HP Pavilion Gaming 15 - Termal macun ve pad sonrası sıcaklık değerleri

enessylu

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba dostlarım. Bilişim mezunuyum bu konularda az çok bilgi birikimine sahibim. Hp Pavilion Gaming 15 kullanmaktayım. Fabrika çıkışlı termal macun ile İşlemci 87 Ekran kartı en fazla 75 derece olmaktaydı. Fakat Garanti bitimine 10 gün kala yenileme yapmak zorunda kaldım ısı artmaya başlamıştı. Çünkü bu sıcaklıklar arttı tabi haliyle. Arctic Termal Pad aldım 6 w değerinde. Cooler Master Mastergel Maker Nano Partiküllü Termal macun aldım. 11w değerinde. Fakat ne hikmetse işlemci 90-94 olurken ekran kartı 79-81 derece olmakta ve bu can sıkıcı bi durum. Termal padler doğru takılı milimetrik ve mm olarakta aynı fabrikasyonla, şimdi kimse soğutucu kullan demesin, fabrikasyon macunda bu değerler daha düşükken neden sonradan fark ediyor bu aklım almıyor arkadaşlar. Termal macunu kaç defa deneme yaptım, ince kalın yayarak nohut her türlü denedim. Fan felanda bozuk değil, pcleri parçalayıp toplayan bi insanım bilgim var. Fanlarda toz bulamazsınız laptopu özenle kullanan temiz bir kullanıcıyım çünkü. Driverler işletim sistemi orjinal güncel bunlarda da okeyiz ama durum bu. Adamlar sıfır üretirken sihir felan mı yapıyor laptopa ısınmıyoda sonraki termal yenileme sonrası randuman tutmuyor? :D Gerçi hpden bahsediyoruz marka olarak bi MSi değil ki... Isınma sorununu çözdük diyorlar garanti bittimi macun yenilendimi olaylar değişiyor vs. vs. :D AIDA64 Stress Tesi yaptım. Dükkanımda Sıcaklıklar aşağıda mevcut hava soğuk olduğu için ısınmadı laptop ama evde durumlar değişiyor ev sıcaklığıda 20-25 derece. Bakarsınız ona göre cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler :)

Sistem Özellikleri
İşlemci : Ryzen 5 3550H
Ekran Kartı : GTX 1650
Ram : 24 GB DDR4 2400 MHZ
Depolama : İntel 500 GB SSD

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    599,6 KB · Görüntüleme: 86
Son düzenleme:
Pavilion serileri sessiz çalışmaya programlı oldukları için fanı tam olarak açmıyor ve sıcaklıkları 90 derece olarak tutuyor. Üstelik fabrikalar oldukça kaliteli macun kullanıyor diye biliyorum hangi marka olursa olsun.

Gaming modelinin neyi sessiz çalışmaya programlı olsun? Bunu üreten firma oyun için üretiyor eğer sessiz olmasını isteseydi GTX 1650 Max-Q ekran kartı koyardı 🙂

Hayır, düzelttim. Sorun termal macundan daha çok termal padlerle alakalı. Bir kaç defa sök tak yapınca soğutma bloğunu termal padlerin değiştirmeniz gerekiyor. Coolor Master Nano Partiküllü macun ile termal ped aldım. Yeniledim. 71-72 Derece ekran kartı. İşlemci ise 86-87 derece. Olay tamamen termal padlerin desteğilyle alakalı. Çok önemliymiş bunuda bu sayede keşfetmiş olduk :)

Hayır, düzelttim. Sorun termal macundan daha çok termal padlerle alakalı. Birkaç defa sök tak yapınca soğutma bloğunu termal padlerin değiştirmeniz gerekiyor. Coolor Master Nano Partiküllü macun ile termal ped aldım. Yeniledim. 71-72 Derece ekran kartı. İşlemci ise 86-87 derece. Olay tamamen termal padlerin desteğilyle alakalı. Çok önemliymiş bunu da bu sayede keşfetmiş olduk :)

Ben sadece macun değişmiştim değerlerim sizinkiyle aynı değiştirmeme gerek yok o zaman değil mi CPU 85 GPU 70 civarı altında soğutucu varsa CPU 78 GPU 68
Ama macun orta seviyeydi dandik denebilir hatta
Bu arada fan kontrolunu açabiliyorsunuz ek bir programla

Geri
Yukarı