HP Victus 15-FB0008NT laptopta batarya süresi azaldı

duces

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP Victus 15-FB0008NT
AMD 5600H işlemci
Nvidia 3050Ti ekran kartı
Samsung 16GB RAM (8x2)
512GB SSD
Windows 11 işletim sistemi
14 şubat 2022 tarihinde almış olduğum HP Victus 15-FB0008NT( 5600H, 144Hz, 16 GB, 3050 Ti) model laptopumu kütüphanede sadece YouTube'dan ders dinlemek ve sayfalarda araştırma yapmak için kullanmaktayım. Saat 9-15 arası kullandıktan sonra eve geldiğimde dahi %30-40 arası bir pil kalmaktaydı. Gayet memnundum. Yaklaşık 1 ay önce format attım ve o günden beridir de kütüphaneye gitmiyordum. Evde cihazı kullanıyordum. Ama bu hafta kütüphaneye gittiğimde şarjın 3 saati zor gördüğüne şahit oldum. Neden kaynaklandığını anlamadım. Bilgisayarı formattan önce nasıl kullandıysam şu anda da öyle kullanmaktayım. Lakin laptop üzerinde ne ayar yaparsam yapayım ortalama 3 saatte bitiyor batarya. Ek olarak döngü sayısı: 25/1000

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle yanlışınız olduğunu düşünüyorum. Okadar uzun bir pil ömrü yok cihazın .cmd ye powercfg/batteryreport yazarmısınız.
Muhtemelen önceden fanlar vb kapalıydı boştayken format sonrası bios sıfırlandı. , 1 yıllık süre zarfinda da %70-80 lere çekilmiştir ömür buda bir saat azaltır. 144hz de kullanıyorsanız oda daha hızlı bitirir şarjı.

Öncelikle yanlışınız olduğunu düşünüyorum. Okadar uzun bir pil ömrü yok cihazın .cmd ye powercfg/batteryreport yazarmısınız.
Muhtemelen önceden fanlar vb kapalıydı boştayken format sonrası bios sıfırlandı. , 1 yıllık süre zarfinda da %70-80 lere çekilmiştir ömür buda bir saat azaltır. 144hz de kullanıyorsanız oda daha hızlı bitirir şarjı.
Buyurun bu batarya raporu:battery-report.pdf

Pil süresini abarttığımı düşünmenizi çok iyi anlıyorum . Victus almadan önce bir intel 1240P işlemcili Asus F1502ZA deneyimledim . Onun sarjı 5 saate yakındı. Ardından bir oyuncu bilgisayarından böylesine bir süre almak beni hayli şaşırttı. Ama ben bu laptobu bu şekilde uzun bir süre kullandım. Hatta kardeşime de bunun çok ilginç olduğunu falan söylüyordum . Çünkü laptop almadan önce çok uzun bir süre epey bir vakit araştırma yaptım . Ve bu süreleri veren bir yorum ne okudum ne de duydum. Ekran tazeleme oranı her zaman 60 Hz idi . Gerek duymadığım bir özelliği mevcut diye kullanmam. Onun dışında şunu da belirtmek isterim ki laptop evde kullanırken durduğu yerde 80 derecelerde çalışmaktaydı . Ben de bundan rahatsız olup turbo boostu denetim masası üzerinden agresiften devre dışına aldım. Buna rağmen bir değişiklik olmadı .

Buyurun bu batarya raporu:battery-report.pdf

Pil süresini abarttığımı düşünmenizi çok iyi anlıyorum . Victus almadan önce bir intel 1240P işlemcili Asus F1502ZA deneyimledim . Onun sarjı 5 saate yakındı. Ardından bir oyuncu bilgisayarından böylesine bir süre almak beni hayli şaşırttı. Ama ben bu laptobu bu şekilde uzun bir süre kullandım. Hatta kardeşime de bunun çok ilginç olduğunu falan söylüyordum . Çünkü laptop almadan önce çok uzun bir süre epey bir vakit araştırma yaptım . Ve bu süreleri veren bir yorum ne okudum ne de duydum. Ekran tazeleme oranı her zaman 60 Hz idi . Gerek duymadığım bir özelliği mevcut diye kullanmam. Onun dışında şunu da belirtmek isterim ki laptop evde kullanırken durduğu yerde 80 derecelerde çalışmaktaydı . Ben de bundan rahatsız olup turbo boostu denetim masası üzerinden agresiften devre dışına aldım. Buna rağmen bir değişiklik olmadı .
son zamanlarda hep şarjda kullandığından ne kadar gittiğini tam anlayamıyorum rapordan
Şaşırmadım süreye normalde 3-4 saat civarı normalde ilk alındığında . çünkü batarya 70wh
lakin 9-15 demek 6 saat yapıyor ilginç geldi. dediğim gibi birkez sarjdan kullandığından bu raporu tekrar paylaşırsan sevinirim. HP destek wp ile konusabilirsin baya yardımcı oluyorlar.

Victus 16 kullanıcısıym en düşük ekran parlaklığı ve 3. parti yazılımların da en düşük güç tüketimini kullanarak yaklaşık 6 saat civarı pil ömrü gördüm. Batarya aynı 70 wh.

Hocam bugün fark ettim de benim çalıştığım ortamdan kaynaklı olabilir mi acaba ? Başka bir değişken yok çünkü . Şöyle ki ben Van'ın bir ilçesinde ikamet ediyorum. Ve kütüphane olarak kullandığımız yer bir halk kütüphanesi vs. değil. Ders çalışmak için ayarlanmış eski bir sağlık ocağı . Bayağı soğuk bir yer . Ki o zamanlarda evde boşta 80 derecede çalışan ve oyunlarda 100 dereceyi gören bilgisayar , kütüphanede boşta 35 derece oyunda ise 40 derece civarında seyir ediyordu . Velhasıl bahsettiğim zamanlar kışın en sert geçtiği zamanlardı ve o günlerde çok soğuk bir ortamda bu pil süreleriyle karşılaştım . Ne yazık ki evde de bir batarya testi yapmadım . Soğuk ile pil ilişkisi üzerine bu çıkarımım abartı mıdır orasını bilmiyorum . Zaten yapılacak ya da yapılması gereken bir şey de yok gibi . Konunun kilitlenmesini talep etmeyi düşünüyorum . Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler varsa buyurun.

Oyunda 40 derece imkansız.
Dostum 40 demedim . 40 derece civarı dedim . Ayrıca net olarak 47 derecede uncharted 4 ' te birkaç dakika takılıp kapadım . Burada benim hatam bunu belirtmemem . Oyun oynasaydım elbette bu mümkün değil . Ama oyun oynamadım . Bu arada bulunduğum yerde hava kışın -35,-40 dereceleri görmekte .

Yeni konular

Geri
Yukarı