HP Pavilion 15-DK0011NT Takılıyor

fidanza14

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

2 sene önce almış olduğum başlıkta ismi geçen oyun bilgisayarım son 3 haftadır kafasına göre (random) takılmalara başlamıştı. Mouse imlecimin 2-3 dakikada bir rutin olarak 3 saniye kadar adeta slayt gösterisi gibi hareket etmesi sinirime dokunmuştu. Yazı yazarken bastığım harflerin yine 3-4 saniye sonra gelmesi gibi sorunlar ortaya çıktı. League of Legends gibi çok sistem istemeyen bir oyunda bile aniden tek basamaklı fpslere düşüşler başlamıştı. Witcher 3'te de keza aynı sorun devam etti.

Ben de bu 3 hafta boyunca sorunun kaynağını kendim bulmaya çalıştım. Önce virüs olduğunu düşündüğümden tüm bilgisayarı ESET Nod 32 Antivirüs programım ile tarattım. (Virüs programı lisanslıdır, okulumun sağladığı imkanlar ile aldım. Crack vb. yoktur.)

Ardından bilgisayarıma takılı gelen ve Windows 10 işletim sisteminin kurulu olduğu M2 SSD kartımdan (KBG30ZMV512G TOSHIBA) şüphelendim. Sağlık testi yaptığımda SSD'min hiçbir sorunu olmaması beni şaşırttı ve daha da çıkmaza soktu.

Anlık takılmaların RAM kaynaklı olabileceğini düşünüp onun da sağlığını test ettim. Ancak sağlamdı.

Daha sonra belki format bu işi çözer diye düşünüp bilgisayarıma sıfırdan Windows 10 Pro kurdum. (Yine İstanbul Teknik Ünviversitesi'nin sağlamış olduğu lisanslı kurulum dosyasından.) Ama şu an bu yazıyı yazarken dahi takılmalarla boğuşuyorum.

Bu arada Windows'un kurulu olmadığı diskte olan uygulamalarda da takılma yaşıyorum. Yeni aldığım Samsung SSD'deki Warzone oyununda da anlık komple takılma yaşıyorum.

Kısacası bilgisayarımdaki donma-takılma sorununun kaynağını bulamadım. Yardımlarınızı acil bir şekilde bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Dipnot: Bilgisayarıma 2 ay önce kadar ikinci bir SSD (Samsung SSD 870 EVO 500GB) alıp taktım. Depolama ile ilgili de bir sıkıntım yok. Zaten şu anda PC formatlı sadece Opera GX, LoL, Steam vb. uygulamalar yüklü.

Bilgisayarımın dxdiag penceresini aşağıya ekliyorum:

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    37,4 KB · Görüntüleme: 39
  • 2.PNG
    2.PNG
    31,2 KB · Görüntüleme: 43
  • 3.PNG
    3.PNG
    31,1 KB · Görüntüleme: 55
Latencymon programını indirin ve start monitor seçeneğine basın. Bilgisayarı kullanın normal bir şekilde arkada bu program açık kalsın. Yine dediğiniz gibi takılma yaparsa program bunu kaydedecektir. Sorunun neyden kaynaklı olduğunu bulabilirsiniz.

SSD'den sonra başlamış durum, yerinizde olsam Samsung diye %100 güvenip çıkartmamazlık yapmazdım; çıkartıp kullanın derim 1-2 gün.

SSD'den sonra başlamış durum, yerinizde olsam Samsung diye %100 güvenip çıkartmamazlık yapmazdım; çıkartıp kullanın derim 1-2 gün.
Teşekkürler bu öneriyi deneyeceğim. Yalnız ayrı bir slota taktığım SSD bilgisayarı neden kötü etkilesin ki?
Latencymon programını indirin ve start monitor seçeneğine basın. Bilgisayarı kullanın normal bir şekilde arkada bu program açık kalsın. Yine dediğiniz gibi takılma yaparsa program bunu kaydedecektir. Sorunun neyden kaynaklı olduğunu bulabilirsiniz.
Çok teşekkürler şimdi indirip gözlemleyeceğim dönüş yaparım tekrar.
Hocam sonradan aldığınız diske ikinci bir işletim sistemi kurarak -Windows 10 gibi- birkaç gün deneyin derim. Takılma olacak mı gözlemleyin.
Bunu son çözüm olarak denemeyi düşünüyorum 2 gündür format at driver güncelle vs. yoruldum cidden. Bir de windows'u kurarken hangi SSD Samsung onu göremedim aslında aklımda vardı yeni aldığım SSD'ye kurmak. Ama kurulum sırasında Disk 0 ve Disk 1 olarak geçiyordu rastgele kurdum ikisi de 500 GB olduğu için.
Teşekkürler bu öneriyi deneyeceğim. Yalnız ayrı bir slota taktığım SSD bilgisayarı neden kötü etkilesin ki?
Çok teşekkürler şimdi indirip gözlemleyeceğim dönüş yaparım tekrar. Ama sanırım sadece Audio gecikmeleri ile ilgili bir program latencymon.
Hocam sonradan aldığınız diske ikinci bir işletim sistemi kurarak -Windows 10 gibi- birkaç gün deneyin derim. Takılma olacak mı gözlemleyin.
Bunu son çözüm olarak denemeyi düşünüyorum 2 gündür format at driver güncelle vs. yoruldum cidden. Bir de windows'u kurarken hangi SSD Samsung onu göremedim aslında aklımda vardı yeni aldığım SSD'ye kurmak. Ama kurulum sırasında Disk 0 ve Disk 1 olarak geçiyordu rastgele kurdum ikisi de 500 GB olduğu için.

En basitinden kısa devre olabilir içinde, yazılımsal bir durum olmadığı için programlarda sorun yok diye gözükebilir. Ya da bilgisayarın portunda/kontrolcüsünde bir sıkıntı olabilir. Bozuk HDD'ler yüzünden açılmayan/takılan bilgisayarlar var ve açıkçası SSD yükte daha fazla enerji çeken bir aygıt, en azından denemeye değer.

Program böyle bir sonuç verdi. Raporda yazanları da word dosyası olarak çıktı aldım. Biraz kendim araştıracağım tekrar size dönerim. Raporu yükleyemedim maalesef word dosyası olarak buraya.

Dosya Ekleri

• Takılma.PNG
    Takılma.PNG
    186,3 KB · Görüntüleme: 33
Program böyle bir sonuç verdi. Raporda yazanları da word dosyası olarak çıktı aldım. Biraz kendim araştıracağım tekrar size dönerim. Raporu yükleyemedim maalesef word dosyası olarak buraya.
Evet program takılmayı tespit etmiş gibi duruyor. Benim yine tahminim sizde güncel sürücülerini indirip yüklememişsiniz. Halihazırda Windows ile gelen sürücüleri kullanıyorsunuz.

Evet program takılmayı tespit etmiş gibi duruyor. Benim yine tahminim sizde güncel sürücülerini indirip yüklememişsiniz. Halihazırda Windows ile gelen sürücüleri kullanıyorsunuz.
Hocam aslında format öncesi her driver günceldi ama dün attığım için formatı birkaç sürücüyü güncelleyemedim şu an. Bu programa göre ne yapmam gerekiyor. BIOS'um en güncel sürüm ondan eminim.

Geri
Yukarı