HP Pavilion 17-AB001NT W7R28EA Ani FPS Düşüşleri

batuhankaraca

Hectopat
Daha fazla  
Daha önce de bu bilgisayarla ilgili konular açılmış ancak bir çözüm bulabilen olmamış sanırım. Bilgisayarımı Ekim ayında Teknosa'dan almıştım ancak aldığım ilk günden itibaren FPS problemim vardı. Şubat ayında bilgisayarı garantiye gönderdim ve ikinci gönderişimde penta tarafından değişim gerçekleşti. Ancak gelen yeni bilgisayarda da aynı problem mevcut. Tekrar onarım olarak garantiye gönderdim ancak benchmark testi yapmışlar, driver güncelleştirip, bilgisayarı sıfırlamışlar ve donanımsal olarak bir sıkıntı olmadığını yazmışlar. Yaptıkları benchmark testini bende uyguladım ancak benchmark'da FPS herhangi bir sıkıntı olmuyor sabit değerlerde gözüküyor ancak oyuna girdiğim andan itibaren 50 FPS alıyorsam bu değer belli aralıklarla sürekli olarak düşüyor. Ben de bilgisayarı tekrar göndermeden önce burada sormak istedim, böyle bir sıkıntı yaşayıp çözebilen ya da neden kaynaklandığına dair tavsiyesi olan yardımcı olabilecek var mı?

HP Pavilion 17-ab001nt (ENERGY STAR) Ürün Özellikleri | HP® Müşteri Desteği

Burada da kendi yüklediğim video var:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun bir çok sebebi olabilir ancak bilgisayarı değişim yapmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız:
  1. Oynadığınız oyun orjinal olmadığından nvdia ekran kartınız oyunla stabil çalışmıyor olabilir.
  2. Bazı oyunlarda Directx sürümüyle Ekran kartınızın Directx sürümleri stabil çalışmayabiliyor. Eğer directx 12'de oynuyorsanız 11'e, 11'deyse 12'ye, olmadı 11'den 10'a alıp deneyin.
  3. NVIDIA Denetim Masası'ndan Yüksek performans ayarlarını seçebilirsiniz. Bazı ayarları, örneğin dikey senkronizasyon, yatay senkronizasyon, kenar yumuşatma'yı, Physx'i oyunda (FXAA-MXAA...) ve aynı zamanda nvdia denetim masasından kapatıp deyebilirsiniz. Eğer isterseniz NVIDIA denetim masası ayarlarının tümünü ekran görüntüsü alıp atarım. Fenemekte fayda var, çok iyi FPS yükselmesi aldım ben. (Bende HP Pavilion 15-AU110NT var. FPS değerlerinde dengesizlik vardı, bu şekilde donmadan stabil FPS alabildim. Bunun için görüntü kalitesinden biraz feragat etmeniz gerekebilir. Ekran kartınız fena bir ekran kartı değil bu ayarlarla düzeleceğini umuyorum.)
  4. Oyununuza görev yöneticisinden işlemci için yüksek öncelik atayabilirsiniz. Bununla ilgili internette bir çok makale bulunuyor.
  5. Ekran kartı driverlarınızı aygıt yöneticisinden silin ve NVIDIA'nın sitesinden ekran kartınızınız driverini ve geforce experience indirip kurun. (Bu yolla sorunu çözülenler olmuş forumlarda.)
Bunların hiçbiri olmazsa *Bu paraya keşke monster, MSI veya ASUS ROG, hiç olmadı HP omen alsaydınız diyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun bir çok sebebi olabilir ancak bilgisayarı değişim yapmanıza rağmen hala sorun yaşıyorsanız:
  1. Oynadığınız oyun orjinal olmadığından nvdia ekran kartınız oyunla stabil çalışmıyor olabilir.
  2. Bazı oyunlarda Directx sürümüyle Ekran kartınızın Directx sürümleri stabil çalışmayabiliyor. Eğer directx 12'de oynuyorsanız 11'e, 11'deyse 12'ye, olmadı 11'den 10'a alıp deneyin.
  3. NVIDIA Denetim Masası'ndan Yüksek performans ayarlarını seçebilirsiniz. Bazı ayarları, örneğin dikey senkronizasyon, yatay senkronizasyon, kenar yumuşatma'yı, Physx'i oyunda (FXAA-MXAA...) ve aynı zamanda nvdia denetim masasından kapatıp deyebilirsiniz. Eğer isterseniz NVIDIA denetim masası ayarlarının tümünü ekran görüntüsü alıp atarım. Fenemekte fayda var, çok iyi FPS yükselmesi aldım ben. (Bende HP Pavilion 15-AU110NT var. FPS değerlerinde dengesizlik vardı, bu şekilde donmadan stabil FPS alabildim. Bunun için görüntü kalitesinden biraz feragat etmeniz gerekebilir. Ekran kartınız fena bir ekran kartı değil bu ayarlarla düzeleceğini umuyorum.)
  4. Oyununuza görev yöneticisinden işlemci için yüksek öncelik atayabilirsiniz. Bununla ilgili internette bir çok makale bulunuyor.
  5. Ekran kartı driverlarınızı aygıt yöneticisinden silin ve NVIDIA'nın sitesinden ekran kartınızınız driverini ve geforce experience indirip kurun. (Bu yolla sorunu çözülenler olmuş forumlarda.)
Bunların hiçbiri olmazsa *Bu paraya keşke monster, MSI veya ASUS ROG, hiç olmadı HP omen alsaydınız diyorum :)

Öncelikle yorumun için teşşekkür ederim (Bu sıkıntıları yaşadıktan sonra çok dedim neden Hp' ye bulaştım diye ama biraz da şans diyelim).
Oyunu origin üzerinden oynuyorum diğer oynadığım oyunlarda yine steam, uplay gibi platformlar üzerinden. Ekran kartı driverını silip tekrar yükledim, ddu ile de denedim, bios güncellemesi yaptım, windows recovery işlemi yaptım, bataryadan kaynaklı olabilir diye bataryasız olarak denedim. Nvidia control panel ayarlarıyla uğraştım (yine de ekran görüntüsü atarsanız sevinirim denemiş olurum en azından) , yine dediğiniz gibi dikey senkronizasyon ayarlarına baktım. Xbox DVR'la alakalı bişeyşer okudum onu da kapattım, uyumluluk modu falan vs. baya birşey ile oynadım ama çözüm bulamadım. Videoda olduğu gibi sürekli düşüşler var. Tabi bilmediğim birçok şey olabilir yine.

Ayrıca güç tasarrufu ya da dengeli modda oyun oynarsam fps drop olayı yaşamıyorum tabi bu seferde bilgisayar belli bi süre sonra ısınmaya başlıyor. Yüksek performans' a geçtiğim zaman oyun girdiğim andan itibaren bu sıkıntıyı yaşıyorum. Bunun nedenini anlayamadım ama.

Konu bayağı eskiymiş ancak buraya yazmak istedim hala sıkıntı çekenler varsa diye.
Bu model laptoplarda ki kronik bir sıkıntı, nedeni iki şey, birincisi adaptörün Wat'ının yetmemesi ikincisi de throttling. Denetim masasından ilk olarak yüksek performans planını ayarlayıp sonra minimum işlemi kullanımını %5, soğutma ilkesi etkin, maksimum işlemci kullanımını ise %80-%85 arası bir değere limitlemek bu sorunları benim için çözdü. Ayrıca servistende 150W'lık bir adaptör aldım ancak o çok etki etmedi. Harici soğutucu varsa o etki edebilir birazcık da olsa.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı