HP Pavilion anormal sıcaklık değerleri

Okzi

Decapat
Daha fazla  
Bu konuyu açmak istememin sebebi hem bir fikir oluşturmak hem de soru sormak 6 ay önce laptop aldım ve heyecandan test falan yapıp direkt oyunlar daldım. 2 gündür oyunlarda bilgisayar kendini kilitlemeye başlayınca sıcaklık değerlerinden şüphelendim ve testler yaptım. Testler korkunç oyun içerisinde 106 dereceye kadar çıkıyor. Sormak istediğim şey şu iyi bir soğutucu alıp 90 dereceye indirebilir miyim yoksa ürünü garanti veya iadeye mi göndermeliyim?
İşlemci: AMD Ryzen 7 4800H
Ekran kartı: NVIDIA 1660 Ti Q Max
Marka HP
1.görsel BF 1 de test sonuçları 2.görsel stres testi.

bf1.png

stabilitytest.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkasını yükseltip de test edin. Ciddi bir düşüş varsa (sanmıyorum) soğutucu işe yarayacaktır fakat 106C cidden fazla. Ben pek umutlu değilim. Servise yollasanız da onlar stres testi açacak, bilgisayar crash vermeyecek ve "sorun yok" diyecekler muhtemelen. Ya da belki şanslısınızdır, deneyebilirsiniz.

Soğutucu alın diyeceğim fakat pek bir umudum yok sıcaklık değerleri çok fazla, üzülerek söylüyorum iade edebiliyorsanız edin, bol şans.

Soğutucu çok etki etmez diye düşünüyorum. En azından yolla servise garantili mal sonuçta hem şikayetleri belirt hem de termal macunlarını falan yenileyip bir temizliğini yapsınlar. Zaten HP'lerin kronik problemi ısınma. Ne hikmetse adamlar çözemediler bunu senelerdir. En iyisi de en kötüsü de güneş gibi.

Bu konuyu açmak istememin sebebi hem bir fikir oluşturmak hem de soru sormak 6 ay önce laptop aldım ve heyecandan test falan yapıp direkt oyunlar daldım. 2 gündür oyunlarda bilgisayar kendini kilitlemeye başlayınca sıcaklık değerlerinden şüphelendim ve testler yaptım. Testler korkunç oyun içerisinde 106 dereceye kadar çıkıyor. Sormak istediğim şey şu iyi bir soğutucu alıp 90 dereceye indirebilir miyim yoksa ürünü garanti veya iadeye mi göndermeliyim?
İşlemci: AMD Ryzen 7 4800H
Ekran kartı: NVIDIA 1660 Ti Q Max
Marka HP
1.görsel BF 1 de test sonuçları 2.görsel stres testi.

Eki Görüntüle 1062609

Eki Görüntüle 1062608
Benimki 1650 olan modeli. Şu anda 9 aydır bakım yapmadığım için The Witcher 3 yüksek ayarlarda 95-100 derece arası gidiyor. Büyük ihtimal sizin cihaz sorunlu. Ama yine de bir bakım yapmakta fayda var. O işlemcinin o kadar ısınacağını düşünmüyorum. Bu arada tavsiyem 95 derece üstüne çıktığı zaman oyun oynamayın. Şahsen ben 90 dereceyi gördüğüm zaman oyunu kapatıyorum. Hatta şu anda bakım yapana kadar düşük sistem isteyen oyunlar oynuyorum.

Acaba işlemciyi yoran bir virüs mü var diye format attım.Ondan sonra altına kitap koyarak 1 saat oyun oynadım açıkcası bugün 91 derecede sabitlemeye çalıştı (ama hala bazı ataklarda 100 derecenin üstüne çıkıyor) ve hiç bilgisayar kendini kapatmadı. Laptop soğutucu siparişi verdim yarın gelince bir de onunla test edeceğim eğer soğutmayla birlikle 80 90 derece civarına sabitliyebilirsem yeterli diye düşünüyorum.Umarım gerçekleşir çünkü garantiydi iadeydi derken zamana harcıyan ve yorucu şeyler.Burayı güncel tutmaya devam ediceğim yaptıklarımı yazmak istiyorum HP marka laptop ve amd mobil işlemci kullanan arkadaşlar faydalanır.
1.görsel BF1 testi.
2.görsel Far Cry 5 testi
Bugün sipariş ettiğim soğutucu geldi. Test sonuçlarını aşağıya bırakıyorum HP almak isteyen arkadaşlar bakabilir ben test sonuçlarına bakarken üzüldüm. Laptop soğutucu 6 fan ile Turbo modda çalışmasına rağmen oyunlardaki maksimum gördüğüm derecelerde düşüş olmadı 104 dereceye kadar çok rahat çıkıyor. Soğutucunun tek etkisi oyun bazı anlarda 90 derecenin altına düşmeyi başarda ama ortalama olarak 93 derece civarında gezdi. Daha önceden stress testlerinde korktuğum için 1 dkdan uzun süre yapmamıştım soğutucuya güvenerek uzun süre yapmayı düşündüm ve bilgisayar 2.dk da 110 derece doğru tırmandı ve anında kendini kitledi buyurun sonuçlar.
1.Görsel Bf1
2.Görsel Far Cry 5
3.Görsel kendini kitlediği test

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    25,7 KB · Görüntüleme: 32
  • FAR CRY 5.PNG
    FAR CRY 5.PNG
    24 KB · Görüntüleme: 40
  • soğutucu ile birlikte.PNG
    soğutucu ile birlikte.PNG