HP pavilion dv6 1356et Kingston 4GB 1333 MHz RAM Takınca Açılmıyor

Sefa Beker

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar HP pavilion dv6 1356et laptopa 2x2 4GB şeklindeki RAM'lerden birinin bozulması sonucu DDR3 1333 MHz sodımm RAM aldım. Aldığım yer ve ürün bağlantısı:
Kingston 4GB 1333MHz DDR3 Notebook Ram (KVR13S9S8/4) Fiyatı

RAM'i taktım fakat PC açılmıyor. BIOS ekranı dahi gelmiyor. Eski RAM'i taktığımda sıkıntısız sistem çalışıyor. Sorunun BIOS sürümünden kaynaklandığını düşündüm. BIOS türü ise Insydeh20. HP'nin sitesinden son sürüm olan f46'yı yükledim fakat zaten son sürüm olduğu için bir şey değişmedi sorun devam ediyor. Acaba HP'nin sitesi hariç başka bir yerden en son sürümü bulma şansımız nedir? Dahası üzerindeki çalışan RAM ile aldım. RAM'in özellikleri bire bir aynı neden çalışmadığını anlamış değilim. Bilgisayarın anakartı 8 GB RAM'e kadar destekliyor onda da problem yok. Özellikle Recep beyden yardım rica ediyorum. Cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler. CPU-z görüntülerini ekliyorum.

24fdfadc5da0e564d3688def5b73d449.PNG
7766eb3a8dd3fdbeeac7fff9bff662c0.PNG
c898576bca094bd0c4c6e687aea03d52.PNG

Güncel

Evet bütün kombinasyonları denedim sonuç aynı. Ama dediğiniz gibi eskisi 16 aldığım 8 çipli. Buna hiç dikkat etmemiştim. Başka bir çözüm yolu yok ise mecburen iade etmem gerekecek. Peki bu bios sürümünün daha güncelini başka bir yerden bulma şansımız nedir. Belki varsa desteğin sağlanacağına inanıyorum.

Normalde dikkat etmen gereken bir kriter değil. Benimki gözlem, eski makinalarda sıkıntı olabiliyor. Çip sayısı ve diğer tüm kriterler örtüşse de çalışmama riski olabiliyor, bu da bir gerçek.

BIOS konusunda yardımcı olamıyorum, olunca HP ekliyor normalde.

Bu gün Hepsiburadayı arayıp iade işlemini başlattım. Telefonda bana verdikleri kargo no su ile ücretsiz gönderim yaptım. Aynı zamanda da 16 çipli bir ram buldum. Şurada:
Hi-Level 4GB 1333MHz DDR3 Notebook Ram (HLV-SOPC10600/4G) Fiyatı
İnşallah diğer yüzünde de 8 tane çipi vardır. :vıy:
Aslında Kingston u alırken bunu da görmüştüm ama marka olsun demiştim. Umarım bu uygun çıkar.

Bu gün bir şey farkettim. Hp Support Assistant Programında Belleğin 1067 Mhz olduğu gözüküyor. Cpu-z bize yanlış bilgi mi veryor yoksa. Yada hp nin gösterdiği takılması gereken ram türü cpu-z takılı ram bilgisi mi? Kafam karıştı.
Ekran Alıntısıs.PNG

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı