HP Omen 16 laptop oyunlarda genel olarak düşük FPS veriyor

dustfinger

Kilopat
RAM
16 GB (2x8) 4800 MHz DDR5
Ekran kartı
RTX 4070 Laptop GPU ve Entegre Intel Ekran Kartı
İşlemci
Intel Core i7 - 13700HX
Bilgisayarımın modeli HP Omen laptop 16-WF0023NT. Sorunum, bilgisayarımın oyunlarda genel olarak düşük performans göstermesi. İlk başlarda çok takılma/aşırı düşük FPS olmadığı için çok üstüne durmamıştım ancak şu an oyunlarda hem alması gerektiği kadar FPS almıyor hem de sık sık anlık FPS düşüşleri oluyor.

Oyunlar ve FPS değerleri:
  • CS2: Medium'a karşılık gelebilecek ayarlarda 100 FPS civarı.
  • Apex Legends: Her şey en düşük ayarlarda iken 80-90 FPS civarı ancak oyun belli zamanlarda aşırı takılıyor oynanmayacak dereceye geliyor. (oyun içinde "ucmd delay" ve "input lag compensation error" işaretleri gösteriyor.)
  • The Finals: Düşük ayarlarda 100 FPS civarı.
  • Kena bridge of spirits: Oyun her türlü grafik ayarında oynanmayacak derecede aşırı takılıyor.
Özellikle Apex Legends'i bayağı detaylı inceledim. MSI Afterburner'dan gördüğüm değerler:
  • NVIDIA GPU sıcaklığı genelde 85-90 derece.
  • NVIDIA GPU kullanımı %99-100
  • CPU sıcaklığı 60-70
  • CPU kullanımı %15-25
  • Entegre Intel grafik kart kullanımı %10
Denediğim çözümler:
  • Bilgisayarı Windows ayarlarından sıfırlamak. Sürücüleri de temizleyerek.
  • Steam'den bütün oyunların dosya doğrulaması.
  • Darboğaz ihtimaline karşılık oyunlarda ayarları en yükseğe çekmek. Sadece FPS değerleri düştü.
  • Windows'ta güç yönetimi modunu yüksek performansa çekmek.
  • Komut istemcisinden sfc/scannow.
  • Omen Gaming Hub'dan "performance" moduna çekmek.
  • Task Scheduler'dan Windows Security görevlerini bilgisayar boşken çalışacak şekilde koşullamak.
  • BIOS ve sürücü güncellemeleri.
  • Omen Gaming Hub'i silmek.
  • Servislerden "SysMain" ve "connected user experiences and telemetry"'yi kapatmak.
  • BIOS ayarlarından sadece NVIDIA GPU'nun kullanılması.
  • Apex Legends için her farklı ayar kombinasyonunu denedim hepsinde sorun benzer.
  • Windows Security ayar değişiklikleri.
Bilgisayarı 2023 Eylül ortasında aldım. İlk aldığım zamanlarda bilgisayarda fark ettiğim göze çarpan bir sorun yoktu ancak kısa bir süre sonra düzenli bir şekilde mavi ekran hatası alıyordum. Bu problem Windows 11 ile alakalı bir sorun galiba bu linkte bayağı bir insan bundan yakınmış. Bu sorun daha sonra azaldı. Bundan bahsetmemin sebebi ise şu anki sorunuma bir etkisi olma ihtimali.

Yeni konular

Geri
Yukarı