HP Pavilion Gaming 15-CX0031NT Isınma Problemi

Kisacaberk

Decapat
HP Pavilion Gaming 15-CX0031NT Laptop aldım bir ay anca olmuştur. Özellikleri şu şekilde:
  • NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
  • Intel Core I5-8300H 2.3 ghz turbo ile 4.0
  • 2x4 8 GB 2666 MHz DDR4
  • 1 TB 7200 RPM HDD
Tertemiz bir sistem gibi gözüküyor değil mi? Bir de SSD olsa of uçak uçak kimse tutamaz ama öyle değil hiç de değil. Bu arada Win10 Pro kullanıyorum, sitesinde daha altını desteklese geçerdim ama geçemiyorum.

Sorunum şu şekilde:
Evimde ısıtıcıya ihtiyacım kalmıyor, atletle dolaşıyorum çünkü bu işlemci 90 dereceden aşağıya ben sınırlamadıktan sonra düşmüyor. Gerçi o da çok ama çok sıkıntılı. Test yaptığım oyunlar PUBG, CSGO, Ac Origins. Hiçbir ayarını ellemeden oynarsam işlemci 90 derece üstüne çıkıyor ve drop yiyorum. Anladığım kadarıyla işlemci kendini korumak için ani şekilde hızını düşürüyor falanmış. Gelişmiş güç seçeneklerinden işlemci güç yönetimi ile 1.8 GHz 'ye sabitlediğimde PUBG'de 80 derece üstüne çıkmadan çok düşük ve orta ayarlar karışık bir şekilde 60 FPS alabiliyorum. Yani kalitemi düşürmem gerekiyor. Ama bu işlemci güç seçenekleri diğer hiçbir oyunda işe yaramıyor. Oyuna girdiğim gibi 3.9 GHz'ye vuruyor işlemci ve anında 95 derece. Throttle Stop programıyla turboyu kapattığımda ancak o şekilde diğer oyunlarda sınırlayabiliyorum işlemcimi o da 2.3 GHz. Isınıyor gene ama oynatıyor. Tabii yine kalite kaybı yaşıyorum işlemci sınırladığım için.
Ac Originste durum daha can sıkıcı sebebini anlamadığım şekilde 1.9 ghz üstüne çıkmıyor o da işlemcinin güç düşürmesinden sanırım çünkü sabit 95 derece. Bu yüzden ac originsi en düşük ayarlarda dahi açsam 50 fps üstüne çıkamıyorum.

Kısaca bilgisayarımdan performans alamıyorum! İşlemcimin durumu bu şekilde. Sınırlıyordum programdan ya da windowstan, belim büküle büküle idare ediyordum ama ac origins sabrımı taşırdı bir çözüm arıyorum. Bakmadığım bir site bulamadığım bir hata. Bu yüzden sizlerle paylaşıyorum. Şuan format atmak geçiyor aklımdan belki windowstan dolayıdır diye çünkü benimkinden daha kötü laptoplar hiç ısınmadan akıyorlar oyunlarda ben aldığım aletle sadece ısınmamı sağlayabiliyorum.

Sizlerden akıl vermenizi istemiyorum yanlış yapmışsın, sat gibi. Sizlerden fikir bir çözüm yolu bir sebep istiyorum. Nolur Hp çok ısınıyor demeyin adamlar bu şekilde performans veren bir bilgisayarı da satmaz en azından ısınması bu kadar çok etkiliyor olamaz be kesin bir iş var bu işin içinde diyebiliyorum.

Aklımdan geçenler windows 7 ye dönmek ama driver bulabilir miyim emin değilim bir diğeri de undervolt yapmakm ama nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Araştırmam sonucunda da bu bilgisayar için bir kaynak bulamadım. Teşekkürler, bekliyorum

Son düzenleme:
Aynı özellikteki monster bilgisayarım var(tek fark ssd olması). İşlemci sıcaklığı en ağır oyunlarda yazın dahi 75 sınırını hiç geçtiğini hatırlamıyorum. İşlemci kullanımlarını kontrol edebilir misiniz ne durumda. Termal macun değişmesi gerekiyor olabilir ama sistem yeni sanırım. Başka da aklıma bir sorun gelmiyor açıkçası.

Aynı özellikteki monster bilgisayarım var(tek fark ssd olması). İşlemci sıcaklığı en ağır oyunlarda yazın dahi 75 sınırını hiç geçtiğini hatırlamıyorum. İşlemci kullanımlarını kontrol edebilir misiniz ne durumda. Termal macun değişmesi gerekiyor olabilir ama sistem yeni sanırım. Başka da aklıma bir sorun gelmiyor açıkçası.
İşlemci kullanımı %99 oluyor ama her zaman değil genelde 30 oluyor 50 70. İşlemcimi kısıyorum 30 civarıyken bile dereceler fazla oluyor. Ac origins ama hep 90 üstü 1.9ghz de ve 95 derece.

Monsterları çok kıskanıyorum onlar sanırım undervolt lu geliyor stok olarak 1050 ekran kartlı daha kötü işlemcileri bile cayır cayır ya. Tam performans alsam sollayacağım ama 5k ya aldığım bilgisayar şuan 3k bandında

Ben de bir HP G6 notebook kullanıcısı olarak maalesef gördüğüm her HP soğutma konusunda hep sıkıntılı oluyor.
Ama benim bu performans kayıplarım çok fazla. Isınır arada takılır ama ac originsi kaldıramıyorum bile diyebilirim böyle birşeyin olmaması lazım sanki bir sorun bir problem var gibi

Ama benim bu performans kayıplarım çok fazla. Isınır arada takılır ama ac originsi kaldıramıyorum bile diyebilirim böyle birşeyin olmaması lazım sanki bir sorun bir problem var gibi
Serviste ya da bilgisayarcı da termal macunları kontrol ettirebilirsiniz. Bizim monsterlerin her 6 ayda bir bakımı var. Termal macunları değişip fanları temizleniyor. Sizde de belki öyle bir durum olabilir. Gündelik kullanımda( internet+müzik+Office) fan hiç açmıyor ya da minimum seviyede anlık açıp kapatıyor. İ5-8300H çok ısınan bir işlemci değil.

Serviste ya da bilgisayarcı da termal macunları kontrol ettirebilirsiniz. Bizim monsterlerin her 6 ayda bir bakımı var. Termal macunları değişip fanları temizleniyor. Sizde de belki öyle bir durum olabilir. Gündelik kullanımda( internet+müzik+Office) fan hiç açmıyor ya da minimum seviyede anlık açıp kapatıyor. İ5-8300H çok ısınan bir işlemci değil.
Günlük kullanımda benim de fan ya da ısı sorunum olmuyor mesela şun 40 derece. Dediğim gibi pc daha 1 aylık o yüzden o ihtimali geçmiştim ama gidip baktırmayı düşünüyorum.

Aynı laptop'u kullanıyorum. Sizin gibi drop felan yeme durumum olmadı sadece ısınıyor bende. Yinede 90 derece civarı rahatsız ettiği için beni işlemci güç yönetiminden en yüksek kullanımı %95 yaptım 15-20 derece düşüş oldu oyununa göre

HP Pavilion Gaming 15 CX00014NT aldım GTX 1650 R53650'li modeli aynı sorun bende de var tüm sitelere baktım 2 kere servise gönderdim ama hala çözemedim yardımcı olur musunuz lütfen.

Intel işlemcilerde 90, 95 dereceler normal. Önemli olan drop oluyor olması. Fan ve macun temizliği yapın. İkinci yöntem ise xtu veya ThrottleStop uygulaması ile işlemci Turbo frekansını düşürün(underclock da yapılabilir ama basit olsun diye dedim). Monster laptopların işlemcilerin ısınmamasını ben fabrikasyon olarak underclocklu geldiklerini düşünüyorum; çünkü MSI bilgisayar da alsan başka bir bilgisayar da alsan Intel işlemci 90 95'e çok rahat geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı