HP Probook 450 G1 macOS X Kurulumu

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Arkadaşlar merhaba, bilgisayarımda i5 4200M işlemci, HD 8750M 2 GB ekran kartı, 8 GB RAM mevcut. Technopat'tan da araştırdım ve farklı sitelerde de benim bilgisayarıma yapılan başarılı kurulumlar var ama nereden başlayacağımı ve ne şekilde ilerleyeceğiz bilmiyorum. Windows hakkında ve bilgisayar hakkında yeterli bilgiye sahibim. Fakat macOS hakkında bilgim yok ve kullanmak istiyorum. Bir de bu kurulum Hackintosh mu olacak farkı ve sonuçları ne olur? Bilgilendirirseniz ve kurulum hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Kurulum ile ilgili konuları bu siteden okudum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet Hackintosh olacak. Mojave kurmanızı tavsiye ederim. İşleme ilk önce 8GB USB bulmakla başlayın. Bulduktan sonra bu linkten;

İmajımızı indirin. Ardından Win32 Disk Imager ile .RAW uzantılı dosyayı belleğe yazın. İşin püf noktası, dosyayı ararken göremeyebilirsiniz. Tüm dosyalar seçeneği ile .RAW'ı görebilirsiniz yazma işleminde. Yazdıktan sonra ise eğer Dual Boot istiyorsanız yani hem Windows hem de macOS kullanacaksanız, Windows üzerinde "Paragon Partition Manager Community Edition" ile diskte alan ayırıp, ayırdığınız alanı da "Apple HFS" formatına çevirin.

Buradan sonrasında eğer hata almazsanız Windows'luk bir işlem kalmıyor. Şimdi ise BIOS ayarlarını yukarıdaki linkteki gibi yaptıktan sonra USB'yi Bootlayın. Clover ekranı geldikten sonra config seçmeniz lazım. Yanlış hatırlamıyorsam 3 veya 4 adet Intel laptop configi mevcut. Birinde hata aldıysanız, diğerlerini de denemeyi unutmayın. Hata alıp almadığınızı normal açtığınızda göremezsiniz. Görmek için, Clover ekranında space tuşuna basın, "-verbose" seçeneğini işaretleyip başlatın. Bir sürü kod akıp kayacak, takıldığı yer hata ekranı oluyor.

Temel olarak bu kadar. Sonrası zaten Windows kurmaktan bile daha basit. Alan ayırıp, Apple HFS olarak biçimlendirdiğiniz diski zaten kurulumda göreceksiniz.

Videolu anlatım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aklınızda soru kalırsa cevaplamaktan zevk alırım, iyi forumlar.

Evet Hackintosh olacak. Mojave kurmanızı tavsiye ederim. İşleme ilk önce 8GB USB bulmakla başlayın. Bulduktan sonra bu linkten;

İmajımızı indirin. Ardından Win32 Disk Imager ile .RAW uzantılı dosyayı belleğe yazın. İşin püf noktası, dosyayı ararken göremeyebilirsiniz. Tüm dosyalar seçeneği ile .RAW'ı görebilirsiniz yazma işleminde. Yazdıktan sonra ise eğer Dual Boot istiyorsanız yani hem Windows hem de macOS kullanacaksanız, Windows üzerinde "Paragon Partition Manager Community Edition" ile diskte alan ayırıp, ayırdığınız alanı da "Apple HFS" formatına çevirin.

Buradan sonrasında eğer hata almazsanız Windows'luk bir işlem kalmıyor. Şimdi ise BIOS ayarlarını yukarıdaki linkteki gibi yaptıktan sonra USB'yi Bootlayın. Clover ekranı geldikten sonra config seçmeniz lazım. Yanlış hatırlamıyorsam 3 veya 4 adet Intel laptop configi mevcut. Birinde hata aldıysanız, diğerlerini de denemeyi unutmayın. Hata alıp almadığınızı normal açtığınızda göremezsiniz. Görmek için, Clover ekranında space tuşuna basın, "-verbose" seçeneğini işaretleyip başlatın. Bir sürü kod akıp kayacak, takıldığı yer hata ekranı oluyor.

Temel olarak bu kadar. Sonrası zaten Windows kurmaktan bile daha basit. Alan ayırıp, Apple HFS olarak biçimlendirdiğiniz diski zaten kurulumda göreceksiniz.

Videolu anlatım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aklınızda soru kalırsa cevaplamaktan zevk alırım, iyi forumlar.

Hocam değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ben de RAW uzantılı dosyayı buldum indiriyorum. Fakat ben disk ayırma işlemini Windows'da disk yönetiminden yaptım. 97 GB'lık bir alan ayırdım. Sizin dediğiniz gibi yapmadım yani. Bir sorun olur mu? Bir de alanı ayrılmamış olarak mı bırakmalıyım basit birim atayacak mıyım acaba? Teşekkürler.

Yok yok, Disk Yönetimi'nden ayırıp bırakın o 97 GB'ı, ardından dediğim programda o ayırdığınız yeri göreceksiniz. Ayırdığınız yeri dediğim gibi Apple HFS'ye çevirmeniz yeterli olacaktır. Kurulum ekranında karşınıza gelecek direkt.
Tamamdır hocam şu anda USB hazırlıyorum. 97 GB ayrılmamış olarak bırakacağım. USB'yi seçip Boot edersem Windows ile aynı diskte fakat ayrı bölüme kurulum olacağından sorun olmaz diye düşünüyorum.

Tamam ama dediğim gibi ayırdığınız alanı formatlamayı unutmayın ismini verdiğim program ile. Windows'dayken yapacaksınız onu. Windows içeren diske kuracaksanız aceleci davranmayın, Disk İzlencesi'nde yapacağınız bir yanlış ile tüm disk gidebilir. Benzerini yaşamıştım.

Hocam belirttiğiniz gibi bir yanlış yaptım fakat daha yeni kurulum yapmıştım o yüzden sorun yok :) . Diski çıkardım, kasama bağladım. Komple diskpart'tan biçimlendirip yeni birim oluşturdum. Daha sonra Mac kurulumuna geçtim, disk gözükmedi. Sonra forumda gördüğüm şekilde disk izlencesinden Mac Os Genişletilmiş günlüklü olarak sildim. Sonra yeni olarak kendi bu formatta oluşturdu. Daha sonrasında diskim kurulumda gözüktü ve sürdür yaptım kurulumda şu anda. Fakat şöyle bir şey var, benim indirdiğim sürüm de 10.14.6 ama tek config seçeneği vardı. O yüzden seçim yapamadım. Buradaki URL'den indiremedim sınır aşılmış diyordu. Farklı bir siteden indirdim isim vermem doğru olmaz diye düşünüyorum.
Tamam ama dediğim gibi ayırdığınız alanı formatlamayı unutmayın ismini verdiğim program ile. Windows'dayken yapacaksınız onu. Windows içeren diske kuracaksanız aceleci davranmayın, Disk İzlencesi'nde yapacağınız bir yanlış ile tüm disk gidebilir. Benzerini yaşamıştım.

Farklı imajlar hakkında bilgim yok. Burada ise sınır aşılmış sorununun çözümü mevcuttu...

Farklı imajlar hakkında bilgim yok. Burada ise sınır aşılmış sorununun çözümü mevcuttu...
Hocam sizi de baya meşgul ettim, çok teşekkür ederim. Technopat sitesinde verilen adresten 10 küsür GB olan sürümü indirdim. İlk kurulumu yaptım yani USB'den boot ettim. Daha sonra tekrar yeniden başlatıyoruz ve bu sefer USB değil de kurulum yaptığımız sisten devam ediyoruz ya ben de aynı şekilde devam ettim. Fakat bende ülke seçimi değil install macOS ekranı geldi. 30 dk süre veri kurulum için daha sonra sonda bekledim ve URL'de verdiğim hatayı aldım. Config dosyalarında laptop 2 den bu şekilde ilerleyebildim. Laptop 1'de hiç ilerleyemedi kurulum. Bende böyle olmasının sebebi nedir anlayamadım.
IMG_20200320_150026.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı