HP Pavilion Gaming 15-BC203NT nasıl?

deMarc

Kilopat

Bu bilgisayari bugun aldim da aceleye geldi oncesinde hic arastiramadim. Bu ozelliklerde bir laptopa gore cok ucuz geldi bana. 3 ay once i7 6700HQ, GTX950, 12GB RAM'li Asus'u anneler gunu indirimi diye 3200'e almistim. Onun karti yaninca iade verdiler, 300 fark koyup bunu aldim. Yalniz benim Asus hala 3599 lirayken bunun bu fiyatta olmasi enteresan. Hatta HP'nin ayni seriden ama ozellikleri bundan dusuk modeli yine Vatan'da 500 TL daha pahali:

Gerci 1000 TL hafta sonu indirimi dediler alirken, haftaya eski fiyatina donecek ama internette baktim, bu modelin satildigi baska hicbir yer de yok. İlk kez vatan bilgisayar mi getirtti bu modeli acaba, ne dusunuyorsunuz fiyati ve ozellikleri hakkinda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiyat gayet iyiymiş. Isınma vb. bir sorun da yoksa güzel cihaz.

500 TL daha verip Dell Insprion 7567 almak daha mantıklı ama bu cihazda gayet iyi ama bu cihaz eski HP serileri gibi ısınıyorsa bu cihaz alınmaz.

merhaba bende bc203 almayı çok düşünüyorumda vatandan internette hiç benchmark yada fps testi göremedim malesef bi tek bc200 ürününün fps testini gördüm ondada sadece gta V high testi yapılmıştı ilginçtir ki i7-7700hQ ya sahip olmasına 16 gb ram ve gtx 1050 sahip üründe 25-30 fps arası alırken monster abra a5 v12.1 de 50 fps e sahip neden bu kadar fps farkı var daha düşük bir işlemcide ? birde konuyu açan hocam aldığınız fps leri benimle paylaşır mısın?

yorumum kurallara uymadığı için 24 saat bir şey yazamadım, biraz bahsedeyim şimdi.

bilgisayarı beğendim. asus'umdan da memnundum gerçi ama kronik sorunları olan bir seri olduğundan diken üstündeydim hep, nitekim de 2,5 aylıkken ve ortada hiçbir şey yokken bilgisayarın muhtemelen ses kartı yandığından perte çıktı. bu ise daha güven veren bir seri gibi. en azından olumsuz bir yoruma rastlamadım henüz.

yıllardır eski pcler kullandığımdan çok oyun kültürüm yok, dolayısıyla fps nerden nasıl kontrol edilir pek bilmiyorum. asus'ta da oynadığım ets2'yi kurdum dün, bugün de cs:go kurdum. cs:go'yu da hayatımda ilk kez de bugün oynamış oldum. fps'yi nasıl kontrol edeceğimi söylerseniz bakabilirim ama iki oyun da en yüksek ayarlarda gayet akıcıydı.

en fazla yarımşar saat oynadım oyunları, asus 20dk ets2 oynayınca bile oldukça ısınıyordu, bunda en ufak bir ısınma olmadı. bilgisayar resmen buz gibi. gerçi şu var, fanı oyundayken gerçekten güçlü çalışıyor. kulaklıksız hoparlörden oynayacaksanız kimisini rahatsız edebilir, ben kulaklıkla oynamaya alıştığımdan hiç fark etmiyor. ısınıp sessiz olacağına sesli çalışıp soğuk olsun, tercih ederim. gerçi hp cool sense diye bir uygulama geliyor bütünleşik, onu devre dışı bırakınca o ses azalıyor da olabilir, uygulamanın ana sayfasında şöyle bir açıklama mevcut: https://i.hizliresim.com/5Q146z.jpg tabii ısınma durumunu gta5, battlefield gibi sistemi zorlayan oyunları 3-4 saat oynadıktan sonra da kontrol etmek lazım, ben şu an için oynamayı düşünmediğim için üzerinde durmadım, belki ısınıyordur yoğun kullanımda. sadece eski asus'umdan daha iyi bu konuda onu söyleyebilirim. bu arada hep karşılaştırıyorum, bilgi amaçlı o asus'un linki de dursun şurda: ASUS X550VX CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-12GB RAM-1TB HDD-GTX950M 2GB-15.6"W10 NOTEBOOK

windows 10'un winsat formal performans testi sonucunu da koplayayayım şuraya meraklısı için:

<SystemScore>5.9</SystemScore>
<MemoryScore>8.4</MemoryScore>
<CpuScore>8.4</CpuScore>
<CPUSubAggScore>8.3</CPUSubAggScore>
<VideoEncodeScore>8.4</VideoEncodeScore>
<GraphicsScore>8</GraphicsScore>
<Dx9SubScore>9.9</Dx9SubScore>
<Dx10SubScore>9.9</Dx10SubScore>
<GamingScore>9.9</GamingScore>
<StdDefPlaybackScore>TRUE</StdDefPlaybackScore>
<HighDefPlaybackScore>TRUE</HighDefPlaybackScore>
<DiskScore>5.9</DiskScore>

asus'ta da sistem puanı bu civardaydı, yepyeni pc'nin sistem puanı neden 5,9 olur anlamıyorum. belki ssd takılsa artacaktır.

ssd demişken, m.2 ssd kart yuvası bulunuyor. yani üzerindeki hard diski sökmeye gerek duymadan m2 tipi daha yüksek hızlı ssd kart takılabilir. sata beslemeli normal ssd disk takmak isterseniz hard diski sökmeniz gerekecek. bunların da hepsi teknik servis aracılığıyla yapılıyormuş, biz yapmaya kalkarsak garanti devre dışı kalıyormuş sanırım. 480'lik m2 ssd'ler şu an için bana pahalı geliyor, 240 da bence kurtarmaz. bir sene böyle kullanırım, seneye hem fiyatlar belki düşer, hem de sistem biraz ağırlaşırsa format atmak için bahane olur, ssd takarım.

tuş takımında arka aydınlatma var. fakat ışık ayarı yok ve gözü alıyor. ben aydınlatmasız kullanıyorum, alışkınım zaten ekran aydınlatmasıyla tuşlar yeterince görünüyor. tuş takımında alışamadığım tek şey virgül tuşunun konumu. enter'ın üzerine koymuşlar resmen. her virgül yapacağımda yanlış yapıyorum. enter da shift tuşu boyutunda, ona da alışmam biraz zaman alacak.

belki sırf benimkinde öyledir ama kulaklık jakı biraz sıkı olmuş. kulaklığı takıp çıkarken güç harcamam gerekiyor biraz. belki takıp çıkardıkça biraz daha iyi olur.

laptopun ses sistemi bang & olufsen imzalı. b&o'ya ses sistemlerinin apple'ı derler, çok kaliteli olmasından ziyade ürünlerinin tasarım konusunda çok başarılı olmasından ötürü yakıştırılan bir benzetmedir. bir bose kalitesinde değildir tabii ama yine de bir laptop için çok iyi bir sistem. sesini hoparlörden de kulaklıktan da test ettim, hem çok güçlü hem de oldukça temiz bir sesi var. belki de laptobun en sevdiğim yönü oldu ses kalitesi.

bilgisayarın bataryası cihaza entegre. dolayısıyla batarya ömrü bittiğinde yenisini almak biraz sıkıntı ama artık çoğu laptop aynı şekilde. asus'unki çıkabiliyordu ama. bir de ram ve hdd/ssd upgrade'i yapmak için alt kasayı komple açmak gerekecek, bölgesel vidalar yok.

bu arada gtx 1050 işlemci neden bu kadar ucuz diye düşünüyordum. araştırmama göre gtx 1050 ile 950 arasında öyle dağlar kadar fark yokmuş, %20 civarı maksimum bir fark söz konusu. hatta gtx 960 benchmark sonuçlarına göre 1050'den daha iyi bir kartmış. bense 960'tan bile daha iyi sanıyordum, ilk yorumda koyduğum 3999'luk hp bu yüzden daha pahalı sanırım.

başka sorularınız varsa yanıtlamaya çalışırım.

Geri
Yukarı