HP Pavilion Gaming 15 - Termal macun ve pad sonrası sıcaklık değerleri

enessylu

Hectopat
Katılım
14 Şubat 2016
Mesajlar
9
Herkese merhaba dostlarım. Bilişim mezunuyum bu konularda az çok bilgi birikimine sahibim. Hp Pavilion Gaming 15 kullanmaktayım. Fabrika çıkışlı termal macun ile İşlemci 87 Ekran kartı en fazla 75 derece olmaktaydı. Fakat Garanti bitimine 10 gün kala yenileme yapmak zorunda kaldım ısı artmaya başlamıştı. Çünkü bu sıcaklıklar arttı tabi haliyle. Arctic Termal Pad aldım 6 w değerinde. Cooler Master Mastergel Maker Nano Partiküllü Termal macun aldım. 11w değerinde. Fakat ne hikmetse işlemci 90-94 olurken ekran kartı 79-81 derece olmakta ve bu can sıkıcı bi durum. Termal padler doğru takılı milimetrik ve mm olarakta aynı fabrikasyonla, şimdi kimse soğutucu kullan demesin, fabrikasyon macunda bu değerler daha düşükken neden sonradan fark ediyor bu aklım almıyor arkadaşlar. Termal macunu kaç defa deneme yaptım, ince kalın yayarak nohut her türlü denedim. Fan felanda bozuk değil, pcleri parçalayıp toplayan bi insanım bilgim var. Fanlarda toz bulamazsınız laptopu özenle kullanan temiz bir kullanıcıyım çünkü. Driverler işletim sistemi orjinal güncel bunlarda da okeyiz ama durum bu. Adamlar sıfır üretirken sihir felan mı yapıyor laptopa ısınmıyoda sonraki termal yenileme sonrası randuman tutmuyor? :D Gerçi hpden bahsediyoruz marka olarak bi MSi değil ki... Isınma sorununu çözdük diyorlar garanti bittimi macun yenilendimi olaylar değişiyor vs. vs. :D AIDA64 Stress Tesi yaptım. Dükkanımda Sıcaklıklar aşağıda mevcut hava soğuk olduğu için ısınmadı laptop ama evde durumlar değişiyor ev sıcaklığıda 20-25 derece. Bakarsınız ona göre cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler :)

Sistem Özellikleri
İşlemci : Ryzen 5 3550H
Ekran Kartı : GTX 1650
Ram : 24 GB DDR4 2400 MHZ
Depolama : İntel 500 GB SSD
 

Dosya Ekleri

  • Adsız.png
    Adsız.png
    599,6 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Zakır Zakır

Kilopat
Katılım
10 Ocak 2016
Mesajlar
1.091
Çözümler
4
Pavilion serileri sessiz çalışmaya programlı oldukları için fanı tam olarak açmıyor ve sıcaklıkları 90 derece olarak tutuyor. Üstelik fabrikalar oldukça kaliteli macun kullanıyor diye biliyorum hangi marka olursa olsun.
 
KS
KS
enessylu

enessylu

Hectopat
Katılım
14 Şubat 2016
Mesajlar
9
Gaming modelinin neyi sessiz çalışmaya programlı olsun? Bunu üreten firma oyun için üretiyor eğer sessiz olmasını isteseydi GTX 1650 Max-Q ekran kartı koyardı 🙂
 
Yukarı