HP Pavilion Gaming 17-CD1014NA 980 Pro olmasına rağmen yavaş

haki

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Kullanmakta olduğum bilgisayarımda aşırı bir yavaşlık var.
HP Pavilion Gaming 17-CD1014NA model bir laptop.
İşletim sistemi Windows 11 Home.
Şimdi bilgisayar özellikleri açısından mükemmel olmasa da günlük akışta ve Photoshop tarzı basit tasarımlarda iyi bir şekilde çalışması gereken bir bilgisayar.
(Adobe Creative Cloud üzerinden lisanslı kullanıyorum uygulamaları).
Yavaşlığın sebebini SSD'den kaynaklı olabileceğini düşündüğümden yeni bir SSD aldım "Samsung 990 Pro 1TB" ve yeni bir kurulum yaptım Adobe programları haricinde hiçbir şey yüklemedim bilgisayara ama yine aynı şekilde aşırı yavaş çalışıyor. Ekran kartı sürücülerini güncelledim bilgisayar için tüm sürücüleri kontrol ettim ama bir türlü çözüm bulamadım.
SSD değişimi yaparken kasayı da güzelce temizledim ama bir türlü düzeltemiyorum sizce sorun nereden kaynaklı olabilir?

*Takılı olan 2X 8 GB RAM.
*Maket olan 2.5" SATA disk.
*Eski SSD 512 GB (yenisi takıldı)
*Değerler yeni takılı olan Samsung 990 Pro 1TB SSD ait.

@SerdarEdition @491824 @Chuck Norris @odunq

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-06-10 at 14.33.28.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-10 at 14.33.28.jpeg
    154,6 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2023-06-10 at 14.33.53.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-10 at 14.33.53.jpeg
    194,7 KB · Görüntüleme: 15
  • WhatsApp Image 2023-06-10 at 14.34.11.jpeg
    WhatsApp Image 2023-06-10 at 14.34.11.jpeg
    179,7 KB · Görüntüleme: 21
  • Ekran görüntüsü 2023-06-11 221421.png
    Ekran görüntüsü 2023-06-11 221421.png
    108,3 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.
Kullanmakta olduğum bilgisayarımda aşırı bir yavaşlık var.
HP Pavilion Gaming 17-CD1014NA model bir laptop.
İşletim sistemi Windows 11 Home.
Şimdi bilgisayar özellikleri açısından mükemmel olmasa da günlük akışta ve Photoshop tarzı basit tasarımlarda iyi bir şekilde çalışması gereken bir bilgisayar.
(Adobe Creative Cloud üzerinden lisanslı kullanıyorum uygulamaları).
Yavaşlığın sebebini SSD'den kaynaklı olabileceğini düşündüğümden yeni bir SSD aldım "Samsung 990 Pro 1TB" ve yeni bir kurulum yaptım Adobe programları haricinde hiçbir şey yüklemedim bilgisayara ama yine aynı şekilde aşırı yavaş çalışıyor. Ekran kartı sürücülerini güncelledim bilgisayar için tüm sürücüleri kontrol ettim ama bir türlü çözüm bulamadım.
SSD değişimi yaparken kasayı da güzelce temizledim ama bir türlü düzeltemiyorum sizce sorun nereden kaynaklı olabilir?

*Takılı olan 2X 8 GB RAM.
*Maket olan 2.5" SATA disk.
*Eski SSD 512 GB (yenisi takıldı)
*Değerler yeni takılı olan Samsung 990 Pro 1TB SSD ait.

@SerdarEdition @491824 @Chuck Norris @odunq
Ben daha yeni Acer Aspire 7 bir laptop aldım (i5 10300H + GTX 1650 versiyonu). Bu bilgisayarı ilk kurduğumda da felaket yavaştı. Tüm sürücüleri üreticinin sitesinden güncellemen sonra ekran kartı güncellemelerini falan yapman lazım. Farklı sitelerdeki sürücüler uyumsuz olabilir. Tüm sürücüleri sitesinden indir. Sonra İntel sürücüler için İntel DSA yazılımını, Nvidia için ise Geforce Experience yazılımlarını kullan. Ayrıca sistemdeki SSD o kadar da kötü değilmiş ama Samsung taktığın iyi olmuş. Ve Adobe uygulamaları bende de var (lisanslı), onlar bazen kasma demeyelim de pre-render işinde biraz zorluk çıkartıyorlar. Çünkü RAM gereksinimleri çok fazla. Ben After Effects 2023 kullanıyorum, 8 GB RAM biraz düşük kalıyor ama yine de kasmıyor. Adobe uygulamaları için RAM yükseltebilirsin ama bilgisayarındaki genel yavaşlık sebebi büyük ihtimalle sürücüler. Bu arada Windows kurulumunda diskleri silip sonra kuruluma başlıyorsun değil mi? Ayrıca Windows etkin mi? Korsan etkinleştirmen de yavaşlığa sebeptir.

