HP Victus 15 termal macun değişimi işe yaramadı

Ipares

Hectopat
Makaleler
7
Yer
Izmir
Merhaba, bugün HP Victus 15 i5-13500H / RTX4050 75W cihazımı ilimdeki yetkili servise götürerek ücretsiz bakımını yaptırdım.
Bakıma sıcaklığın yüksek ve dalgalı olması şikayetiyle gitmiştim. Serviste fan ve petekler temizlenmiş, macun değiştirilmiş. HP Firmware ve BIOS güncellenmiş. (ben yeni güncellemiştim :( )

Servise hangi macunu kullandıklarını sormama rağmen cevap alamadım, birden fazla markanın servisini üstlenen büyük bir yer olduğu için markaların taleplerine göre değişiyormuş kullanılan malzemeler. Muhtemelen MX4 sürdüler.

Termal macun değişimi sonrası evet, sıcaklık biraz daha dengeli gözüküyor ancak pek düşüş olduğu söylenemez.
Cihazı stantta, gayet iyi hava alabilecek şekilde tutuyorum. Dahili ekranı kullanmıyorum, monitöre bağlı şekilde masaüstü gibi kullanım sağlıyorum. Haliyle ekran kapalı kaldığı için sıcaklığı ister istemez geçiyor. Bundan endişeleniyorum.

Valorant'ta ortalama 84, maksimum 92 derece dalgalı bir şekilde.
Cyberpunk 2077'de maksimum 100 dereceleri görüyor, oyun içerisinde ortalaması 89 derece.

Bu sıcaklıkları indirmenin bir yolu yok mudur? Olabilecek belki de en iyi koşullarda olmasına rağmen işlemci fazla ısınıyor. Chrome'da sekme değiştirsem bile sıcaklık 5-6 derece oynuyor.

Sizce bakımda sürülen macunla mı ilgili yoksa yazılımsal bir durum mu?

Valla donanım çok ısınabilecek bir yapıda değil.Orta seviye.

Ama 84-92 bence normal sayılacak değerler.
Ben 70-80'lerde çalışan işlemci görmedim.
Benimkide zaman zaman 98'lere çıkıyor, bazen 90'a iniyor.Zaten stabil durduğu olmaz.Kendini boostluyor çünkü uygun koşullarda ve sürekli bosstta kalmıyor en fazla 2dk gibi bir süresi var.

Çözüme gelirsek, eğer illa sıcaklıkları düşürecen diyorsan macun yerine sıvı metal sür, altınada zalman bir fan al.

Valla donanım çok ısınabilecek bir yapıda değil.Orta seviye.

Ama 84-92 bence normal sayılacak değerler.
Ben 70-80'lerde çalışan işlemci görmedim.
Benimkide zaman zaman 98'lere çıkıyor, bazen 90'a iniyor.Zaten stabil durduğu olmaz.Kendini boostluyor çünkü uygun koşullarda ve sürekli bosstta kalmıyor en fazla 2dk gibi bir süresi var.

Çözüme gelirsek, eğer illa sıcaklıkları düşürecen diyorsan macun yerine sıvı metal sür, altınada zalman bir fan al.
İşin garip tarafı cihazı aldığım zamanlarda bu sıcaklıklar yüksek bile geliyordu. Altında hava için bir boşluk-açıklık olmadan Spider-Man: Remastered'da maksimum 90 dereceyi görüyorsam şimdilerde stant kullanarak 95 dereceleri görüyorum rahatça.

Sıcaklığı düşürme takıntım ekran yüzünden, daha önce termal bakımın T'sini bilmeden GTA 5, Valorant oynadığım 930mx'li laptop'ımın ekranının devreleri yanmıştı aşırı sıcaklıktan. Tekrardan benzer bir durum yaşamak istemiyorum.

Thermal Grizzly Kryonaut uygulasam sürdüklerini düşündüğüm taze MX4'e göre ne kadar fark eder?
Sıvı metal biraz riskli duruyor, cihazı stantta eğimli tuttuğumdan PS5'lerde olduğu gibi uzun vadede akma riskini almak istemiyorum pek.
Fanlar tam temizlenmemiş olabilir mi? harici bi soğutucu kullanıyor musunuz?
Fanlar tam temizlenmiş hocam, eve gelip maks modda açtığımda sesin incelmesinden anladım, tazelenmiş yani.
Harici soğutucu kullanmıyorum, alttan rahatlıkla hava alabileceği bir stant var onu kullanıyorum.
Cihazı masanın altında tutmam gerekiyor ve o boşluğa güncel laptop soğutucular sığmıyor.

Şuan durum nasıl?
Vallahi değişen çok bir şey olmadı zamanla. Ortalama oyun seanslarında VALORANT'ta 80 derecelerde geziniyor. En son SSD yükseltmesi yapıp bir güzel sıfırladım. Touchpad'ine kadar driverları yeniden kurdum. Biraz daha ferahladı gibi ama hala quiet mode'da kullanıyorum. İşimi görmüyor değil çoğu oyunda istediğim FPS değerlerini alıyorum ama neden daha iyisi olmasın?

Son 1-2 günde tekrar kafaya taktım. Thermal Grizzly Kryonaut alıp kendim yenileyeceğim. Bakalım değişen olacak mı.

Vallahi değişen çok bir şey olmadı zamanla. Ortalama oyun seanslarında Valorant'ta 80 derecelerde geziniyor. En son SSD yükseltmesi yapıp bir güzel sıfırladım. Touchpad'ine kadar driverları yeniden kurdum. Biraz daha ferahladı gibi ama hala quiet Mode'da kullanıyorum. İşimi görmüyor değil çoğu oyunda istediğim FPS değerlerini alıyorum ama neden daha iyisi olmasın?

Son 1-2 günde tekrar kafaya taktım. Thermal Grizzly Kryonaut alıp kendim yenileyeceğim. Bakalım değişen olacak mı?

Hocam iyi günler, Thermal Grizzly Kryonaut kullanacağım demişsiniz, macun değişimine gittiniz mi? Gittiyseniz nasıl bir performans sağladı? Benim de macunları yenileme zamanım geldi, yorumunuza göre alacağım.

Hocam iyi günler, Thermal Grizzly Kryonaut kullanacağım demişsiniz, macun değişimine gittiniz mi? Gittiyseniz nasıl bir performans sağladı? Benim de macunları yenileme zamanım geldi, yorumunuza göre alacağım.
Aldım, kullanmaz olaydım. Garip bir şekilde pump out yaptı. Normalde hiçbir şey yoktu işlemci sıcaklığında ama 1. hafta dolmaya yakınken sıcaklıklar artmaya başladı. Açtım baktım kenarda toplanmış bütün macun ve kenara doğru işlemcinin dışına yayılmış.
Eğer yüksek sıcaklıklarla karşılaşıyorsanız Kryonaut yerine daha kıvamlı ve benzer performansı sunan MX-6'yı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca termal ped de almalısınız.

Aldım, kullanmaz olaydım. Garip bir şekilde pump out yaptı. Normalde hiçbir şey yoktu işlemci sıcaklığında ama 1. hafta dolmaya yakınken sıcaklıklar artmaya başladı. Açtım baktım kenarda toplanmış bütün macun ve kenara doğru işlemcinin dışına yayılmış.
Eğer yüksek sıcaklıklarla karşılaşıyorsanız Kryonaut yerine daha kıvamlı ve benzer performansı sunan MX-6'yı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca termal ped de almalısınız.

Keşke uygulamadan araştırsaydınız. Kryonaut'un pump out yaptığını çok kişi söylüyor. Hydronaut daha uygun ya da MX-6. Ama macun kalitesi en fazla 2-3 derece farkeder. Alttan soğutucu stant vb. yine o kadar ancak. Çözüm sıvı metal.

Keşke uygulamadan araştırsaydınız. Kryonaut'un pump out yaptığını çok kişi söylüyor. Hydronaut daha uygun ya da MX-6. Ama macun kalitesi en fazla 2-3 derece farkeder. Alttan soğutucu stant vb. yine o kadar ancak. Çözüm sıvı metal.
Keşke MX-6 alsaydım diyorum evet. Stant zaten kullanıyorum.
Sıcaklıklara çözüm bulamayınca sıvı metal siparişi geçtim. Bununla çözülür umarım, sadece işlemciye uygulayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı