HP Power 15DK Isınma Sorunu Var mı?

Makaleler
1
Yer
Antalya
Selamlar. HP laptop alacağım. Alacağım model bu;

Sizce ciddi bir ısınma sorunu var mıdır? Bilgisayarı programlama ve arada oyun için kullanacağım. YouTube'den oyun testlerine baktığımda ısınma değerleri şöyle;

GTA V 80 derece
Battlefield 5 80-85 derece
Overwatch 75-80 derece
R6S 78-80 derece

Ortalama sıcaklığı şöyle;

Screenshot_2019-10-09-09-19-32.png

Sizce HP bu modelinde ısınma sorununu halletmiş mi? Laptobu daha çok üniversitede kullanacağım arada bir GTA 5 oynamayı düşünüyorum. Alınabilir bir laptop mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
Bahsi geçen bilgisayarı kullanıyorum. Tüm çekirdeklere benchmark programları ile yüklendiğinde tabii ki ısınıyor. Örnek olarak ilk aldığım zamanlar çok uzun bir test olmasa da 5-6 dakika kadar AIDA64 kararlılık testi yaptım 90-95 derece arasındaydı işlemci.

Daha sonra "Undervolt" işlemi yaptım. Oyunlarda 90-95 olan işlemci 80-85 dereceyi arada bir geçiyor. Genelde 70-80 arasında. Ekran kartı zaten serin çalışıyor. Genelde 60-75 arası gidip geliyor.

Cinebench testi yaparken "Thermal Throttle" olmuyor. İşlemci Cinebench testinde 92-93 derece filan oluyor. Ancak işlemci "Power Throttle" limitine takılıyor yani fazla güç tükettiği için performansını kısıyor. Bu nedenle sıcaklık 90 derecenin altına iniyor. Ancak o halde bile 3.6-3.7 GHz arasında bir değerde kalıyor ve bu değeri koruyabiliyor.

Kısacası "Undervolt" işlemini yapmadan da kullanabilirsin ancak yapmanı kesinlikle öneriyorum.

Not: İşlemci -185mv değerinde çalıştı. Undervolt yaparken hatayı -195mv değerinde vermişti. Şuan için stabil.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı