HP Omen 17 fan RPM düşürünce kendini kapatıyor

NecroBit

Kilopat
Daha fazla  
Selam dostlar. Marka HP Omen 17. her oyuncu marka bilgisayarlarda olduğu gibi HP'nin de kendine has bir ana üs programı var. Adı Omen Gaming Hub. Burada 3 mod var. Eco modu adı üzerinde işlemci ve ekran kartını yormadığımız güç tasarrufu modu. Balanced dengeli, performance ise yine adı üzerinde performans modu.

Fan, balanced modunda iken 2000 RPM'de çalışıyor fakat çıkan ses, sessiz bir ortamdayken ciddi derecede rahatsız ediyor. Adeta bir uğultu furyası. Bir de sürekli de değil, tabiri caizse "vvvvuuuuğğğ, vvvvuuuğğğğ" şeklinde düşünün. Yani stabil olarak "vvvvvvvvv" şeklinde çıkartsa sorun olmayacak. Çamaşır makinesi gibi bildiğin. Yüksek değil ama Çin işkencesi gibi kısık ve damla damla. Umarım betimlemem yeterince açıklayıcı olmuştur.

Gelgelelim bir de "thermal Control" ayarımız mevcut. Bu ayar Auto modunda ise tabii bilgisayar kendine göre karar veriyor. Standartta bu 1800 veya 2000 RPM değerleri görüyor ve bu uğultu sesi bu düzeyde net duyuluyor. Fakat manuel ayara gelirsek görseldeki gibi kendimiz belirleyebiliyoruz, CPU'nun şu sıcaklık değerinde şu kadar RPM dönsün gibi. Ben de önce Denetim Masası üzerinden "güç seçenekleri" ayar sekmesinden RPM adında yeni bir güç ayarı oluşturdum ve en yüksek işlemci durumunu %99'a çektim ki işlemci maksimum düzeyde kullanılmasın, fanı tetiklemesin. Ardından Gaming Hub üzerinden de manuel ayardan çektim en düşüğe. Arayüzde takılıyorken CPU fan 1200 RPM değerinde çalışıyor mis gibi, çiçek gibi derken, bilgisayar bir anda dondu ve "trrrrrrrrrrrrrrrrr" sesi ile (hoparlörden gelen ses) 10 sn kadar sonra yeniden başlattı bilgisayar kendini. Bu durumu 4 kere üst üste yaşadım. Şu an balanced moduna aldım misal, bilgisayar kendini yeniden başlatmıyor. Sorun kesinlikle bundan kaynaklı yani.

CPU sıcaklık değeri arşa çıkmıştır (100°c üstü) desem göstergeler aksini gösteriyordu. Cihaz boştayken ve arayüzde takılıyorken 40-50°c arası değere sahipti.

Cihazı bu fan sesi zımbırtısı yüzünden garantisine verecektim, dedim bari vazgeçeyim bir yol buldum en azından boşta takılıyorken veya iş yapıyorken bu ayarları uygularım kafam rahat eder. Ama böyle bir durumla karşılaştım.

Son 5 görsel de SpeedFan uygulamasından alıntıladığım görseller. Burada, Gaming Hub'ın aksine değer sabit 2000 RPM değil de, 1981, 1997, 2016 şeklinde anlık olarak takip ediyordu.
Sanıyorum bu durum "vvvvvuğğğğğ"daki "v" "u" "ğ" tutarsızlığını açıklıyor. Birtakım yabancı forum sitelerinde bunun özellikle dizüstü bilgisayarlara uygulanmış olduğu söyleniyordu. Tozları daha iyi atması mantığı mı varmış neymiş. Bir şeyler, bir şeyler.

Öneri ve görüşlerinizi bekliyorum. Hepinize iyi sosyaller :)

Dosya Ekleri

• 2.png
    2.png
    22 KB · Görüntüleme: 19
  • 3.png
    3.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 22
  • Ekran görüntüsü 2023-10-22 065001.png
    Ekran görüntüsü 2023-10-22 065001.png
    222,5 KB · Görüntüleme: 20
  • 4.png
    4.png