HP PavILION-15 CB007NT aniden kilitleniyor

bybakir42

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 2GR76EA model kodlu cihazım çok sık olmamakla beraber aniden kilitlenmeye başladı. İlk kilitlendiğinde dosya indiriyordum. O kilitlenmenin üzerinden 3 ay geçti, bu sefer de Epic Games'ten oyun indiriken kilitlendi. Ertesi gün yeniden kilitlendi aynı şekilde ve aygıt yöneticisinde harici ekran kartı bağlı değil olarak gözüktü. Yeniden başlatınca düzeldi ama ertesi gün yeniden görmedi ekran kartını. "HP Hardware Diagnostics" üzerinden bütün testleri gerçekleştirdim, sorunsuz geçti. Sonrasında bilgisayarda her şeyden çıkış yapma sorunu da olduğu için bilgisayarın orijinal yazılımını "HP Cloud Recovery" ile yükledim. Yüklemeden önce Windows Insider programı aktifti ama bir güncellemede bug olabilme ihtimaline karşı yükledikten sonra aktif etmedim. Dün de UPlay'dan oyun indirirken kilitlendi ama bu sefer durum biraz farklıydı çünkü önceki bütün kilitlenmelerde ben bilgisayar başında değilken sonuncu kilitlenmede bilgisayarı kullanıyordum. Bütün kilitlenmeler dosya indirirken olduğu için "HD Tune Pro" ile disk testi yaptım, hepsinden sorunsuz geçti. "PassMark Memtest86" yaptım, ondan da sorunsuz geçti. Ayrıca tüm driver'larımı ve Windows'u güncel bir şekilde kullanmaya dikkat eden birisiyim. Windows, driver'lar, BIOS güncel. Ben sebebini bulamadım, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sistem özellikleri:
Intel® Core™ i7-7700HQ.
NVIDIA GeForce GTX 1050 2 GB.
Kingston 8 GB RAM.
Adata SX8200 PRO SSD (sonradan takıldı)
Hgst 1TB HDD

Windows 10 V2004 19041.264.
BIOS F. 19

HD Tune test sonuçları (hgst):

HDTune1.png

HDTune2.png

HDTune3.png

HDTune4.png

HDTune5.png

HDTune6.png

HD Tune test sonuçları (Adata):

HDTune1.png

HDTune2.png

HDTune3.png

HDTune4.png

HDTune5.png

SSDToolbox.png

Memtest86 test sonuçları:

MemTest1.png

MemTest2.png

Büyük ihtimal ile harici ekran kartı varsa bozuldu ya da ömrünü tamalıyor hiç mavi ekran hatası aldınızmı bende de aynı sorun vardı mavi ekran hataları da bir süre sonra başladı ekran kartından şüphelendim harici olan NVIDIA ekran kartını devre dışı bıraktım 9 aydır hiçbir kilitlenme mavi ekran vb. yok bence chipset hatası büyük bir teknik servise vermeyi düşünüyorum.

Mavi ekran almadım, oyunlarda hiçbir sıkıntı yok. Ayrıca bilgisayar garanti kapsamındayken anakart USB arızasından dolayı değişti, Ve bu anakart daha 1 senelik bile değil, bu kadar kısa sürede bozulacağını düşünmüyorum. @Neofixx
15dk CS:GO oynadıktan sonraki değerleri paylaşıyorum. Ayrıca işlemci 96 derecelereydi ilk başlarda ama sonradan 76 derece düzeyine indi. Bilgisayarı soğutucuyla kullanıyorum. Oyunlarda kilitlenme de yaşamadım.
csgo-min.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı