HP Pavilion Gaming 15-BC203NT nasıl?

yorumum kurallara uymadığı için 24 saat bir şey yazamadım, biraz bahsedeyim şimdi.

bilgisayarı beğendim. asus'umdan da memnundum gerçi ama kronik sorunları olan bir seri olduğundan diken üstündeydim hep, nitekim de 2,5 aylıkken ve ortada hiçbir şey yokken bilgisayarın muhtemelen ses kartı yandığından perte çıktı. bu ise daha güven veren bir seri gibi. en azından olumsuz bir yoruma rastlamadım henüz.

yıllardır eski pcler kullandığımdan çok oyun kültürüm yok, dolayısıyla fps nerden nasıl kontrol edilir pek bilmiyorum. asus'ta da oynadığım ets2'yi kurdum dün, bugün de cs:go kurdum. cs:go'yu da hayatımda ilk kez de bugün oynamış oldum. fps'yi nasıl kontrol edeceğimi söylerseniz bakabilirim ama iki oyun da en yüksek ayarlarda gayet akıcıydı.

en fazla yarımşar saat oynadım oyunları, asus 20dk ets2 oynayınca bile oldukça ısınıyordu, bunda en ufak bir ısınma olmadı. bilgisayar resmen buz gibi. gerçi şu var, fanı oyundayken gerçekten güçlü çalışıyor. kulaklıksız hoparlörden oynayacaksanız kimisini rahatsız edebilir, ben kulaklıkla oynamaya alıştığımdan hiç fark etmiyor. ısınıp sessiz olacağına sesli çalışıp soğuk olsun, tercih ederim. gerçi hp cool sense diye bir uygulama geliyor bütünleşik, onu devre dışı bırakınca o ses azalıyor da olabilir, uygulamanın ana sayfasında şöyle bir açıklama mevcut: https://i.hizliresim.com/5Q146z.jpg tabii ısınma durumunu gta5, battlefield gibi sistemi zorlayan oyunları 3-4 saat oynadıktan sonra da kontrol etmek lazım, ben şu an için oynamayı düşünmediğim için üzerinde durmadım, belki ısınıyordur yoğun kullanımda. sadece eski asus'umdan daha iyi bu konuda onu söyleyebilirim. bu arada hep karşılaştırıyorum, bilgi amaçlı o asus'un linki de dursun şurda: ASUS X550VX CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-12GB RAM-1TB HDD-GTX950M 2GB-15.6"W10 NOTEBOOK

windows 10'un winsat formal performans testi sonucunu da koplayayayım şuraya meraklısı için:

<SystemScore>5.9</SystemScore>
<MemoryScore>8.4</MemoryScore>
<CpuScore>8.4</CpuScore>
<CPUSubAggScore>8.3</CPUSubAggScore>
<VideoEncodeScore>8.4</VideoEncodeScore>
<GraphicsScore>8</GraphicsScore>
<Dx9SubScore>9.9</Dx9SubScore>
<Dx10SubScore>9.9</Dx10SubScore>
<GamingScore>9.9</GamingScore>
<StdDefPlaybackScore>TRUE</StdDefPlaybackScore>
<HighDefPlaybackScore>TRUE</HighDefPlaybackScore>
<DiskScore>5.9</DiskScore>

asus'ta da sistem puanı bu civardaydı, yepyeni pc'nin sistem puanı neden 5,9 olur anlamıyorum. belki ssd takılsa artacaktır.

ssd demişken, m.2 ssd kart yuvası bulunuyor. yani üzerindeki hard diski sökmeye gerek duymadan m2 tipi daha yüksek hızlı ssd kart takılabilir. sata beslemeli normal ssd disk takmak isterseniz hard diski sökmeniz gerekecek. bunların da hepsi teknik servis aracılığıyla yapılıyormuş, biz yapmaya kalkarsak garanti devre dışı kalıyormuş sanırım. 480'lik m2 ssd'ler şu an için bana pahalı geliyor, 240 da bence kurtarmaz. bir sene böyle kullanırım, seneye hem fiyatlar belki düşer, hem de sistem biraz ağırlaşırsa format atmak için bahane olur, ssd takarım.

tuş takımında arka aydınlatma var. fakat ışık ayarı yok ve gözü alıyor. ben aydınlatmasız kullanıyorum, alışkınım zaten ekran aydınlatmasıyla tuşlar yeterince görünüyor. tuş takımında alışamadığım tek şey virgül tuşunun konumu. enter'ın üzerine koymuşlar resmen. her virgül yapacağımda yanlış yapıyorum. enter da shift tuşu boyutunda, ona da alışmam biraz zaman alacak.

belki sırf benimkinde öyledir ama kulaklık jakı biraz sıkı olmuş. kulaklığı takıp çıkarken güç harcamam gerekiyor biraz. belki takıp çıkardıkça biraz daha iyi olur.

laptopun ses sistemi bang & olufsen imzalı. b&o'ya ses sistemlerinin apple'ı derler, çok kaliteli olmasından ziyade ürünlerinin tasarım konusunda çok başarılı olmasından ötürü yakıştırılan bir benzetmedir. bir bose kalitesinde değildir tabii ama yine de bir laptop için çok iyi bir sistem. sesini hoparlörden de kulaklıktan da test ettim, hem çok güçlü hem de oldukça temiz bir sesi var. belki de laptobun en sevdiğim yönü oldu ses kalitesi.

bilgisayarın bataryası cihaza entegre. dolayısıyla batarya ömrü bittiğinde yenisini almak biraz sıkıntı ama artık çoğu laptop aynı şekilde. asus'unki çıkabiliyordu ama. bir de ram ve hdd/ssd upgrade'i yapmak için alt kasayı komple açmak gerekecek, bölgesel vidalar yok.

bu arada gtx 1050 işlemci neden bu kadar ucuz diye düşünüyordum. araştırmama göre gtx 1050 ile 950 arasında öyle dağlar kadar fark yokmuş, %20 civarı maksimum bir fark söz konusu. hatta gtx 960 benchmark sonuçlarına göre 1050'den daha iyi bir kartmış. bense 960'tan bile daha iyi sanıyordum, ilk yorumda koyduğum 3999'luk hp bu yüzden daha pahalı sanırım.

başka sorularınız varsa yanıtlamaya çalışırım.
Cevabınız için çok teşekkür ederim şimdi almaya gidiyorum inşallah beni üzmez

yorumum kurallara uymadığı için 24 saat bir şey yazamadım, biraz bahsedeyim şimdi.

bilgisayarı beğendim. asus'umdan da memnundum gerçi ama kronik sorunları olan bir seri olduğundan diken üstündeydim hep, nitekim de 2,5 aylıkken ve ortada hiçbir şey yokken bilgisayarın muhtemelen ses kartı yandığından perte çıktı. bu ise daha güven veren bir seri gibi. en azından olumsuz bir yoruma rastlamadım henüz.

yıllardır eski pcler kullandığımdan çok oyun kültürüm yok, dolayısıyla fps nerden nasıl kontrol edilir pek bilmiyorum. asus'ta da oynadığım ets2'yi kurdum dün, bugün de cs:go kurdum. cs:go'yu da hayatımda ilk kez de bugün oynamış oldum. fps'yi nasıl kontrol edeceğimi söylerseniz bakabilirim ama iki oyun da en yüksek ayarlarda gayet akıcıydı.

en fazla yarımşar saat oynadım oyunları, asus 20dk ets2 oynayınca bile oldukça ısınıyordu, bunda en ufak bir ısınma olmadı. bilgisayar resmen buz gibi. gerçi şu var, fanı oyundayken gerçekten güçlü çalışıyor. kulaklıksız hoparlörden oynayacaksanız kimisini rahatsız edebilir, ben kulaklıkla oynamaya alıştığımdan hiç fark etmiyor. ısınıp sessiz olacağına sesli çalışıp soğuk olsun, tercih ederim. gerçi hp cool sense diye bir uygulama geliyor bütünleşik, onu devre dışı bırakınca o ses azalıyor da olabilir, uygulamanın ana sayfasında şöyle bir açıklama mevcut: https://i.hizliresim.com/5Q146z.jpg tabii ısınma durumunu gta5, battlefield gibi sistemi zorlayan oyunları 3-4 saat oynadıktan sonra da kontrol etmek lazım, ben şu an için oynamayı düşünmediğim için üzerinde durmadım, belki ısınıyordur yoğun kullanımda. sadece eski asus'umdan daha iyi bu konuda onu söyleyebilirim. bu arada hep karşılaştırıyorum, bilgi amaçlı o asus'un linki de dursun şurda: ASUS X550VX CORE İ7 6700HQ 2.6GHZ-12GB RAM-1TB HDD-GTX950M 2GB-15.6"W10 NOTEBOOK

windows 10'un winsat formal performans testi sonucunu da koplayayayım şuraya meraklısı için:

<CpuScore>8.4</CpuScore>

asus'ta da sistem puanı bu civardaydı, yepyeni pc'nin sistem puanı neden 5,9 olur anlamıyorum. belki ssd takılsa artacaktır.

ssd demişken, m.2 ssd kart yuvası bulunuyor. yani üzerindeki hard diski sökmeye gerek duymadan m2 tipi daha yüksek hızlı ssd kart takılabilir. sata beslemeli normal ssd disk takmak isterseniz hard diski sökmeniz gerekecek. bunların da hepsi teknik servis aracılığıyla yapılıyormuş, biz yapmaya kalkarsak garanti devre dışı kalıyormuş sanırım. 480'lik m2 ssd'ler şu an için bana pahalı geliyor, 240 da bence kurtarmaz. bir sene böyle kullanırım, seneye hem fiyatlar belki düşer, hem de sistem biraz ağırlaşırsa format atmak için bahane olur, ssd takarım.

tuş takımında arka aydınlatma var. fakat ışık ayarı yok ve gözü alıyor. ben aydınlatmasız kullanıyorum, alışkınım zaten ekran aydınlatmasıyla tuşlar yeterince görünüyor. tuş takımında alışamadığım tek şey virgül tuşunun konumu. enter'ın üzerine koymuşlar resmen. her virgül yapacağımda yanlış yapıyorum. enter da shift tuşu boyutunda, ona da alışmam biraz zaman alacak.

belki sırf benimkinde öyledir ama kulaklık jakı biraz sıkı olmuş. kulaklığı takıp çıkarken güç harcamam gerekiyor biraz. belki takıp çıkardıkça biraz daha iyi olur.

laptopun ses sistemi bang & olufsen imzalı. b&o'ya ses sistemlerinin apple'ı derler, çok kaliteli olmasından ziyade ürünlerinin tasarım konusunda çok başarılı olmasından ötürü yakıştırılan bir benzetmedir. bir bose kalitesinde değildir tabii ama yine de bir laptop için çok iyi bir sistem. sesini hoparlörden de kulaklıktan da test ettim, hem çok güçlü hem de oldukça temiz bir sesi var. belki de laptobun en sevdiğim yönü oldu ses kalitesi.

bilgisayarın bataryası cihaza entegre. dolayısıyla batarya ömrü bittiğinde yenisini almak biraz sıkıntı ama artık çoğu laptop aynı şekilde. asus'unki çıkabiliyordu ama. bir de ram ve hdd/ssd upgrade'i yapmak için alt kasayı komple açmak gerekecek, bölgesel vidalar yok.

bu arada gtx 1050 işlemci neden bu kadar ucuz diye düşünüyordum. araştırmama göre gtx 1050 ile 950 arasında öyle dağlar kadar fark yokmuş, %20 civarı maksimum bir fark söz konusu. hatta gtx 960 benchmark sonuçlarına göre 1050'den daha iyi bir kartmış. bense 960'tan bile daha iyi sanıyordum, ilk yorumda koyduğum 3999'luk hp bu yüzden daha pahalı sanırım.

Konun cidden ayrıntılı ve güzel olmuş kardeşim aynı şeyler gözümüze çarpmış fakat bu pavilion modelinin vatan computer hariç hiç bir yerde satılmaması benide merak içerisine sokuyor bunun nedeni ne olabilir siye düşünüyorum bugün büyük ihtimalle bilgisayar almaya gideceğim ve şu ikisinden birisi olacak

ASUS R510VX-DM264TC i7-6700HQ/ 16 GB DDR4/1 TB/2 GB NVIDIA® GeForce® GTX 950M/15.6" NOTEBOOK | Teknosa Alışveriş Sitesi - Herkes İçin Teknoloji

HP PAVILION GAMING 15-BC203NT CORE İ7 7700HQ 2.8GHZ-16GB-1TB-15.6-GTX1050-W10

2. koyduğum link zaten senin kisiyle aynı nedersin 500 lira koymaya değer mi?

<CpuScore>8.4</CpuScore>

Şu an nasıl durumu ben de almayı düşünüyorum da 1 hafta içerisinde garibime giden sadece vatanda olması bi de aynı özelliklere sahip hatta daha düşük bi modelin bundan 500 lira fazla olması yanıtlarsan sevinirim bi de ısınma sorunu vs. var mı

Cevabınız için çok teşekkür ederim şimdi almaya gidiyorum inşallah beni üzmez
Nasıl aldın mı bilgisayarı herhangi bi sorunu var mı

cihaza bir adet m.2 ssd sipariş vermiştim samsung evo 960 model, bugün geldi ve taktım. ssd'yi birinci windows diski olarak oluşturdum ama hdd'yi sökmedim, formatlayıp tek parça halinde d diski olarak bıraktım. aslında elimde 2,5 inçlik 240 gb boyutunda boşta bir ssd de var ama zaten hdd'yi sökmek için gerekli mini tornavida da yoktu elimde. neyse.

her iki sürücüyü samsung magician'ın benchmark testine soktum, okuma ve yazma hızlarındaki karşılaştırmaları şu şekilde: https://i.hizliresim.com/Jlj6aW.jpg

hissedilen performansa gelince tabii ki çok fark ediyor. bilgisayarı açma tuşuna bastıktan sonra windows ekranının kullanıma hazır halde önüme gelme süresi yaklaşık 10 saniye. hatta 2-3 saniye wifi'nin bağlanmasını bekliyorum, o daha bağlanamamış oluyor. tabii uygulamaların açılış kapanış hızlarının artması, setup işlemlerinin kısalması bir başka boyutu. mesela kurulumu yapıp, kullanacağım 6-7 programı da kurduktan sonra windows defender ile hızlı tarama gerçekleştirdim, 2 dakika 13 saniye sürdü. eski hdd ile 15 dk ve üzerinde sürüyordu bu.

bunun yanında daha önce yazdığım Win10'un performans ölçüm komutu winsat formal ile yaptığım ölçüm ile karşılaştırmasını da koyayım. ilkinde sistem puanının 5,9 olmasını hdd kullanmasıyla ilişkilendirmiştim, sanırım doğruymuş. zaten en alttaki diskscore değeri de eşdeğer ölçüde artmış.

bu 7200 rpm hdd ile olan puanlar:

<CpuScore>8.4</CpuScore>

bu da samsung evo 960 sonrası puanlar:

<SystemScore>8</SystemScore>
<CpuScore>8.4</CpuScore>
<VideoEncodeScore>8.5</VideoEncodeScore>
<DiskScore>9.15</DiskScore>

bu arada ısınma yok diyordum, uzun süreli oyun oynayınca biraz ısınma oluyor (ssd'yi takmadan önceydi, ssd'den sonra oyun kurmadım henüz) ama o kadarını normal karşılıyorum. en azından laptopun havalandırma yapısı ve hava çıkışı fazla ısıyı atabilecek kadar başarılı. sonuç olarak bilgisayardan gayet memnunum.

Son düzenleme:
Ben size Omen by HP tavsiye ederim. 5499 TL fiyatı var ancak 5299 a indiriyorlar. 4GB GTX1050Tİ ekran kartı, 128SSD, 16GB Ram, windows10 home var.
OMEN HP 15-CE008NT CORE İ7 7700HQ 2.8GHZ-16GB-1TB+128SSD-15.6-GTX1050 Tİ 4GB-W10

Eğer o kadar çıkamam derseniz. Bu fiyat bareminde en iyi seçenek Dell 7567. Farkı 256GB SSD olması. Ancak notebookcheck adresinden ayrıntılı incelerseniz transfer hızlarında biraz yavaş kalıyor.

DELL INSPIRON 15 CORE İ7 7700HQ 2.8GHZ-16GB -1TB+256 SSD-GTX1050Tİ 4GB-15.6"W10

1. Merhabalar bende bu cihazın üzerine yoğunlaştım araştırmalarım sonucu pek fazla bilgi edinemedim sizden oyun ve özellikle günlük kullanım video internet gibi kullanımda bilgi almak istiyorum ne kadar kullanışlı üst düzey oyunlarda ve dediğiniz gibi yoğun kullanımda sıcaklık veya performans kaybı oluyor mu fan sesi ne zaman rahatsız edici olmaya başlıyor ve ne derece teşekkürler

wifi bağlantısı yok diye duydum öyle birşey varmı ?

wifi bağlantısı elbette var. vatan bilgisayar'daki yorumlarda da sormuşlar bunu şaşırdım. 2017 yılında laptopta ethernetle internete bağlanmak zorunda olmak komik olurdu.

1. Merhabalar bende bu cihazın üzerine yoğunlaştım araştırmalarım sonucu pek fazla bilgi edinemedim sizden oyun ve özellikle günlük kullanım video internet gibi kullanımda bilgi almak istiyorum ne kadar kullanışlı üst düzey oyunlarda ve dediğiniz gibi yoğun kullanımda sıcaklık veya performans kaybı oluyor mu fan sesi ne zaman rahatsız edici olmaya başlıyor ve ne derece teşekkürler

açıkçası cs:go ve ets2 dışında bir oyun kurup denemedim henüz. yıllardır heves edip oynayamadığım için hevesimi atana kadar bunları oynarım, sonra battlefield, cod, gta5, battlegrounds gibi oyunlara geçerim diye düşünüyorum. ssd taktıktan sonra zaten fazla olmayan ısınma iyice azaldı. yoğun kullanımım en fazla o işte, cs:go'da 50 kişilik sv'da oynuyorum. aslında ısınma oluyor ama laptopu koyduğum yüzeyde oluyor, fan ekranın alt-arka kısmından ısıyı dışarı atıyor, orası ısınıyor. laptopun içi ısınmadıktan sonra pek sorun yok, gaming laptopu da alıp kucakta performanslı oyun oynayan da pek olmaz sanırım, masanın ısınması çok sıkıntı değil. fanın gürültüsü ise harici ekran kartı devreye girince başlıyor. performans gerektirmeyen işlemlerde pc çok sessiz, oyuna girince fanın uğultusu başlıyor, oyundan çıktıktan 8-10sn sonra bitiyor. kulaklıkla oynarım derseniz bence sıkıntı değil. tiz bir ses değil, masaüstü bilgisayar fanının sesi gibi düşünün, o çeşit o seviye bir ses.

Merakımı giderdiniz teşekkürler. ürün sanırım şuan stokta yok hatta 960 m ekran kartlı olanı da yok. Tekrar stoğa girip indirime girmesini bekleyeceğim.

Geri
Yukarı