Düzenleme: Sizde 2x8 GB RAM varmış ben onu 1x8 anladım kusura bakmayın :D.

Son düzenleme:
Ben daha yeni Acer Aspire 7 bir laptop aldım (i5 10300H + GTX 1650 versiyonu). Bu bilgisayarı ilk kurduğumda da felaket yavaştı. Tüm sürücüleri üreticinin sitesinden güncellemen sonra ekran kartı güncellemelerini falan yapman lazım. Farklı sitelerdeki sürücüler uyumsuz olabilir. Tüm sürücüleri sitesinden indir. Sonra Intel sürücüler için Intel dsa yazılımını, NVIDIA için ise GeForce Experience yazılımlarını kullan. Ayrıca sistemdeki SSD o kadar da kötü değilmiş ama Samsung taktığın iyi olmuş. Ve Adobe uygulamaları bende de var (lisanslı), onlar bazen kasma demeyelim de pre-render işinde biraz zorluk çıkartıyorlar. Çünkü RAM gereksinimleri çok fazla. Ben After Effects 2023 kullanıyorum, 8 GB RAM biraz düşük kalıyor ama yine de kasmıyor. Adobe uygulamaları için RAM yükseltebilirsin ama bilgisayarındaki genel yavaşlık sebebi büyük ihtimalle sürücüler. Bu arada Windows kurulumunda diskleri silip sonra kuruluma başlıyorsun değil mi? Ayrıca Windows etkin mi? Korsan etkinleştirmen de yavaşlığa sebeptir.

Düzenleme: Sizde 2x8 GB RAM varmış ben onu 1x8 anladım kusura bakmayın :D.

Windows yeni taktığım sıfır SSD'ye kurdum korsan yazılım değil ama benim bilgisayarda ki yavaşlık sadece Adobe uygulamalarında değil masaüstünü yenilediğim de bile tepki vermesi 2,3 saniyeyi buluyor Chrome açıyorum açılması 3,4 saniyeyi buluyor ve Photoshop açıyorum açılması abartısız 1 dakikayı buluyor yani bu özelliklerde bir bilgisayarın bu kadar yavaş olması mümkün değil bence. Intel sitesinden sürücüleri kontrol ettim hepsi güncel görünüyor, GeForce Experience üzerinden güncellemeleri yaptım Windows güncellemelerini de yaptım ama bur türlü sonuç alamadım. Bugün Windows 10 kurmayı düşünüyorum acaba Windows 11 mi böyle bir sorun yaratıyor emin olamadım.

Windows yeni taktığım sıfır SSD'ye kurdum korsan yazılım değil ama benim bilgisayarda ki yavaşlık sadece Adobe uygulamalarında değil masaüstünü yenilediğim de bile tepki vermesi 2,3 saniyeyi buluyor Chrome açıyorum açılması 3,4 saniyeyi buluyor ve Photoshop açıyorum açılması abartısız 1 dakikayı buluyor yani bu özelliklerde bir bilgisayarın bu kadar yavaş olması mümkün değil bence. Intel sitesinden sürücüleri kontrol ettim hepsi güncel görünüyor, GeForce Experience üzerinden güncellemeleri yaptım Windows güncellemelerini de yaptım ama bur türlü sonuç alamadım. Bugün Windows 10 kurmayı düşünüyorum acaba Windows 11 mi böyle bir sorun yaratıyor emin olamadım.
Windows 11'e tüm suçu atmayın. Ben aktif 11 kullanıyorum. Sorun hiç çıkmıyor. Sistemde bir şey eksik yapılmış veya BIOS'da birkaç ayar değiştirilmemiştir. HP desteği arayın bir sorun derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı