HP Pavilion Gaming işlemci sıcaklığı sorunu

techreformer

Hectopat
Arkadaşlar herkese iyi günler.
HP Pavilion Gaming 15 kullanıyorum. İşlemci sıcaklığım oyunlarda 90 derecenin üstüne çıkıyor. Maksimum sıcaklık 100 sanırım bunlarda. Laptop'u yeni aldığım için tam bilmiyorum size danışayım dedim.

Normalde 40-60 derece arası geziniyor sıcaklıklar. Hatta batman arkham asylum, star wars the force unleashed II gibi düşük sistemli oyunlarda bilgisayar çok ısınmıyor fakat world of warcraft ve destiny 2 oynarken işlemci 90 dereceyi geçiyor. Asla 100'e gelmedi ancak 90-95 derecenin üstüne çıktığı oluyor ve bu durum beni rahatsız etti. Sistem bilgilerimi ve sıcaklık değerlerini aşağıda paylaşıyorum. Bu durumda ne yapmam gerekli. Laptop'u alalı daha bir hafta oldu bu arada.

3.png

Sistem özellikleri.

1.png

(Destiny 2 oynarken aldığım değerler.Sıcaklık oranlarını asla 90 derecede görmedim.Saniyelik 90 derece ikazı veriyor programı açtığımda 70-80 derece olarak görüyorum.Maksimum ısıda 90-98 derece gösteriyor. Yani sürekli 90'da gezinmiyor ama saniyelikte olsa 90'ı geçtiğinin uyarısını veriyor ve ben programı açtığımda güncel sıcaklığı 90 derece görmesemde sol tarafta ki maksimum sıcaklık değerlerinde o 90'ı görünce ister istemez bir düşünüyor insan. )

2.png

Ne olur ne olmaz diye ekran kartının da sıcaklık değerini paylaşayım dedim.

Ben mi çok evham yapıyorum yoksa ters giden bir şeyler mi var?

Bu değerleri sadece evde alıyorum.Odam küçük ve oda sıcaklığı hakim.Dışarıda bu değerleri aldığımı hatırlamıyorum.Ancak bilgisayarı yeni aldığım için size danışmak istedim.Performansından,herşeyinden gayet memnunum sadece bu sıcaklık değerleri canımı sıktı.Yaz ayı sıkıntı çıkarabileceğinden korktum.

Bende yeni aldım hp pavilion ve aynı sorunları yaşıyorum. FİFA 19 da 95 dereceyi görüyor bazen. Grafikleri iyi kötü farketmeksizin aynı oluyor. Servis 85-100 arası normal dedi ama 90 üstü normal değil bence.

2018 model HP Pavilion Gaming'ler ile iligli yabancı sitelerde de çok fazla şikayet var. 2019 HP Pavilion Gaming'ler termal olarak iyiler ve fazla şikayet yok HP sorunu çözmüş gibi ama, H serisi işlemciye sahipseniz undervolting olmadan 90+ derecelere çıkması normal. Undervolting ile 80-90C aralığında tutabilirsiniz. En sağlıklısı undervolting ve 200-300 MHz underclock yaparak 80 C altında tutmak.

Geri
Yukarı