HP Omen 17 oyun oynarken kapanıyor

wnhd

Hectopat
HP Omen laptop 17-CM2005NT i7-13700hx 16 GB RAM 1TB SS RTX 4060 modeline sahip olan bir arkadaşım CS2 oynarken bilgisayarının birden kapandığını söyledi. Tam kapanma da değil aslında fanlar çalışıyor klavye ışığı sönüyor. Açma tuşuna ilk basışta laptop açılmıyor. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Videoyu ekledim. Bilgisayar sanırım uykuya giriyor çünkü açıldığında arka planda açık olan uygulamalar kapanmamış oluyor.kapanma anı

Son düzenleyen: Moderatör:
@Xevanior bu sorunlar broken IMON kaynaklı olabiliyor.

Sıcaklık sensörleri kasıtlı yanlış gösterilebilir IMON sayesinde ki benim de bazı birimlerimde default IMON ayarlı. Sıcaklık kaynaklı olup ama sistemin o yüksek sıcaklıktan haberi olmayabilir. IMON ile yapıyorlar bunu.

Sensörlerde IMON olmaz denmesin bu arada her şey mümkün hele ki onlar tasarladıktan sonra.

Eğer IMON gibi ileri düzey bir durum yüzünden değilse Windows Olay Görüntüleyicisinden sebebini öğrenin.

Sensörsel IMON değilse güç paylaşımı planı (MSI'da da NVIDIA GPU açıkken Intel'de bazı daralmalar yapılıyor bunu gibi platformsal güç paylaşım planları) IMON ile uyuşmayacak bir duruma sebep olmuştur. Bu durumda da sistem devre dışı kalmış olabilir. HP böyle bir delilik umarım yapmamıştır. Anakart tasarımlarında sakat bir firma olduğunu biliyoruz zaten de bu kadarı bana bile fazla geldi.

Bu arada oyunda kapanma gibi sistem birden devre dışı kalma sorununa bu forumda HP markasında anormal derecede fazla rastlıyoruz. Acer da çok alınıyor ama bir tanesinde böyle bir şey gördüğümü hatırlamıyorum.

@Artoria Pendragon HP'de fazla görüyoruz değil mi? Forumda sen benden fazla takılıyorsun.

@Xevanior bu sorunlar broken IMON kaynaklı olabiliyor.

Sıcaklık sensörleri kasıtlı yanlış gösterilebilir IMON sayesinde ki benim de bazı birimlerimde default IMON ayarlı. Sıcaklık kaynaklı olup ama sistemin o yüksek sıcaklıktan haberi olmayabilir. IMON ile yapıyorlar bunu.

Sensörlerde IMON olmaz denmesin bu arada her şey mümkün hele ki onlar tasarladıktan sonra.

Eğer IMON gibi ileri düzey bir durum yüzünden değilse Windows Olay Görüntüleyicisinden sebebini öğrenin.

Sensörsel IMON değilse güç paylaşımı planı (MSI'da da NVIDIA GPU açıkken Intel'de bazı daralmalar yapılıyor bunu gibi platformsal güç paylaşım planları) IMON ile uyuşmayacak bir duruma sebep olmuştur. Bu durumda da sistem devre dışı kalmış olabilir. HP böyle bir delilik umarım yapmamıştır. Anakart tasarımlarında sakat bir firma olduğunu biliyoruz zaten de bu kadarı bana bile fazla geldi.

Bu arada oyunda kapanma gibi sistem birden devre dışı kalma sorununa bu forumda HP markasında anormal derecede fazla rastlıyoruz. Acer da çok alınıyor ama bir tanesinde böyle bir şey gördüğümü hatırlamıyorum.

@Artoria Pendragon HP'de fazla görüyoruz değil mi? Forumda sen benden fazla takılıyorsun.
Hocam emin olmamakla beraber sanırım fandan dolayı kapanıyordu. Cs2 oynarken bilgisayar fanlarını 2200rpmde çalıştırıyordu manuel olarak fanları maksimum yaptığımızda kapanma sorununu görmedik.

Ama şöyle de bir sıkıntı var fanlar otomatik olduğunda bilgisayar fanın devrini arttırmıyor.

Ben acer nitro kullanıyorum bende fanlar maksimum 7500 hatta 8000 de görüyor ama hp de manuel ayarla bile maksimum 4500 gördük. Bu da normal mi sizce?

Hocam emin olmamakla beraber sanırım fandan dolayı kapanıyordu. Cs2 oynarken bilgisayar fanlarını 2200rpmde çalıştırıyordu manuel olarak fanları maksimum yaptığımızda kapanma sorununu görmedik.

Ama şöyle de bir sıkıntı var fanlar otomatik olduğunda bilgisayar fanın devrini arttırmıyor.

Ben acer nitro kullanıyorum bende fanlar maksimum 7500 hatta 8000 de görüyor ama hp de manuel ayarla bile maksimum 4500 gördük. Bu da normal mi sizce?
Laptop kapanma sorununu ne zamandır yaşıyor arkadaşın?

Fanları maksimum yaptığında kapanma görmüyorsan IMON ile sistem kendini soğuk zannediyor. @Xevanior @Artoria Pendragon görün şu olayı.

Sensör geri bildirimleri şaibeli görünüyor sisteminizin. HP Omen'lerde fan hızı durumundan haberdarım kendiniz maksimum yapın.

Acer fan işine önem veren bir firma. HP ise fan sesini olumsuzca gören bir firma. Normal değil ama firma politikası işte yapacak bir şey yok.

HP hala mağara devrinden kalma vizyonunu genişletemedi. Bu zamanın mobil bilgisayarları zorunlu olarak gürültülü çalışmak zorunda. Hadi onu geçtim. Bu sistemler gürültülü bir fanla soğumazsa anakart sıcaklığı diye bir olay var ve inanın anakartı aşırı sıcakta bırakmak istemezsiniz. Belki anakart yüzünden bile kapanma yaşıyor olabilirsiniz. EC Sensör izlenebiliyorsa anakart sıcaklığına oyun oynarken bakmayı deneyin HWINFO gibi bir araçla. 80 derece üzeri bir anakart felakete yaklaşmak demektir. Mümkünse geçmemeye çalışın 80'i.

@Artoria Pendragon konudan bağımsız. İnanılmaz güzel bir Overclock yaptım RAM'lere. Anakart sıcaklığım 85'i görüyor ama bir frame akışı var anlatamam. RAM OC ile FPS kasmak harika bir his. Yukarıda anakart sıcaklığı hakkında konuşunca söyleyeyim dedim.

Geri
Yukarı