HP Omen 16 vidası yalama yaptı

ulas1235

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, HP Omen 16 laptopa RAM takviyesi yapmak istedim fakat cihazı açarken bazı vidaların yalama yaptığını fark ettim. Bu yüzden cihazı açamadım. Cihazı açmak için ne önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Vidaların ağzı mı bozuldu da açılmıyor yoksa yalama mı? Yalama ise ince bir şeyle çekerek çevirirsen çıkar.

Merhaba, HP Omen 16 laptopa RAM takviyesi yapmak istedim fakat cihazı açarken bazı vidaların yalama yaptığını fark ettim. Bu yüzden cihazı açamadım. Cihazı açmak için ne önerirsiniz?

Kullanmadığınız tornavida varsa ucunu biraz ısıtıp yalama olan vidanızın üstünde biraz tutun sonra çevirin kesin çozüm diyemem ama benim bayağı işime yaramıştı.

Vida dönüyor ama boşa dönüp açılmıyorsa=Yalama
Vidanın ağzı bozulmuş tornavida oturmuyorsa=Ağzı bozulmuş
Vida dönmüyorsa=sıkışmış

Senin durumunda sıkışmış vida. Ağzı tam oturan ve sapını rahat kavrayıp güç uygulayabileceğin bir tornavida ile dene. Ya da tornavidalara kalınlıklarına göre anahtar (15-16 gibi numaralı) takılabiliyor. Bazı tornavidaların ise üst kısmı delik oluyor, oradan başka tornavida sokup manivela etkisi ile daha fazla güç uygulanabiliyor. Son çare tornavidanın sapını pense bile sıkarak çevirmek. Bunları yaparken vidanın ağzını bozmaman gerekiyor tabi ki.

Geri
Yukarı