HP Pavilion G6-1290ET Windows 10 Açılış Hızı Sorunu

David M. Boren

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Dün @Neurevt 'nun önerisiyle laptopuma Windows 10 kurdum. Ancak Windows 8.1, 10 sn gibi bir hızla hazır hale gelirken Windows 10, 1 dk 15 sn gibi bir sürede hazır hale geliyor. Windows'un açılış hızında bir sorun var ve bu nedense bir tek Windows 10'da başıma geliyor. Yardımcı olur musunuz?

HP Pavilion G6-1290ET İşletim Sistemi Önerisi

Son düzenleyen: Moderatör:
Kurduğunuz Windows sürüm numarası nedir? UEFI kurulum mu yaptınız yoksa normal kurulum mu? Açılış süresini yapacağınız ince ayarlar ile iyileştirebilirsiniz. Öncelikle OneDrive'yi kullanmıyorsanız tamamen silin. Öncelikle Wise Care 365 yazılımını kurup sistem iyileştirici > başlangıç yöneticisi > başlangıçtan gereksiz servisleri ve gereksiz başlangıç öğelerini kaldırın. Ardından sistem iyileştiriciye gelip direk iyileştire basın. Services.msc'ye girerek kullanmadığınız servisleri devre dışı bırakın. Ayrıca MyDefrag ile güvenli modda System Disk Monthly birleştirmesi yapmak açılış süresini kısaltacaktır. Ayrıca yeniden başlatarak açılış süresini hesaplıyorsanız hata yapıyorsunuz. Bilgisayarı tamamen kapatıp güç tuşuna basarak süre hesaplaması yapacaksınız. Yeniden başlatma ile açılış süresi tamamen kapatıp açma ile bir değil. Tamamen kapatıp açarsanız cihaz daha kısa sürede boot olacak ve işletim sistemi açılacaktır.

Son düzenleme:
Kurduğunuz Windows sürüm numarası nedir? UEFI kurulum mu yaptınız yoksa normal kurulum mu? Açılış süresini yapacağınız ince ayarlar ile iyileştirebilirsiniz. Öncelikle OneDrive'yi kullanmıyorsanız tamamen silin. Öncelikle Wise Care 365 yazılımını kurup sistem iyileştirici > başlangıç yöneticisi > başlangıçtan gereksiz servisleri ve gereksiz başlangıç öğelerini kaldırın. Ardından sistem iyileştiriciye gelip direk iyileştire basın. Services.msc'ye girerek kullanmadığınız servisleri devre dışı bırakın. Ayrıca MyDefrag ile güvenli modda System Disk Monthly birleştirmesi yapmak açılış süresini kısaltacaktır. Ayrıca yeniden başlatarak açılış süresini hesaplıyorsanız hata yapıyorsunuz. Bilgisayarı tamamen kapatıp güç tuşuna basarak süre hesaplaması yapacaksınız. Yeniden başlatma ile açılış süresi tamamen kapatıp açma ile bir değil. Tamamen kapatıp açarsanız cihaz daha kısa sürede boot olacak ve işletim sistemi açılacaktır.

Sürüm 1703. Makine UEFI desteklemediğinden tabiki normal kurulum. One Drive ve diğer arkaplanda çalışan Windows uygulamalarını sildim/devre dışı bıraktım. Görev Yöneticisindeen başlangıç menüsünde yer alan gereksiz sistemi yavaşlatan uygulamaları da devre dışı bıraktım. Yine dediğiniz Wise Care 365 yazılımını kurup işlemleri yaptım. Services.msc' de sistem ile ilgili şeyler olduğundan dokunmadım. MyDefrag ile veyahut başka şekilde disk birleştirme yapmam doğru değil; çünkü SSD kullanıyorum, bunu istesem de yapamam. Benim size belirttiğim süre açılırken windows logosundan sonra bir kararma oluyor o an itibari ile 1.15 sn Windows 8.1 de bu aşamadayken 5 sn falan bekliyordu.
Windows 10 kurunca nedense böyle ilginç bir sorunla karşılaştım. SSD nin iyi olduğu demek ki Windows 10 kurabileceğim anlamına gelmiyormuş; diğer donanımlar yetersiz kalıyor sanırsam, sorun belli açık bir şekilde Windows 10'u makine desteklemiyor. Başka önerebileceğiniz işletim sistemi var mı? Son olarak bilgisayara kaç ay/yıl da bir yeni sistem kurulmalı; uzun vadeye dayalı olarak kasmalar meyadana geliyor?

Yardımlarınız için teşekkürler, saygılarımla...

Sistem özellikleriniz Windows 10'a tam uyumludur. SSD'niz varken 1 dakikadan fazla sistemin açılması gerçekten çok saçma olmuş. Teknik servisimde SSD'siz eski makinelere bile sorunsuz şekilde Windows 10 kurup 20-25 saniyede açlışma süresi alırken sizin 1 dakikadan fazla açılma süresi almanız gerçekten garip olmuş. Dediğim gibi desteklememe gibi bir ihtimal yok. Windows 10'un 945GM chipsete bile desteği var. Tüm donanımlarınız Windows 10 için fazla bile. Tüm sürücüleri eksiksiz ve doğru şekilde güncelleyip crystal disk mark ile boşta iken benchmark testi yapıp sonuçları burada paylaşın. Windows 10'un açılış süresi Windows 8.1'den daha kısadır.

Sistem özellikleriniz Windows 10'a tam uyumludur. SSD'niz varken 1 dakikadan fazla sistemin açılması gerçekten çok saçma olmuş. Teknik servisimde SSD'siz eski makinelere bile sorunsuz şekilde Windows 10 kurup 20-25 saniyede açlışma süresi alırken sizin 1 dakikadan fazla açılma süresi almanız gerçekten garip olmuş. Dediğim gibi desteklememe gibi bir ihtimal yok. Windows 10'un 945GM chipsete bile desteği var. Tüm donanımlarınız Windows 10 için fazla bile. Tüm sürücüleri eksiksiz ve doğru şekilde güncelleyip crystal disk mark ile boşta iken benchmark testi yapıp sonuçları burada paylaşın. Windows 10'un açılış süresi Windows 8.1'den daha kısadır.

HP nin destek hattını aradım, niye böyle oluyor dedim, dediler ki HP nin sitesindeki yazılımları kurun. Orda Windows 10 için yoktu 8 için olanı kurdum dedim. Bir test başlattılar BIOS'tan yapılan; cihazın bütün sonuçları iyi çıktı. Bu sefer dedim niye böyle; başka işletim sistemi kur dediler, 8.1' e geçtim; düzeldi. Evet sistem Windows 10'u destekliyor olabilir. Ama burada benim deneyimlerim konuşuyor, yapabileceğim sanırım hiç bir şey yok; mecburen başka bir işletim sistemine geçeceğim.
Windows 10 haricinde önerebileceğiniz işletim sistemi var mı?
Peki crystaldisk mark ile güncelleme sonuçlarını paylaşacağım...

BIOS sürümünü güncelleyip tekrar temiz kurulum yapmanızı öneririm. Mutlaka ters giden bir şeyler vardır. HM65 chipsetli bir makineye zaten Windows 10'dan daha iyi bir işletim sistemi kuramazsınız. Windows 10 istemiyorum derseniz 8.1 x64 kurup son sürüme güncelleyin. USB belleğe yüklediğiniz .iso dosyasını nereden edindiniz?

BIOS sürümünü güncelleyip tekrar temiz kurulum yapmanızı öneririm. Mutlaka ters giden bir şeyler vardır. HM65 chipsetli bir makineye zaten Windows 10'dan daha iyi bir işletim sistemi kuramazsınız. Windows 10 istemiyorum derseniz 8.1 x64 kurup son sürüme güncelleyin. USB belleğe yüklediğiniz .iso dosyasını nereden edindiniz?

Bios sürümüm zaten güncel. Dün linkini verdiğiniz program aracılığıyla iso yu indirdim.
Bu arada buyrun test sonuçları

q.PNG

SSD'nizden tam verim alıyorsunuz. Değerleriniz olağanın üstünde. Kurulumda mutlaka bir hata meydana gelmiş olmalı. Tavsiyem tekrar temiz kurulum gerçekleştirin ve sürücülerinizi Windows Update ile güncelleyin. Ardından Intel Update Ulity yazılımı ile chipset ve grafik işlemci sürüsünü güncelleyin. İlk postumdaki işlemleri tekrar uygulayın (defrag hariç). Bunlarla uğraşmayıp Windows 8.1'e geçmek isterim derseniz sakınca yoktur. İmzamdaki sistem sizin sistemizden daha eski ve sizin bileşenleriniz Windows 10'a daha uyumlu. 5 saniye boot süresi 5 saniye de açılış süresi alıyorum. Uyumla alakalı bir durum olmadığı kesin.

SSD'nizden tam verim alıyorsunuz. Değerleriniz olağanın üstünde. Kurulumda mutlaka bir hata meydana gelmiş olmalı. Tavsiyem tekrar temiz kurulum gerçekleştirin ve sürücülerinizi Windows Update ile güncelleyin. Ardından Intel Update Ulity yazılımı ile chipset ve grafik işlemci sürüsünü güncelleyin. İlk postumdaki işlemleri tekrar uygulayın (defrag hariç). Bunlarla uğraşmayıp Windows 8.1'e geçmek isterim derseniz sakınca yoktur. İmzamdaki sistem sizin sistemizden daha eski ve sizin bileşenleriniz Windows 10'a daha uyumlu. 5 saniye boot süresi 5 saniye de açılış süresi alıyorum. Uyumla alakalı bir durum olmadığı kesin.

Kurulumda bir sorun olacağını düşünmüyorum. Windows 8.1 kuran benim Windows 10'u da kuran benim aynı ayarları yapıyorum. Ama nedense boot süresi Windows 10 da 1 yıl önce kurduğumda bu şekildeydi, 1 yıl sonra farkettim ki yine aynı. Ben hiç uğraşamayacağım çocuk oyuncağı değil makine; Windows 8.1 'e geçiyorum.
Son olarak Windows 8.1 i de Media Creators Tool ile indiriyorum. Windows 8.1 Pro x64 kuracağım; bu adımlar doğru değil mi?
Bilgisayara kaç ay/yıl da bir yeniden sistem kurmak gerekir ?
bu sorulara yanıt vermeniz benim için yeterli olacaktır...

Windows 8.1 x64 Core sürümünü kurun. Pro sürümünün gereksiz özelliklerini sisteminize kurup şişirmenizi önermem. Pro sürümü daha çok kurumsal sektörlere dayalı çıkarılmış sürümdür. Ev kullanıcısı iseniz Core sürümü ile tüm işlerinizi eksiksiz yapabilirsiniz. Sisteminize gerekmedikçe format atmanıza gerek yoktur. Zaten SSD'nin düşük verilere erişim süresi ile işletim sisteminiz şişse bile hala ilk günki hızını korumaya devam edecektir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı