerli olacaktır. Buna rağmen FIVR ekranında cpu core voltage ayarı kapalı durumdaysa bunu açmak için şu yazıya göz atın. Duruma göre performans artışı için uc,uv ne gerekiyorsa bu program sayesinde işlemci tarafında işinizi görürsünüz. Ekran kartı tarafında malum msi afterburner uygulamasını kullanmanız gerekecek. Youtube'da bununla ilgili çokca video bulunmakta.

Merhaba,

HP Omen'den o kadar memnunum ki dayanamayıp Türkiye'ye yeni gelen 12800HX'li ve RTX 3070 Ti'lı Omen 17'yi de aldım.

Büyük olasılıkla boşa düşeceği için Omen 16'yı satmayı düşünüyorum.

2 aylık tertemiz cihaz. İlgilenen arkadaşlar özel mesajla ulaşabilir. Fiyatı uygun tutacağım.

Cihaz bu:

Hocam ben de ayni laptop u almayi dusunuyorum. Rica etsem benimle iletisime gecermisinz. Birkac soru sormak istiyorum. 5362647002

@monoblaine hocam sizden gelecek cevaba gore alacagim cihazi. Lutfen ulasir misiniz bana.

Son düzenleme:
@monoblaine

Hocam almis oldugunuz omen 17 nin tam model ismi nedir? Nereden aldiniz? Cihazdaki ekran karti kac w? Ve son olarak memnun kalmaginiz yonleri nelerdir. Tesekkur ederim

Son düzenleme:
@monoblaine

Hocam almis oldugunuz omen 17 nin tam model ismi nedir? Nereden aldiniz? Cihazdaki ekran karti kac w? Ve son olarak memnun kalmaginiz yonleri nelerdir. Tesekkur ederim

Aldığım model tam olarak şuydu hocam:

Ekran kartı 150 Watt'tı (NVIDIA Denetim Masası'nda ve performans testlerinde doğruladım).

Memnun kalmadığım için cihazı iade ettim; memnuniyetsizliğimin en önemli nedeni de üretim kalitesinin düşük olmasıydı. Bu konuda, elimdeki Omen 15 ve Omen 16 çok daha başarlı laptop'lar. Omen 17'nin touchpad'i, gevşek yerleştirildiği için dokununca tıkır tıkır ediyordu. Ayrıca ekrandaki ışık sızması da beklemediğim kadar fazlaydı ne yazık ki, hatta ekranı oynatınca ekranın ortasına doğru dalga dalga yayılıyordu ışık sızmaları (yine diğer Omen'lerde görmediğim bir durum).

Omen 17, test sonuçlarına göre Omen 16'nın ilerisinde. Ancak gerçek kullanımda aman aman bir performans artışı deneyimleyemedim (ideal koşullarda 12-15 FPS'lik bir fark oluşuyor ama FPS değerlerinin 50'den 60'a çıkması gibi bir artıştan bahsediyorum). Bana "Vay be" dedirtecek bir artış olmadı bu, çünkü 115 Watt'lık bir GPU'dan 150 Watt'lık "Ti" ekli bir GPU'ya geçtiğimi hissedemedim.

Son olarak cihazın kalın ve ağır olduğunu söyleyebilirim. Omen 16, benim için tam taşınabilirlik sınırındayken Omen 17'yi çantada taşırken omuzlarım ve belim ağrıdı. Bu boyut ve ağırlık farkına rağmen 16,1 inç'lik ekrandan 17,3 inç'lik ekrana geçmek görüntü alanı konusunda büyük bir fark yaratmadı. Bunun nedeni de 3 cm'lik büyümenin çoğunun dikeye değil, yataya verilmesi (ekran 1 cm uzayıp 2 cm genişlemiş).

Cihazı iade ettim; pişman da olmadım açıkçası. RTX 3080 Ti'lı modelin de oyun performansı konusunda çok daha ileri bir seviyede olduğunu sanmıyorum. Ayrıca yukarıda bahsettiğim üretim kalitesi sorunu sadece bana denk gelmiş olabileceği gibi Türkiye'ye gelen serinin tamamında karşılaşılabilecek fabrikasyon bir sıkıntı da olabilir.

Laptop hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım aklınızdaki soruları giderebilmişimdir.

Aldığım model tam olarak şuydu hocam:

Ekran kartı 150 watt'Ti (NVIDIA Denetim Masası'nda ve performans testlerinde doğruladım).

Memnun kalmadığım için cihazı iade ettim; memnuniyetsizliğimin en önemli nedeni de üretim kalitesinin düşük olmasıydı. Bu konuda, elimdeki Omen 15 ve Omen 16 çok daha başarlı Laptop'lar. Omen 17'nin Touchpad'i, gevşek yerleştirildiği için dokununca tıkır tıkır ediyordu. Ayrıca ekrandaki ışık sızması da beklemediğim kadar fazlaydı ne yazık ki, hatta ekranı oynatınca ekranın ortasına doğru dalga dalga yayılıyordu ışık sızmaları (yine diğer Omen'lerde görmediğim bir durum).

Omen 17, test sonuçlarına göre Omen 16'nın ilerisinde. Ancak gerçek kullanımda aman aman bir performans artışı deneyimleyemedim (ideal koşullarda 12-15 FPS'lik bir fark oluşuyor ama FPS değerlerinin 50'den 60'a çıkması gibi bir artıştan bahsediyorum). Bana "vay be" dedirtecek bir artış olmadı bu, çünkü 115 Watt'lık bir GPU'dan 150 Watt'lık "Ti" ekli bir GPU'ya geçtiğimi hissedemedim.

Son olarak cihazın kalın ve ağır olduğunu söyleyebilirim. Omen 16, benim için tam taşınabilirlik sınırındayken Omen 17'yi çantada taşırken omuzlarım ve belim ağrıdı. Bu boyut ve ağırlık farkına rağmen 16,1 inç'lik ekrandan 17,3 inç'lik ekrana geçmek görüntü alanı konusunda büyük bir fark yaratmadı. Bunun nedeni de 3 Cm'lik büyümenin çoğunun dikeye değil, yataya verilmesi (ekran 1 cm uzayıp 2 cm genişlemiş).

Cihazı iade ettim; pişman da olmadım açıkçası. RTX 3080 Ti'lı modelin de oyun performansı konusunda çok daha ileri bir seviyede olduğunu sanmıyorum. Ayrıca yukarıda bahsettiğim üretim kalitesi sorunu sadece bana denk gelmiş olabileceği gibi Türkiye'ye gelen serinin tamamında karşılaşılabilecek fabrikasyon bir sıkıntı da olabilir.

Laptop hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Umarım aklınızdaki soruları giderebilmişimdir.

Yorumunuz icin teşekkür ederim. Açıkçası yukaridaki yazilarinizda memnuniyetinizden sonra bu yorumunuz beni dusundurdu.

Ben bu modeli dusunuyordum sanirim RAM harici ayni cihaz fakat bugün HP'yi aradigimda bana ekran kartinin 80-125W degere sahip oldugunu soylediler.

Yorumunuz icin teşekkür ederim. Açıkçası yukaridaki yazilarinizda memnuniyetinizden sonra bu yorumunuz beni dusundurdu.

Ben bu modeli dusunuyordum sanirim RAM harici ayni cihaz fakat bugün HP'yi aradigimda bana ekran kartinin 80-125W degere sahip oldugunu soylediler.
Daha önceki mesajlarımda da büyük bir memnuniyet dile getirmedim aslında. Başında beri eleştirdiğim noktalar daha fazlaymış. Ekran ve touchpad sorununu da sonradan fark ettim zaten (önceki Omen'lerimde sorun yaşamadığım için bunlara yeterince dikkat etmemişim).

HP yanlış bilgi vermiş. Linkini verdiğiniz modelle benim aldığımın arasındaki tek fark, sizin de dediğiniz gibi RAM. GPU kesinlikle 150 Watt; bu konuda bana güvenebilirsiniz.

Omen 16'yı 31.000 TL'ye, Omen 17'yi 47.000 TL'ye aldım. Aradaki fiyat farkı anlamsız. Belki de Omen 16 baya ucuza gelmiştir. Ama kendi deneyimlerime göre, Omen 17 gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir cihaz olmamış. Kağıt üzerinde özellikler çok iyi görünse de fiyatının uygun olmasının nedeni bence üretim kalitesinin düşük olması ya da hatta belki de bize gelen seride, bizimki gibi ülkelerde çok fazla insanın sorun etmeyeceği üretim hatalarının bulunmasıdır.

Daha önceki mesajlarımda da büyük bir memnuniyet dile getirmedim aslında. Başında beri eleştirdiğim noktalar daha fazlaymış. Ekran ve touchpad sorununu da sonradan fark ettim zaten (önceki Omen'lerimde sorun yaşamadığım için bunlara yeterince dikkat etmemişim).

HP yanlış bilgi vermiş. Linkini verdiğiniz modelle benim aldığımın arasındaki tek fark, sizin de dediğiniz gibi RAM. GPU kesinlikle 150 watt; bu konuda bana güvenebilirsiniz.

Omen 16'yı 31.000 TL'ye, Omen 17'yi 47.000 TL'ye aldım. Aradaki fiyat farkı anlamsız. Belki de Omen 16 bayağı ucuza gelmiştir. Ama kendi deneyimlerime göre, Omen 17 gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir cihaz olmamış. Kağıt üzerinde özellikler çok iyi görünse de fiyatının uygun olmasının nedeni bence üretim kalitesinin düşük olması ya da hatta belki de bize gelen seride, bizimki gibi ülkelerde çok fazla insanın sorun etmeyeceği üretim hatalarının bulunmasıdır.

Anladim hocam. Peki ben laptop alma arifesindeyim. Sizin onereceginiz bir laptop var mi? 17.3 inc bakiyorum. 45-50k bandinda.

Geri
Yukarı