HP Pavilion Gaming işlemci sıcaklığı sorunu

techreformer

Hectopat
Arkadaşlar herkese iyi günler.
HP Pavilion Gaming 15 kullanıyorum. İşlemci sıcaklığım oyunlarda 90 derecenin üstüne çıkıyor. Maksimum sıcaklık 100 sanırım bunlarda. Laptop'u yeni aldığım için tam bilmiyorum size danışayım dedim.

Normalde 40-60 derece arası geziniyor sıcaklıklar. Hatta batman arkham asylum, star wars the force unleashed II gibi düşük sistemli oyunlarda bilgisayar çok ısınmıyor fakat world of warcraft ve destiny 2 oynarken işlemci 90 dereceyi geçiyor. Asla 100'e gelmedi ancak 90-95 derecenin üstüne çıktığı oluyor ve bu durum beni rahatsız etti. Sistem bilgilerimi ve sıcaklık değerlerini aşağıda paylaşıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekli. Laptop'u alalı daha bir hafta oldu bu arada.

3.png

Sistem özellikleri.

1.png

(Destiny 2 oynarken aldığım değerler.Sıcaklık oranlarını asla 90 derecede görmedim.Saniyelik 90 derece ikazı veriyor programı açtığımda 70-80 derece olarak görüyorum.Maksimum ısıda 90-98 derece gösteriyor. Yani sürekli 90'da gezinmiyor ama saniyelikte olsa 90'ı geçtiğinin uyarısını veriyor ve ben programı açtığımda güncel sıcaklığı 90 derece görmesemde sol tarafta ki maksimum sıcaklık değerlerinde o 90'ı görünce ister istemez bir düşünüyor insan. )

2.png

Ne olur ne olmaz diye ekran kartının da sıcaklık değerini paylaşayım dedim.

Ben mi çok evham yapıyorum yoksa ters giden bir şeyler mi var?

Aynen öyle bir cihaz, keşke daha iyi araştırsaydınız. Kullanan kime sorsam ısınan cihazlar hp gaming ürünleri. Bence eğer değişim imkanı varsa ve o fiyata aynı donanımı alabiliyor iseniz dell, lenovo, msi öneririm.

Çok baktım fakat bu fiyata bu donanımı alamıyorum maalesef.Ben bilgisayarı 5000 TL'ye aldım.Aynı donanımı almak için üstüne bayağı koymak zorunda kalıyorum.

Ben de HP kullanıyorum, 7700HQ var. Benim işlemcim de oyunlarda 89-90 dereceleri görüyordu, XTU ile -0.120V undervolt yaptım şu aralar 82’yi geçtiğini görmedim. -0.100V’dan başlayarak AIDA64 stres testine sokun. 3-4 dakika boyunca çalışsın. Kademe kademe düşürerek test edin. Bir de CoolSense güncel mi?

Ben de HP kullanıyorum, 7700HQ var. Benim işlemcim de oyunlarda 89-90 dereceleri görüyordu, XTU ile -0.120V undervolt yaptım şu aralar 82’yi geçtiğini görmedim. -0.100V’dan başlayarak AIDA64 stres testine sokun. 3-4 dakika boyunca çalışsın. Kademe kademe düşürerek test edin. Bir de CoolSense güncel mi?
Undervolt'un her cihazda, adaptöründe nasıl etkiler bırakacağı belirsiz. Yerinizde olsam soğutucu kullanır ve turbo mod ile çalıştırmazdım.

Undervolt'un her cihazda, adaptöründe nasıl etkiler bırakacağı belirsiz. Yerinizde olsam soğutucu kullanır ve turbo mod ile çalıştırmazdım.
Turbo mod derken? Fandan bahsediyorsanız CoolSense otomatik fan derecesini ayarlayan HP’nin programı, turbo falan yok. XTU’da bilinçli bir şekilde yapılırsa hiçbir problem yaratmaz. -0.160V yapanı gördü bu gözler.

Yeni konular

Geri
Yukarı